غار یخگان در سازندهای آهكی بر اثر انحلال و تشکیل اشکال فرسایشی آون و تخریب دیواره آونها تشكیل گردیده است. غار یخگان به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در سطح جهانی نیز دارای شهرت میباشد.هوای داخل غار در زمستان گرم و در تابستان سرد بوده و با تشکیل بلورهای یخ به صورت قندیل و ورقه های نازك در سطح دیوارها و سقف غار، خاصیت متمایزی به غار یخگان می بخشد .

مشخصات غار یخگان

غار یخگان در مساحتی به وسعت 1100 هكتار قرار گرفته و وجه تسمیه این غار به علت وجود خاصیت یخچالی در بخشی از غار می باشد. دهانه ورودی كوچك نیم متری آن از طریق یك راهرو تنگ و باریك و طولانی به طول 10 متر و به قطر 50 سانتی متر به تالار وسیعی منتهی می شود. طول و عرض تالار به ترتیب 36.5 و 15 متر و حداكثر ارتفاع آن حدود 12 متر می باشد. غار يخگان، ورودی ديگری نیز دارد که از ورودی اصلی تنگ تر است و به همين دليل ورود و خروج از آن کمتر صورت می‌گيرد.

ویژگی‌ها غار یخگان

غار یخگان در سال 81 به ثبت ملی رسیده و به عنوان یک اثر ملی طبیعی از آن یاد می شود.

زمان مناسب بازدید غار یخگان

بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه فصل بهار و تابستان مي باشد.

پیشنهاد ویژه غار یخگان

از قابلیتهای دیگر این منطقه برای گردشگران علاوه بر بازدید غار یخگان نزدیکی آن به آبگرم معدنی گیوی است.

سایر اطلاعات غار یخگان

هوای داخل غار سرد و به شدت مرطوب و نمناك است بطوریکه از جمع شدن قطرات آب ناشی از تقطیر حاصل از برخورد بخار آب با دیواره سرد غار، حوضچه های آبی تا عمق 1.5متر در ضلع شرقی كف غار تشكیل شده است. ویژگی منحصر به فرد این اثر طبیعی در خاصیت متضاد آن با هوای خارج از غار است. بطوریکه هوای داخل غار در زمستان گرم و در تابستان سرد بوده و با تشکیل بلورهای یخ به صورت قندیل و ورقه های نازك در سطح دیوارها و سقف غار، خاصیت متمایزی به غار یخگان می بخشد. ویژگی منحصر به فرد غار یخگان موجب شده است اهالی ساکن در محدوده آن از این غار به عنوان یخچالی در فصول گرم سال استفاده کنند.

سیمای عمومی غار یخگان

تالار اصلی غار از جانب ضلع غربی به وسیله راهروهایی پیچ در پیچ به تالارهای نسبتا كوچكی مربوط می شود.

شرایط استفاده غار یخگان

بازدید از غار یخگان که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد موجب شده است این غار در سطح جهانی نیز کسب شهرت کند، محدود بوده و بازدید کنندگان تمامی مسیر داخل غار را مشاهده نمی کنند.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *