ساحل نقره ای

سال‌های زیادی است که سفر به جنوب ایران و سواحل زیبا و خاص آن در برنامه بسیاری از گردشگران وجود دارد و این بخش از کشور همواره میزبان طبیعت‌دوستان است. خلیج فارس جزایر زیادی دارد و جزیره قشم یکی از زیباترین بخش‌های آن است. ساحل نقره‌ای از  به شمار می‌رود.

ساحل نقره‌ ای کجاست؟

ساحل نقره‌ای از سواحل معروف جنوب کشور و جاهای دیدنی قشم است که در قسمت شمال غربی جزیره هنگام قرار دارد. زیبایی‌های این ساحل چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کنند. در این ساحل زمین با شن‌های مشکی و نقره‌ای فرش شده است. قدم زدن روی شن‌های نرم و درخشان جزیره هنگام و تماشای امواج زیبای خلیج نیلگون فارس، انسان را به سرزمین رویاهای کودکی می‌برد.

جاذبه‌های طبیعی تا زمانی ارزشمند و جذاب هستند که دست نخورده باقی بمانند. هر طبیعت‌گرد و گردشگری باید این مسئله را به‌شدت جدی بگیرد تا با خودخواهی یا غفلت، نعمت‌های الهی و مهم کشور را به نابودی نکشاند. متاسفانه جابه‌جایی و یادگار بردن خاک این ساحل توسط گردشگران، منطقه را با خطر نابودی همیشگی مواجه کرده است.

به‌دلیل خارج کردن شن‌های ساحل نقره‌ای از منطقه توسط گردشگران و برای جلوگیری از نابودی همیشگی این جاذبه دیدنی و طبیعی، اجازه ورود گردشگر به ساحل یا پیاده شدن گردشگران در آن داده نمی‌شود. مسافران می‌توانند فقط از دور و سوار بر لنج یا کشتی، ساحل را تماشا کنند.

مسیر دسترسی به ساحل نقره ای قشم

برای رفتن به جزیره هنگام باید از بندرعباس به قشم رفت. فاصله بندر شهید ذاکری قشم تا اسکله کندالو یا شیب دراز حدود ۵۶ کیلومتر است و ۵۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر با هواپیما به قشم سفر کنید فرودگاه قشم در نزدیکی اسکله کندالو قرار دارد. فاصله این دو نقطه ۱۲ کیلومتر است و حدود ۱۴ دقیقه طول می‌کشد.

در اسکله کندالو می‌توان با تهیه بلیط به‌وسیله قایق‌ها و شناورها به جزیره هنگام سفر کرد. در صورتی که دریا طوفانی نباشد، کشتی‌های گردشگری به‌سمت جزیره هنگام در دو کیلومتری جنوب قشم حرکت می‌کنند. این سفر دریایی هم حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

  • آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، جزیره هنگام، ساحل نقره‌ای

علت شهرت ساحل نقره‌ ای قشم چیست؟

ساحل نقره‌ای قشم از مناظر طبیعی خاص کشور و شاید زیباترین ساحل ایران است. دلیل شهرت این ساحل، ماسه‌های درخشان است. ساحل زیبای نقره‌ای جزیره هنگام هم در روز و هم در شب بسیار چشم‌نواز است. زمانی که موج‌های دریا به ساحل می‌رسند و با ذرات نورانی آن برخورد می‌کنند؛ درخشندگی آن‌ها چندین برابر می‌شود و این تلالو تا چند ثانیه باقی می‌ماند.


دلیل درخشش ساحل نقره‌ ای قشم

دلیل درخشش شن‌ها در ساحل نقره‌ای هنگام وجود کانی‌های معدنی براق است این ذرات زیر نور آفتاب می‌درخشند و در واقع نور را منعکس می‌کنند. پلانگتون‌ها و صدف‌های دریایی پودر شده هم در این درخشش ساحل نقش دارند.

فیتوپلانگتون‌ها موجودات مغذی زنده و ریزی هستند که در آب اقیانوس‌ها و دریاها زندگی می‌کنند. حضور فیتوپلانگتون‌ها در آب به‌دلیل داشتن سبزینه، دریا را به رنگ سبز نشان می‌دهد. وقتی دریا ناآرام می‌شوند، این موجودات از خود نور آبی ساطع می‌کنند. این پدیده بیشتر در ظهر پاییز رخ می‌دهد؛ البته این درخشش در شب جلوه‌ای چند برابر دارد.

قدم زدن شبانه روی شن‌های ساحل نقره‌ای، زمانی که چراغ قوه به دست دارید بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود و ذرات درخشان شن‌های ساحل زیر نور چراغ بسیار جلوه پیدا می‌کنند.

ساحل نقره‌ ای چگونه به وجود آمده است؟

در جزیره هنگام و ساحل نقره‌ای کانی‌های شفاف و درخشان به‌تدریج و در دوران زمین‌شناسی مختلف فرسایش یافته و پودر شده‌اند. ترکیب ذرات ریز درخشان با ماسه‌های ساحل این جاذبه طبیعی خارق‌العاده را شکل داده است.

بهترین زمان سفر به ساحل نقره‌ ای قشم

جنوب کشور به‌ویژه جزایر خلیج فارس در فصل تابستان هوای بسیار گرم و شرجی دارند و گردشگران کمتری در این زمان به هنگام سفر می‌کنند. پاییز و اوایل بهار بهترین زمان برای بازدید از جزیره هنگام است. فصل زمستان ممکن است به‌دلیل طوفانی بودن دریا امکان سفر به جزایر فراهم نشود؛ پس باید شرایط هوایی به‌دقت پیش از سفر بررسی شود.

تجهیزات مورد نیاز در سفر به ساحل نقره ای قشم

برای بسیاری از افراد سفر به جزیره هنگام یک سفر یک روزه است و امکانات خاصی نیاز ندارد. به‌همراه داشتن دوربین عکاسی، لباس نخی و خنک، کفش راحت، عینک آفتابی و کلاه آفتاب‌گیر لازم است. ممکن است مسافران به ذوق کمپ در جزیره، تماشای آسمان بی‌نظیر شب و سواحل پر از فیتوپلانگون‌های درخشان، به آن سفر کنند. در این صورت باید لوازم کمپ همچون چادر مسافرتی، کیسه خواب، وسایل پخت و پز و چراغ قوه به‌همراه داشته باشند.

در سفر به ساحل نقره ای کجا اقامت کنیم؟

در جزیره هنگام هتل وجود ندارد؛ اما چند اقامتگاه بوم‌گردی فعال همچون «هنگامی، دلفین و گاروم زنگی» در جزیره با امکانات رفاهی قابل قبول آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند. اجاره سوییت در روستای هنگام جدید گزینه دیگر اقامت است. 

کمپ در جزیره هنگام امکان‌پذیر است. در جای‌جای جزیره می‌توان چادر زد؛ اما بهتر است محل کمپ خود را به پاسگاه محلی اطلاع دهید تا موقع گشت‌زنی شبانه به آن منطقه سر بزنند. 

جاهای دیدنی اطراف ساحل نقره‌ ای

جزیره زیبای هنگام با وجود وسعت کم جاذبه‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد که می‌توان در برنامه یک یا چند روزه سفر، از آن‌ها بازدید کرد. در ادامه به معرفی تعدادی از جاذبه‌های اطراف ساحل نقره‌ای می‌پردازیم.

تماشای دلفین ها

جزیره هنگام بیشتر به دلفین‌هایش شناخته می‌شود. دلفین‌ها با فرا رسیدن پاییز مهمان خلیج فارس می‌شوند و یکی یکی به نزدیکی هنگام می‌آیند. این موجودات دوست داشتنی تا اواسط اردیبهشت در منطقه حضور دارند. تا امروز حدود ۱۳ گونه از ۴۰ گونه دلفین شناخته شده در جهان، در آب‌های خلیج فارس دیده شده‌اند. دلفین‌های زیبا و بازیگوش در آب بالا و پایین می‌روند و نمایشی بی‌نظیر از توانایی‌های خود را پیش روی مسافران اجرا می‌کنند.

برای دیدار با دلفین‌های دوست‌داشتنی باید صبح زود، به قصد جزیره هنگام، دل به دریا زد. دلفین‌ها صبح زود که آب سرد است سرشان را از آب بیرون می‌آورند. قایق‌سواری، تماشای ماهی‌های خلیج فارس که به قایق نزدیک می‌شوند و مرغان شکاری که برای شکار ماهی‌ها تا سطح آب پایین می‌آیند؛ بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

بازار محلی

بازار هنگام از دیدنی‌ترین بازارهای محلی کشور است که با مصالح بومی منطقه درست شده است و در قدم به قدم آن رنگ و بوی سنت‌های کهن و اصیل جزیره دیده می‌شود. زنان با لباس سنتی در بازار محلی جزیره هنگام مشغول طبخ انواع غذا هستند. سمبوسه‌های خوشمزه این بازار معروف است.

ادویه‌، غذاهای محلی، زیورآلات صدفی و طراحی با حنا سوغات هنگام هستند .

در بازار محلی هنگام بومیان جزیره دست‌سازه‌های صدفی زیادی همچون گوشواره، گردن‌بند و دست‌بند به فروش می‌رسانند. اگر قصد خرید ادویه‌های خاص برای پخت میگو و ماهی را دارید این بازار بهترین مکان است.

طراحی روی پوست با حنا از دیگر سوغات هنگام است و در بازار محلی انجام می‌شود. هم‌نشینی و هم‌صحبتی با فروشندگان بازار با آن لباس‌های بومی و خوش‌رنگ و لعاب، یکی دیگر از جاذبه‌های این سفر خاص است.

تاسیسات بندری انگلیس

جزیره هنگام به‌دلیل موقعیت مهم جغرافیایی بسیار مورد توجه متجاوزان قرار داشته است. طبق روایت اسناد و مدارک تاریخی، انگلیسی‌ها در دوره قاجار با ساختن خانه و تاسیساتی چون انبار و تلگراف‌خانه به جزیره هنگام نفوذ کرده بودند تا بر خطوط کشتی‌رانی خلیج فارس نظارت کنند. این استعمار در زمان حکومت پهلوی پایان یافت؛ اما بقایای آن در جزیره برای بازدید و عبرت گرفتن همچنان باقی است و به‌لحاظ تاریخی اهمیت زیادی دارد.

سنگ مادر و دختر

سنگ مادر و دختر در نزدیکی روستای غیل و بین هنگام جدید و قدیم قرار دارد. این دو سنگ در هیبت دو انسان به نظر می‌آیند و مردم محلی بر این باورند که این سنگ‌ها مادر و دختری هستند که در گذشته از دست زورگویان زمان خود فرار کرده‌اند. به اعتقاد بومیان مادر و دختر برای نجات از دست افرادی که به‌دنبال آن‌ها بودند از خدا طلب کمک می‌کنند و خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل کرده و به این وسیله نجات می‌یابند.

کشتی به گل نشسته پرتغالی

در زمان صفویه پرتغالی‌ها به جزیره هنگام پا گذاشتند و مدتی آن را تسخیر کردند. امروزه بقایای ناچیزی از کشتی به گل نشسته پرتغالی در اطراف جزیره وجود دارد. این جاذبه تاریخی در نزدیکی بخشی از جزیره هنگام واقع شده است که به آکواریوم طبیعی معروف است.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *