یکی از شهرهای گردشگری استان اردبیل است. این شهر به علت چشمه های آبگرم معدنی شهرت دارد و یکی از مناطق تفریحی و گردشگری زیبا در استان اردبیل است.

جلوه های زیبای مناطق نو ساخت را میتوان در این شهر به وضوح دید. یکی از جاذبه های این شهر در فصل تابستان آب هوای بسیار خنکی در شهر های مشگین شهر، سرعین ،اردبیل است که در وسط تابستان میتوان دمای هوای زیر 15درجه ای را تجربه کرد. یکی از نکات با اهمیت در سرعین،  آب درمانی و … است که باعث شده به خصوص در زمستان شهر توریستی سرعین، مقصد هزاران گردشگر خارجی و ایرانی شده و مسافران معنای واقعی لذت طبیعت زمستانه کوه سبلان را با گرمای آبگرم معدنی گاومیش گلی را تجربه میکنند.

جغرافیا

سرعین یکی از شهر های کوچک استان اردبیل است که در غرب استان قرار دارد. شهر نیر در غرب سرعین، شهر اردبیل در شرق سرعین و شهر مشگین شهر در شمال سرعین قرار دارد. شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول شرقی و ۰۹/۳۸ درجه عرض شمالی با مساحتی بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می‌باشد.

ویژگی‌های فرهنگی و هنری

برای بررسی فرهنگ مردم سرعین باید فرهنگ مردم آذربایجان بالاخص اردبیل را مورد بررسی قرار داد. این مردم خالق یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های ادبیات شفاهی ملل خاورمیانه و ایرانند. جهانگردان شیفتهٔ فولکور آن شده‌اند. ادبیات این خطه از سابقه‌ای کهن برخورداراست. شالوده ادبیات آذربایجان بر فولکور بنا نهاده شده‌است و فولکور خود به معنای حکمت خلق یا آفرینش خلق می‌باشد. در جای دیگر فولکور عبارت است از آداب و رسوم توده مردم، تصنیف‌های عامیانه و توده شناسی ومجموعه ترانه‌ها و هنرهای ساده یک ملت .

سوگ‌ها و عزاها

برجسته‌ترین مراسم در سوگ‌ها شبیه خوانی وتعزیه خوانی دهه اول ماه محرم می‌باشد.

وجه تسمیه سرعین

سرعین به زبانی ترکی سرعین به معنای محل خنک می‌باشد سرعین در فرهنگ  عربی به معنی سرچشمه می‌باشد. در ادوار گذشته از این منطقه به نام‌های ساری قیه، سرائین یادکرد می‌شده‌است.

جمعیت

بر پایه سرشماری در سال 1395 جمعیت این شهر ۵٬۴۵۹ نفر (در ۱٬۵۸۲ خانوار) بوده‌است.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری

سرعین به جهت داشتن چشمه‌های آب گرم و استخرهای آبدرمانی متعدد معروف است و همه ساله در فصل تابستان  پذیرای ایرانگردان و جهانگردان فراوانی است. در این شهرحدود ۲۵۰ هتل ،  آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد.

آبگرم ها

 • این مجتمع به صورت سنتی است و چشمه‌ها مستقیماً در محل استخر وجود دارند
 • مجموعه آبدرمانی بین‌المللی رویال پارک سرعین (عضو اتحادیه آبهای درمانی جهان
 • بش باجیلار بش باجیلار در  به معنای ۵ خواهران است
 • مجتمع آب درمانی سبلان
 • آبدرمانی ایرانیان
 • آبدرمانی مدرن شهر آفتاب
 • آبدرمانی اترک
 • کوهستان خاتم
 • آبدرمانی یول سویی
 • آبدرمانی آبدرمانی دره لر
 • آبگرم ژنرال
 • آبدرمانی پهنلو
 • آبدرمانی قهوه سویی
 • آبدرمانی نه چشمه

سایر جاذبه های گردشگری

آبشار گورگور
یکی دیگر از جاذبه‌های سرعین آبشار گورگور می‌باشد که ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر از شهر سرعین فاصله دارد.

روستای تاریخی کنزق
در ۲ کیلومتری شرق شهر سرعین روستای تاریخی وجود دارد. دراین روستا دره‌های متعددی وجود دارد که نام معروف‌ترین آن‌ها ساری دره (دره زرد) است. این دره دارای تعدادی چشمه طبیعی بوده و با درختان گلابی و گیاه گیلیدیک و آب روانی که از میان دره می‌گذرد، امروزه تفرجگاه خیلی از مسافران این منطقه شده‌است. دربالا دست این دره تپه‌ای به نام (حسین تپه سی) وجود دارد که در آن غارهای متعددی است که این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته‌اند. از این غارها اشیاء تاریخی متعددی یافت شده که مبین قدمت تاریخی این تپه‌ها و آثار زندگی در دوره‌های بسیار دور می‌باشد.

پیست‌‌اسکی آلوارس

 در دامنه‌های سبلان واقع شده‌است که بزرگترین  از لحاظ وسعت در ایران می‌باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلومتری روستای  و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته‌است و از آنجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می‌تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است .

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *