پارک ملی پانگ سیدا

پارک ملی پانگ سیدا با ۸۴۴ کیلومتر مربع، در سال ۱۹۸۲ به‌عنوان پارک ملی اعلام شد. این پارک در کمتر از ۳۰ کیلومتری سا کایو قرار دارد و ترکیبی باشکوه از جنگل‌های همیشه‌سبز، کوه‌ها و دره‌ها، پرتگاه‌ها، علفزارها و آبشارها را به نمایش می‌گذارد. این پارک در کنار چند منطقه محافظت‌شده دیگر تحت پرونده «مجموعه جنگلی دانگ فایاین کائو یای» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

حیات وحش پارک ملی پانگ سیدا از اهمیت زیادی برخوردار است. طبق اطلاعات به‌دست آمده در سال ۲۰۰۰، این پارک زیستگاه ۲۷۱ گونه از مهره‌داران، ۸۱ گونه از پستانداران، ۱۴۳ گونه از پرندگان، ۱۹ گونه از خزندگان، ۱۶ گونه از دوزیستان و ۱۹ گونه از ماهیان است. پوشش گیاهی غنی پارک شامل جنگل‌های همیشه سبز، جنگل‌های پهن‌برگ مرطوب حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای و… می‌شود.

پارک ملی پانگ سیدا بیش از همه با پروانه‌ها، پرنده‌ها و آبشارهایش شهرت دارد و مهم‌ترین جاذبه آن آبشار پانگ سیدا به شمار می‌آید. دو محوطه کمپینگ در پارک در نظر گرفته شده است و تعداد زیادی مسیر با درجه‌های سختی گوناگون برای پیاده‌روی تعبیه کرده‌اند.

پارک ملی پانگ سیدا فاقد رستوران یا غذاخوری است؛ بنابراین غذا و آب آشامیدنی را همراه خود داشته باشید. البته تعدادی رستوران در دهکده مجاور پارک وجود دارد. برای اقامت شبانه نیز اگر اهل کمپینگ نیستید، می‌توانید از خانه‌های اجاره‌ای پارک استفاده کنید.