معرفی

موزه‌ی آرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

مجموعه‌ی عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده‌ است. بنای اصلی، کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزار‌های روسیه بوده‌ است. از جمله هنرمندانی که آثارشان از نقاط قوت این موزه محسوب می‌شوند می‌توان به میکل آنژ ، لئوناردو داوینچی پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو اشاره کرد.

البته در این موزه مجموعه آثار متعدد دیگری از جمله نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی و بزرگ‌ترین کلکسیون طلای باستانی موجود در جهان و متعلق به اروپای شرقی و آسیای شرقی وجود دارند. موزه‌ی آرمیتاژ  شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام ،لندن و لاس وگاس نیز دارد.

تاریخچه

در سال ۱۷۶۴، کاترین کبیر با خرید بیش از دویست نقاشی در اروپا، جمع‌‌آوری این مجموعه‌ی مشهور را آغاز کرد. سفرای روس در پایتخت‌های کشور‌های دیگر مأمور یافتن بهترین مجموعه‌های هنری ارائه شده برای فروش بودند. کاترین کبیر، نگارخانه‌ی خود را «گوشه‌ی عزلت یا خلوتگاه» خود (my hermitage) می‌نامید زیرا تنها افرادی انگشت‌ شمار اجازه‌ی ورود و تماشای آثار موجود در آن را داشتند.

به‌تدریج، کلکسیون‌های سلطنتی با آثار باستانی و فرهنگی یونان و سیت که در طی حفاری‌های انجام شده در پرشچپینا، دره‌ی پازیریک و دیگر مقابر باستانی یافت شد، در جنوب روسیه، غنی‌تر شد. به این ترتیب ایجاد یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های طلای باستانی آغاز شد. این مجموعه اکنون شامل بخش قابل‌توجهی از گنج‌های تروا است که توسط هاینریش اشلایمن کشف و از زیر خاک خارج و در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش سرخ از موزه‌ی برلین ضبط شد.

تزار نیکولاس اول برای جای دادن عتیقه جات یونان ، روم و مصر از لیو فون کلنز ،معمار آلمانی، خواست تا بنای موزه‌ی عمومی را طراحی کند. این بنا که در سال ۱۸۵۲ برای بازدید عموم گشوده شد، به احتمال بسیار اولین گالری در اروپای شرقی است که از ابتدا به همین قصد طراحی و ساخته شده‌ است.

در حالی که که تزار‌های روس به توسعه‌ی مجموعه‌ی هنری خود مشغول بودند، آثار متعددی از داوینچی، یان ون ایک و رافائل در ایتالیا خریداری شدند. بزرگ‌ترین مجموعه‌ی آثار رامبرانت در جهان نیز متعلق به موزه‌ی آرمیتاژ است.

در طی انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، موزه‌ی سلطنتی آرمیتاژ جزو اموال خصوصی اعلام شد. پس از ملی شدن مجموعه‌های هنری عمومی ملی، دامنه‌ی آثار موجود در موزه وسعت بیشتری یافت. از جمله آثار اضافه شده به موزه می‌توان از اکثر آثار سال‌های اخیر گوگن، ۴۰ اثر سبک کوبیسم پابلو پیکاسو و آثاری مشهور از بزرگان هنر مدرن مانند تابلو «رقص» اثر ماتیس و «کافه شبانه» اثر ون گوگ اشاره کرد.

حکومت شوروی توجه چندانی به نگهداری از هنر «منحط» طبقه‌ی بورژوا نداشت. به دستور ژوزف استالن برخی از با ارزش‌ترین آثار موجود در موزه‌ی آرمیتاژ در خارج از کشور به فروش رسید. از جمله‌ی این آثار می‌توان از شاهکار‌های بی رقیبی چون  آلبا مدونا اثر رافائل ونوس،  در مقابل آینه اثر تیشین و  بشارت اثر ون ایک نام برد.

بسیاری از این آثار که توسط اندرو ملون تهیه شد، اکنون هسته‌ی مرکزی گالری هنر ملی در واشنگتن را تشکیل داده است. تعدادی از کلکسیون‌های موزه نیز در طی محاصره‌ی لنینگراد در جنگ جهانی دوم، هنگامی که ساختمان موزه به‌عنوان پناهگاه در مقابل حمله‌ی هوایی استفاده شد، قربانی بمباران شد.

این دوره‌ی غم‌انگیز در تاریخ موزه‌ی آرمیتاژ در سال ۱۹۴۵ به پایان رسید. در این زمان دولت کوشش می‌کرد با انتقال تعدادی از آثار هنری به موزه که در طی جنگ جهانی دوم توسط ارتش سرخ از آلمان تصرف شده بود، خسارات وارده را جبران کند. گران‌قیمت‌ترین بخش این غنیمت جنگی نقاشی‌های هنرمندان امپرسیونیست بود که از مجموعه‌های خصوصی طبقه‌ی ممتاز آلمان به دست آمده بود.

این نقاشی‌ها تا سال ۱۹۹۵ که موزه آن‌ها را در معرض دید عموم قرار داد، گمشده تلقی می‌شدند. به گفته‌ی دولت روسیه این آثار تنها می‌توانند بخش کوچکی از خسارات جبران ناپذیری که تهاجم آلمان به میراث فرهنگی روسیه وارد کرده‌ است را جبران کند.

از طرفی دولت روسیه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن بازگرداندن این آثار به صاحبان قبلی آن ممنوع اعلام شده‌ است زیرا این افراد به خاطر تامین هزینه‌ی رژیم نازی گناهکار شناخته شده‌اند.

در سال‌های اخیر، آرمیتاژ بیش از پیش توسعه یافته و عمارت ستاد فرماندهی را نیز در بر گرفته است و به انجام پروژه‌های بزرگی در خارج از کشور نیز پرداخته‌ است.

مقامات موزه در ماه ژوئیه‌ی سال ۲۰۰۶ اعلام کردند که ۲۲۱ فقره آثار کوچک مانند جواهرات، شمایل‌های ارتودوکس، ظروف نقره و اشیایی با میناکاری فراوان از موزه به سرقت رفته‌ است. ارزش این اشیا که هنوز یافت نشده‌اند، ۵۴۳ هزار دلار برآورد شده‌ است.

آدرس

روسیه، سن پترزبورگ، موزه‌ی آرمیتاژ

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *