ساحل مرجان

سواحل درخشان و طلایی جزیره‌های خلیج فارس از تماشایی‌ترین سواحل است و زیبایی‌های بی‌حد‌و‌حصر آن‌ها، چشم هر بیینده‌ای را به خود خیره خواهد کرد. ساحل مرجان کیش یکی از ساحل‌های صخره‌ای است که از محبوب‌ترین ها  به شمار می‌آید و با وجود امکانات رفاهی و تفریحی، هتل‌ها و رستوران‌های متعدد، مکانی مناسب برای گشت‌و‌گذار است.

ساحل مرجان کجاست؟

ساحل مرجان یا ساحل حافظیه در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. جزیره کیش در جنوب ایران و در آب‌های خلیج فارس واقع شده است و یکی از محبوب‌ترین مقاصد به شمار می‌آید. بندر آفتاب و بندر چارک در شمال جزیره کیش دیده می‌شوند و  جزیره لاوان نیز در غرب آن واقع شده‌اند. فاصله ساحل مرجان کیش از فرودگاه این جزیره حدود ۹ کیلومتر (۱۲ دقیقه) است.

 • آدرس: استان هرمزگان، جنوب شرقی جزیره کیش

مسیر دسترسی به ساحل مرجان کیش

برای رفتن به دریای مرجانی کیش باید ابتدا به جزیره کیش بروید. برای رسیدن به کیش علاوه بر مسیر هوایی، یک مسیر دیگر نیز وجود دارد و شما می‌توانید خود را از طریق مسیر زمینی و سپس با کمک لنج و از طریق مسیر دریایی، به این جزیره برسانید. فرودگاه بین‌المللی کیش تقریبا در مرکز جزیره است و شما می‌توانید خود را با تاکسی یا ماشین اجاره‌ای به ساحل مرجان در جنوب شرق جزیره برسانید. جاده ساحلی و زیبای «جهان» که دورتادور جزیره قرار دارد نیز از مسیرهایی است که از ساحل مرجان عبور می‌کند.

برای دسترسی به جزیره کیش به‌صورت زمینی و دریایی باید با هواپیما، اتوبوس، قطار یا ماشین شخصی به بندر عباس بروید. سپس با لنج‌های دریایی به یکی از بندرهای لنگه، آفتاب یا چارک سفر کنید. بهترین گزینه برای ورود به جزیره کیش بندر چارک است؛ زیرا دراین بندر به‌دلیل حجم زیاد مسافر، در فواصل زمانی مختلف، کشتی برای رفت و آمد وجود دارد و بیشترین تردد کشتی‌ها از بندر چارک به کیش انجام می‌شود. فاصله بندرعباس تا بندر چارک تقریبا ۲۹۱ کیلومتر است. فاصله دریایی بندر چارک تا جزیره کیش نیز حدود ۳۲ کیلومتر است.

افرادی که می‌خواهند با ماشین شخصی به کیش سفر کنند، برای ورود به جزیره باید از شناورهای مخصوص استفاده کنند. شناورهای مخصوص حمل خودرو با نام اصلی لندینگ‌کرافت (Landing Craft) که در فارسی به لندیکرافت مشهور است، فاصله بندر چارک تا کیش را در زمانی حدود ۲٫۵ ساعت طی می‌کنند. توجه داشته باشید که بهترین زمان حرکت از بندرعباس به بندرچارک صبح است؛ زیرا در این زمان از روز می‌توان از تماشای مناظر دریایی و کوهستانی جاده لذت برد. شما همچنین می‌توانید قبل از غروب آفتاب از بندر چارک به‌سمت کیش حرکت کنید تا بتوانید در حین سفر در لندیکرافت، به تماشای چشم‌انداز غروب آفتاب در دریا بنشینید.

بهترین گزینه برای ورود به جزیره کیش بندر چارک است

جاذبه‌های گردشگری پارک ساحلی مرجان

ساحل مرجان کیش از پاک‌ترین ساحل‌های خلیج فارس و سواحل مرجانی ایران با ماسه‌های طلایی رنگ و محوطه‌سازی زیبا است. زلالی این ساحل به‌حدی است که اگر سوار قایق شوید و گشتی در دریای مرجانی کیش بزنید، می‌توانید بسیاری از آبزیان مانند صدف، حلزون، شقایق‌ دریایی، عروس‌های دریایی، انواع مختلف ماهی‌های زینتی و مرجان‌ها را در آب ببینید.

تماشای طبیعت دریایی و ساحلی جزیره و عکاسی

تماشای طبیعت دریایی و ساحلی جزیره در ساحل مرجان کیش از محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگران است. تماشای دریای نیلگون خلیج فارس و غروب خورشید در این ساحل از آن دسته تجربیاتی است که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد. در پارک ساحلی مرجان کیش، آلاچیق‌ها و فضاهایی برای نشستن و خلوت با طبیعت تعبیه شده است. شما می‌توانید ساعت‌ها در این آلاچیق‌ها بنشینید و از تماشای چشم‌اندازهای طبیعی جزیره لذت ببرید؛ عکاسی را نیز فراموش نکنید!

بازی‌های دریایی

در کلوپ دریایی پارک ساحلی مرجان کیش، تفریحات و بازی‌های آبی و ساحلی متعددی چون پاراسل، جت اسکی، قایق سواری، شاتل، بنانا و غیره وجود دارند.

غواصی ساحل مرجان کیش

غواصی در دریای مرجانی کیش از دیگر تجربه‌هایی است که بهتر است آن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید. غواصی از تفریحات و جاذبه‌های گردشگری بسیار پرطرفدار کیش به شمار می‌آید. هر سال، مسافران بسیاری برای تجربه غواصی، با کمک تجهیزات کامل و به‌همراه تیم غواصی منطقه، راهی عمق دریای مرجانی کیش می‌شوند. شما هم می‌توانید در این ساحل به‌همراه تیم غواصی به اعماق آب‌های خلیج فارس بروید و ماهی‌های رنگارنگ و طبیعت شگفت‌انگیز دریا را تماشا کنید.

مجسمه ساحل مرجان کیش

در پارک ساحلی مرجان جزیره کیش، تندیسی زیبا قرار دارد که بر زیبایی ساحل افزوده است. مجسمه ساحل مرجان کیش، مردی را نشان می‌دهد که رها و بی‌دغدغه در حلقه‌ای نشسته و در ساحل دریا در حال نواختن سازی بومی است. ساحل مرجان کیش در شب با وجود نورپردازی این تندیس زیباتر می‌شود. اگر کمی خیال‌پرداز باشید، شاید بتوانید صدای ساز بومی این مرد را بشنوید که در مسیر جاده جهان قرار دارد. مجسمه‌های فراوانی چون مجسمه مرد ماهی‌گیر، مرد فانوس به دست یا مجسمه پیرمرد در گوشه و‌ کنار جزیره کیش قرار دارند؛ مجسمه‌هایی که جزیره را زیبا و خواستنی‌‌تر می‌کنند.

نکات مهم در سفر به ساحل مرجان کیش

 • ساحل مرجان برای شنا مناسب نیست؛ زیرا تماس با مرجان‌ها ضمن اینکه به بدن صدمه می‌زند، برای اکوسیستم نیز آسیب‌رسان است.
 • با اتومبیل شخصی، تاکسی و غیره می‌توانید به نزدیکی ساحل مرجان برسید و مشکلی برای رفت و آمد نخواهید داشت.
 • در ساحل مرجانی کیش غواصان حرفه‌ای وجود دارند.
 • آب ساحل مرجان کیش بی‌خطر است و کوسه‌های خطرناک در آن وجود ندارد. البته در بعضی مناطق ممکن است کوسه وجود داشته باشد؛ اما تنها ماهی‌های کوچک را تهدید می‌کند.
 • مرجان‌های ساحل ایران به‌ویژه ساحل مرجانی کیش، اکسیژن آب را تامین می‌کنند و باعث شفافیت آن می‌شوند. جالب است بدانید مرجان‌ها یکی از قدیمی‌ترین اکوسیستم‌های روی زمین هستند و جوان‌ترین مرجان‌ها ۱۸ هزار سال عمر دارند.
 • مرجان‌ها فقط یک درصد از بستر دریاها را پوشش می‌دهند؛ اما ۲۵ درصد از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند و زیست بوم‌های مهمی به شمار می‌آیند. مرجان‌ها از سواحل ایران و خشکسالی‌ها (در مقابل موج و فرسایش) محافظت می‌کنند. مرجان‌های این ساحل بعد از مرگ به‌شکل اسفنج‌هایی با شکاف‌های ریز به رنگ سفید در می‌آیند که جلوه‌ای زیبا و کم ‌نظیر به این ساحل می‌بخشند.
 • ساحل مرجان بزرگ‌ترین جاذبه گردشگری طبیعی کیش است.

نکاتی برای جلوگیری از تخریب ساحل مرجان کیش

 • از لمس کردن مرجان‌ها در ساحل مرجانی کیش، کشتن یا از بین بردن آن‌ها خودداری کنید.
 • در ساحل مرجانی کیش قایقرانی نکنید.
 • در قسمت‌هایی که مرجان وجود دارند، ماهیگیری نکنید.
 • در هنگامی غواصی سعی کنید با مرجان‌ها تماس پیدا نکنید.
 • در ساحل مرجان کیش از ریختن هرگونه زباله، حتی زباله‌های تجدیدپذیر مانند پوست میوه خودداری کنید و چهره طبیعی و زیبای این ساحل را خراب نکنید. در تمام پارک ساحلی مرجان در نقاط مختلف سطل زباله‌­های زیادی قرار گرفته‌­اند که شما به‌راحتی می‌­توانید پسماندهای خود را درون آن‌ها بریزید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *