معرفی دریاچه شورمست

دریاچه شورمست بر بلندای ارتفاعات و در میان درختان بلند قامت توسکا، آرام خفته است و تنها دریاچه طبیعی سوادکوه محسوب می‌شود. عمق شورمست پنج تا ۱۵ متر و در واقع، یک سوم آن کم‌عمق و پوشیده از خزه و جلبک است. وسعت این دریاچه، ۱۵ هزار متر مربع است که با گستره‌ای شرقی غرب، طول حدود ۳۰۰ متر و ۷۰ متر عرض دارد. شورمست در ارتفاع ۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد؛ بنابراین با این مشخصات، دریاچه‌ای کوچک به شمار می‌رود.

دریاچه شورمست از آب چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌کند. اما امروزه این چشمه‌ها دیگر جانی ندارند. پیش‌تر، هر سال آب دریاچه سرریز می‌کرد و رودخانه می‌شد؛ اما دیگر از رود خبری نیست و گاهی آب سطح دریاچه پایین می‌رود.

مکانی که شورمست را در خود جای داده، دارای آب‌وهوایی مطبوع و دل‌پذیر است و با داشتن امکانات رفاهی و اقامتی به نسبت مناسب پذیرای گردشگران است. هرچند امروز به‌دلیل افزایش بازدیدکنندگان و عدم رسیدگی شورمست حال‌وهوا و بکر بودن گذشته را ندارد، همچنان یکی از دیدنی‌های پرطرفدار سوادکوه به شمار می‌رود و مسافران زیادی برای دیدن این دریاچه راهی این منطقه می‌شوند.

دریاچه شورمست کجاست؟

دریاچه شورمست از جاهای دیدنی استان مازندران است و در نزدیکی روستایی به همین نام در جنوب استان قرار دارد. این دریاچه را در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، در ۶ کیلومتری غرب شهر پل‌سفید و در نزدیکی شهرک صنعتی شورمست می‌توانید ببینید. این دریاچه طبیعی و کوچک بر بلندای ارتفاعات مشرف به پل سفید گرفته است و به‌دلیل قرار گرفتن در شاه‌راه تهران – شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه‌آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.

دسترسی به دریاچه شورمست

اگر از تهران عزم سفر به دریاچه شورمست را کرده‌اید؛ از جاده فیروزکوه به‌سمت قائمشهر حرکت کنید، حدود ۶۵ کیلومتر بعد از فیروزکوه و گذشتن از کنار پل ورسک به شهر پل‌سفید می‌رسید. در مرکز شهر مسیر آسفالتی به‌سمت روستای شورمست می‌رود. با ورود به این مسیر و عبور از پل کوچک ابتدای آن و طی مسیر تقریبی پنج کیلومتر به دوراهی می‌رسید که مسیر سمت راست به روستای شورمست و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست می‌رسد .

  • از تهران تا دریاچه شورمست ۲۰۰ کیلومتر است و نزدیک به سه ساعت زمان می‌برد تا به این مکان برسید.
  • از فیروزکوه تا دریاچه شورمست ۷۵ کیلومتر است.

آب و هوای دریاچه شورمست

آب‌وهوای دریاچه شورمست به‌گونه‌ای است چهارفصل را یک‌جا دارد چراکه منطقه‌ای که شورمست در آن جای گرفته است، ترکیبی از از آب و هوای سرد و کوهستانی فیروزکوه و معتدل قائمشهر است. به همین دلیل هم جنگلی است و هم کوهستانی. در فصل تابستان هوای خنکی دارد و می‌توان منظره‌ای از کوه‌های سفیدپوش را تماشا کرد.

بهترین فصل سفر به دریاچه شورمست

سرسبزی طراوت بهار، بهترین هنگامه برای رفتن به دامن طبیعت گشت‌وگذار است. بهترین زمان سفر به شورمست نیز فصل بهار است؛ البته در پاییز نیز این دریاچه در میان رنگ‌های سحرانگیز پاییزی چشم‌نوازی می‌کند.

اگر در فصل بارندگی و سرما راهی این مکان می‌شوید، با توجه به مسیر و جاده رسیدن به شورمست، تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *