معرفی موزه پرا

موزه پرا در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۰۵ با هدف نمایش هنر و فرهنگ در طیفی گسترده برای عموم گشایش یافت. این موزه که در ساختمان قدیمی هتل بریستول واقع شده است، در سال ۲۰۰۳ بازسازی شد تا امکانات لازم از جمله درب ورودی مدرن و ملزومات یک موزه به آن افزوده شود. نتیجه نهایی، ساختمانی است که المان‌های مدرن را در کنار معماری تاریخی و قدیمی شهر در هم آمیخته و با هم پیوند داده است.

موزه پرا، نه‌تنها به‌دنبال نمایش زیبایی و کیفیت مجموعه‌های خود است، بلکه در نظر دارد تا با ایجاد گفتمان با عموم مردم، ارزش‌ها و هویت‌های فرهنگی نهفته در این آثار را مورد توجه قرار دهد. این موزه همچنین با استفاده از روش‌های نوین مانند برپایی نمایشگاه‌ها، تهیه نشریات، برگزاری رویداد‌های سمعی و بصری و برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های علمی، سعی دارد تا زیبایی و اهمیت این آثار را به نسل‌های آینده منتقل کند. در همین راستا، موزه پرا با موزه‌های مطرح بین‌المللی مانند «موزه ویکتوریا و آلبرت» و «مدرسه هنرهای بصری نیویورک» و دیگر موزه‌ها همکاری و با برگزاری پروژه‌های مشترک، آثار هنرمندان مطرحی مانند رامبراند، خوان میرو، آکیرا کوروساوا، مارک شاگال، پابلو پیکاسو، فریدا کالو، دیگو ریورا و گویا را به مخاطبان ترکی معرفی کرده است.

موزه پرا نه‌تنها در سطح بین‌المللی، بلکه در سطح داخلی نیز به همکاری‌های گسترده با موسسات مختلف پرداخته است و علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، برنامه‌های فصلی و نمایش فیلم را نیز پوشش می‌دهد. در حال حاضر موزه پرا به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی استانبول در یکی از شیک‌ترین بخش‌های این شهر شناخته می‌شود.

موزه پرا کجاست؟

موزه پرا از مکان های استانبول است و در منطقه بی‌اوغلو، خیابان مشروطیت قرار دارد . برای دسترسی به این مکان می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید: 

  • با استفاده از خط M2 (ینی‌کاپی-حاجی عثمان) به ایستگاه شیشانه بروید. در این ایستگاه، از خروجی خیابان مشروطیت خارج شوید. از این نقطه حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی تا موزه فاصله است.
  • نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به موزه پرا، ایستگاه تپه‌باشی-بی‌اوغلو در بولوار تارلاباشی است. از این ایستگاه تا موزه حدود پنج دقیقه پیاده‌روی فاصله است.
  • از میدان تکسیم، در خیابان استقلال پیش بروید. پیش از پایان خیابان، به سمت راست و درون خیابان آسمالی میسکت بپیچید. در این خیابان به چهارراهی خواهید رسید؛ به راست بپیچید و مسیر را پیش بروید تا به موزه پرا برسید.

بخش‌های موزه پرا

موزه پرا دارای مجموعه‌های دائمی و نمایشگاه‌های موقت است که ما به معرفی مجموعه‌های دائمی آن خواهیم پرداخت.

مجموعه شرق‌شناسی

مجموعه نقاشی‌های شرقی پرا یکی از برجسته‌ترین مجموعه‌های ترکیه است که آثار مهمی را مانند آثار شاخص هنرمندان اروپایی با الهام از دنیای عثمانی، جغرافیای ترکیه و همچنین آثار هنرمندان عثمانی و چگونگی تاثیر آن‌ها بر یکدیگر را از قرن ۱۷ تا اوایل قرن ۱۹ در بر می‌گیرد.

مجموعه عثمان حمدی بی

این مجموعه به بزرگداشت آثار و زندگی عثمان حمدی بی می‌پردازد. او که در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری مانند نقاشی، باستان شناسی، موزه شناسی و آموزش هنر اقدامات شاخص و مهمی را به عرصه عمل رسانده است، علی‌رغم گذشت ۱۰۰ سال از مرگش، همچنان نظرها را به خود جلب می‌کند و موضوعاتی داغ را برای محافل فرهنگی به ارمغان می‌آورد.

پرتره‌های امپراتور

در طول قرن‌ها، دنیای شرق توجه جهان غرب را به خود جلب کرده بود و روشنفکران و هنرمندان اروپایی از همان ابتدا، مجذوب این دنیای مرموز و سربسته شده بودند. به همین دلیل، دور از ذهن نبود که در طول دوره‌های مختلف، هنرمندان بسیاری چه از طریق سفر شخصی به شرق و چه از طریق سفر درون تخیلات، سعی در کشف ماهیت شرق داشته‌اند و در آثار خود این موضوع را به نمایش گذاشته‌اند. این نمایش، می‌توانست به‌صورت نمایش شرق به آن صورت که هست یا نسخه شخصی برداشت هنرمندان از آن باشد.

جنبشی که با عنوان «شرق‌شناسی» در اروپا شناخته می‌شد و با جنبش رومانتیسم قرن ۱۹ هم‌بسته بود، روی شرق و به‌ویژه امپراتوری عثمانی تمرکز داشت. حتی مدت‌ها پیش از آنکه جنبش شرق‌شناسی در هنر اروپا آغاز شود، بسیاری از هنرمندن اروپا در اولین نگاه به شرق، مجذوب آن شدند و حتی تحت‌تاثیر پوشش ترک‌ها قرار گرفتند.

برای دو سده که از قرن ۱۸ آغاز می‌شود، هنرمندانی که با نام نقاشان بسفری شناخته می‌شدند، به‌صورت مستمر در سرزمین‌های امپراتوری به نقاشی پرداختند و جنبه‌های متفاوتی از دنیای عثمانی را به تصویر می‌کشیدند. مجموعه پرتره امپراتور در موزه پرا به نقاشی‌های این بخش از تاریخ می‌پردازد.

جهان‌های موازی، سفیران و نقاشان

این مجموعه شامل پرتره‌های حامیان هنر و سفیران از قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی است. تا پیش از قرن ۱۹، سفیران بسیاری از کشورهای مختلف به عثمانی فرستاده می‌شدند که با آن‌ها به روش سنت‌های عثمانی رفتار می‌شد و آن‌ها در بازگشت، علاوه بر مستنداتی که از شهرها به‌ویژه استانبول، ساختارهای اجتماعی، آداب و رسوم و سازمان‌های اداری و ارتشی امپراتوری عثمانی به‌همراه داشتند، از مزایای هدایا و نقاشی‌هایی که به آن‌ها اهدا شده بود نیز بهره‌مند می‌شدند. این مجموعه نه‌تنها مخاطبان را با زیر و بم تاریخ دیپلماتیک از طریق هنر آشنا می‌کند، بلکه شخصیت‌های جذابی را نیز به ما معرفی می‌کند.

مجموعه استانبول، شهر رویاها

این مجموعه شامل صحنه‌هایی از زندگی روزمره در استانبول و دنیای عثمانی از قرن ۱۷ تا اوایل قرن ۱۹ است. از دوران قدیم، استانبول به‌عنوان پایتخت امپراتوری‌های بزرگ، مرکز توجه بوده است. به همین دلیل، از زمان رنسانس به بعد، هنرمندانی که در تلاش بودند تا شرق را به تصویر بکشند،‌ از استانبول به‌دلایل مختلف دیدن و در نقاشی‌های خود، موقعیت و مردم این شهر را به مستندات تصویری تبدیل می‌کردند. در همین راستا و با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور در کنار وضعیت سیاسی، تجاری و روابط فرهنگی، پایتخت عثمانی نه‌تنها به‌عنوان شهر «شرقی» انتخاب شد که هنرمندان غربی اغلب آن را به تصویر می‌کشیدند، بلکه حتی به «پایتخت شرق» برای غربی‌ها نیز تبدیل شد.

این مجموعه که اغلب جهان عثمانی را از زاویه دید هنرمندان غربی نشان می‌دهد، سه بخش، «زندگی در خانه و فضای خصوصی» تا «فضای شهری» و «مناظر عمومی‌تر استانبول» را در بر می‌گیرد. به این ترتیب، وجوه مختلف زندگی در امپراتوری عثمانی در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است و بازدیدکنندگان را به «سفری شرقی» دعوت می‌کند.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *