نایواشا یک دریاچه آب شیرین در کشور کنیا بوده که در اطراف شهر نایواشا و در شمال غربی نایروبی واقع شده است. این دریاچه بخشی از دره گریت ریفت (Great Rift) بوده نام آن نیز از زبان محلی ماسای به معنای آب خروشان آمده است.

به غیر از زیبایی های خود دریاچه چیزی که این دریاچه را جذاب تر می کند و گردشگران زیادی را برای تفریح و طبیعت گردی به کنار آن می کشاند دشت گل های رنگارنگ، خانه های استعماری قدیمی و روستاهای کوچک با خانه های کاهگلی در اطرف آن است. دریاچه در ارتفاع ۱۸۹۰ متری در مرتفع ترین دره کنیا قرار دارد و سطح آب و اندازه اش با توجه به میزان بارندگی ها در نوسان است. اگر بهتان بگوییم این دریاچه در ابتدای قرن بیستم کاملا خشک شده بود حتما تعجب می کنید اما خوشبختانه با بارندگی های سنگینی که چندین سال بعد اتفاق افتاد دوباره احیاء شد. تا اینکه باز هم خشکسالی های سال ۱۹۴۵ دریاچه را تقریبا ناپدید کرد  اما از دهه ۱۹۵۰ تا به حال عمق حداقل ۵۰ سانتی متری خود را حفظ کرده و گاهگاهی عمقش حتی به ۶ متر هم می رسد. شنا در دریاچه تقریبا ممنوع است اما چشم اندازهای فوق العاده ای دارد؛ کوه های بنفش در پس زمینه به همراه انبوهی از پاپیروس ها و سنبل های آبی که بر روی آب شناور هستند از آن دریاچه ای رویایی ساخته است. منبع تغذیه دریاچه به غیر از جویبارهای موقتی، دو رودخانه « مالوا» و «گیلویل» هستند اما هیچ خروجی مشخصی ندارند.

علی رغم رشد و توسعه و پیشروی زمین های کشاورزی به حریم اطراف دریاچه، اما دریاچه همچنان زیبایی طبیعی اش را حفظ کرده است. زمین های اطراف دریاچه، دشت های ساوانا و جنگل های بکر و دست نخورده ای دارد که در آن ها حیات وحش زیادی زندگی می کنند به طوری که یکی از ویژگی های جذاب دریاچه حیات وحش آن است؛ مخصوصا جمعیت کرگدن ها که از گونه های محافظت شده این منطقه هستند. کرگدن ها علی رغم جثه بزرگی که دارند موجودات حساسی هستند و در شب هم بینایی خوبی دارند به طوری که معمولا شب ها برای پیدا کردن غذا به زمین های کشاورزی اطراف حمله می کنند. در دشت های اطراف دریاچه حیوانات زیادی مثل گورخر و زرافه را در حال چریدن می بینید. تماشای زرافه ها در حالی که در میان درختان گشت و گذار می کنند و غذا می خورند صحنه های جالبی است که آن ها را شاید در جای دیگری به جز آفریقا نتوانید تجربه کنید.

از زیبایی های دیگر دریاچه نایواشا جزیره کرسنت هست که متعلق به پادشاهی بریتانیا میباشد و حیوانات زیبایی در این جزیره زندگی میکنند.

در تورهای کنیا با دیجی ایران تور ، یک روز را به بازدید از این دریاچه شگفت انگیز میپردازیم و در اکولوژهای خاص این منطقه اقامت داریم .

جهت اطلاع از تورهای پیش رو پیج اینستاگرام را دنبال بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *