دره تندیس های قشم کجاست؟

دره تندیس‌ها از دیدنی های استان هرمزگان است و در مرکز جزیره قشم به‌سمت غرب قرار دارد. این دره شگفت‌انگیز که یکی از سایت‌های ژئوپارک قشم به شمار می‌آید، در ۵٫۵ کیلومتری جنوب غربی روستایی به نام طبل و در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است و با فرودگاه بین‌المللی قشم، ۲۴ کیلومتر فاصله دارد. فاصله دره تندیس‌ها با اسکله مسافربری شهید ذاکری، ۷۶ کیلومتری (۶۵ دقیقه) و تا بندر لافت (جابه‌جایی همراه با خودرو)، ۳۷ کیلومتر است.

ژئوپارک‌ها مکان‌های دارای پدیده‌های زمین‌شناسی جالب و تماشایی هستند که ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی، دارای آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی، میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز باشند. ژئوپارک جزیره‌ قشم اولین و تنها ژئوپارک خاور‌میانه است که در سال ۲۰۰۶ میلادی در شبکه‌ جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) به ثبت یونسکو رسید. ایران بعد از از چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام به‌عنوان ششمین کشور آسیایی دارای ژئوپارک شناخته می‌شود.

ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است که شامل دره‌ ستاره‌ها، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، نمکدان، کریان، موزه‌ ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخره خرچنگ‌ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک و تنگه چاهکوه می‌شوند.

  • آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، جاده شمالی جزیره، پس از روستای طبل

مسیر دسترسی به دره تندیس ها

رای دسترسی به دره تندیس‌ها ابتدا باید خود را به جزیره قشم برسانید. جزیره قشم دارای فرودگاه بین‌المللی است و شما می‌توانید به‌راحتی و در کمتر از دو ساعت خود را به فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم برسانید. از فرودگاه برای رسیدن به دره تندیس‌ها یا سوار تاکسی شوید یا ماشین اجاره کنید تا پس از حدود نیم ساعت به این جاذبه حیرت‌انگیز برسید. راه‌های دیگر برای رسیدن به بندرعباس، قطار و اتوبوس هستند. زمان تقریبی سفر با قطار از تهران تا بندرعباس، ۱۹ ساعت است.

مسیر اول: فاصله تهران تا بندر عباس از این مسیر، ۱,۲۷۶ کیلومتر (۱۴ ساعت و ۲۰ دقیقه) است. از تهران از اتوبان خلیج فارس و سپس آزادراه تهران – قم به قم بروید و از آنجا مسیر خود را به‌سمت کاشان ادامه دهید. از اتوبان کاشان – نطنز و جاده ۷۱ به‌سمت یزد و سپس سیرجان بروید تا به بندرعباس برسید. از آنجا اگر قصد دارید با ماشین شخصی به قشم بروید، خود را به بندر پل برسانید. این مسیر حدود یک ساعت ۸۱ کیلومتر است. سپس با ماشین وارد شناورهای خودروبر یا لندینگ‌کرافت‌ شوید تا به بندر لافت بروید. دره تندیس‌ها در فاصله نیم‌ساعتی بندر لافت قرار دارد.

ساعت کاری اتوبوس دریایی از بندر عباس به قشم هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۱:۳۰ شب است

شما همچنین می‌توانید ماشین خود را پارک کنید و به اسکله شهید حقانی بندرعباس بروید. از این اسکله با اتوبوس‌های دریایی به بندر شهید ذاکری یا درگهان قشم می‌رسید. ساعت کاری اتوبوس دریایی از بندر عباس به قشم هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۱:۳۰ شب است. زمان سفر با اتوبوس دریایی تا قشم ۵۰ دقیقه و تا درگهان یک ساعت و ۳۰ دقیقه است. توجه داشته باشید که در روزهای دریایی اتوبوس‌های دریایی مسافران را جابه‌جا نمی‌کنند.

مسیر دوم: فاصله تهران تا بندر پل از این مسیر، ۱,۳۴۹ کیلومتر (۱۵ ساعت) است. این مسیر از قم، کاشان، اصفهان، شیراز، جهرم و لار می‌گذرد و در نهایت به بندر پل می‌رسد. اگر قصد ندارید با ماشین به قشم بروید، مسیر را تا بندر عباس ادامه دهید و ماشین خود را پارک کنید.

برای رفتن به دره تندیس ها باید از جاده‌ای در امتداد ضلع غربی جزیره قشم به یک فرعی بروید و از جنگل حرا به‌سمت روستای طبل حرکت کنید. سپس دوباره رو به پایین در مسیر سلخ به‌سمت بام قشم بروید تا با تندیس‌های غول‌آسا در منطقه‌ای مرتفع روبه‌رو شوید. دره تندیس‌ها در مسیر روستای طبل به روستای ملکی در میانه راه واقع شده است.

قدمت دره تندیس ها

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط پژوهشگران زمین‌شناسی، قدمت دره تندیس‌ها به میلیون‌ها سال قبل بازمی‌گردد. گفته می‌شود که تقریبا از ۵۰ هزار سال قبل جزیره قشم از آب بیرون آمده است.

طبق گفته برخی پژوهشگران دره تندیس‌ها قدمتی بیش از دو میلیون سال دارد و بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه در دوره زمین‌شناسی سنوزوئیک (حدود دو میلیون سال قبل) به وجود آمده است. تاثیر فرسایش مکانیکی آب جاری ناشی از بارندگی، تاثیرگذارترین عامل در شکل‌گیری این پدیده بوده است و عواملی چون اختلاف جنس و مقاومت لایه‌های مختلف، وجود رگه‌ها و میان لایه‌های ژیپس یا گچ و حرکات و فشارهای درونی زمین نیز در آن تاثیر داشته‌اند.

علت نامگذاری دره تندیس ها

دلیل نام‌گذاری دره تندیس‌ها یا دره مجسمه‌ها به این نام، وجود سنگ‌هایی با اشکال مختلف در این دره است؛ سنگ‌هایی که برخی از آن‌ها شکل انسان و برخی دیگر شبیه به حیواناتی چون مرغ، خروس، سر گوسفند و حتی سر اژدها هستند. البته باید بدانید که این مجسمه‌ها به‌صورت طبیعی شکل گرفتند و در واقع تصادفی هستند که فقط با تخیل ما انسان‌ها شبیه به مجسمه به‌نظر می‌آیند.

دلیل شهرت دره تندیس ها

دره تندیس‌ها یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های قشم است که در آن اشکال جالب، شگفت‌انگیز و عجیبی را مشاهده خواهید کرد. این دره هنر فرسایش باد و باران است که در طول میلیون‌ها سال مجموعه‌ای از اشکال و طرح‌های مختلف را ایجاد کرده‌اند. دره تندیس‌ها از لحاظ ساختاری شبیه دره ستارگان است؛ با این تفاوت که وسعت بیشتری دارد و تراکم پدیده در آنجا کمتر است. دره ستارگان در شرق جزیره قشم و درست در نقطه مخالف دره تندیس‌ها واقع شده است.

دره تندیس‌ها از لحاظ ساختاری شبیه دره ستارگان است

سنگ‌های دره تندیس‌های قشم به شکلی دقیق و هنرمندانه تراش خورده‌اند؛ به‌طوری که باور کردن اینکه تیشه هیچ هنرمندی این تندیس‌ها را نتراشیده است، بسیار سخت به نظر می‌رسد. آنچه در منطقه دره تندیس‌ها می‌بینید، در واقع بازمانده دشتی است که زمانی به بام قشم می‌رسید. با بالا‌آمدگی تدریجی جزیره و عقب رفتن ساحل، مساحت خشکی گسترش یافت و دره تندیس‌ها به وجود آمد. تخریب و از بین رفتن لایه آهکی سخت که پوششی بین لایه‌های نرم‌فرسا بوده است، باعث پیشرفت عمل فرسایش در این منطقه شد و به همین دلیل دره تندیس‌ها را می‌توان به‌عنوان بلندی‌های جزیره مانندی در بین زمین‌های فرسوده و پست نیز معرفی کرد.

در حال حاضر، دره تندیس‌ها یکی از بخش‌های جزیره قشم است که متحمل فرسایش ساحلی چشمگیری شده است؛ فرسایشی که در طول سال‌هایی که جزیره قشم به‌تدریج از آب بیرون می‌آمد، نقش و نگارهای بسیاری را روی سنگ‌ها به وجود آورد.

دره تندیس‌ها روزگاری بستر دریا بوده است و انواع ماهی‌ها، نرم‌تنان و آبزیان لای این شکاف‌ها زندگی می‌کرده‌اند. سراسر خاک دره تندیس‌ها پر از صدف‌های دوکفه‌ای است که از گذشته بجا مانده و در برخی نقاط به‌صورت توده‌ای جمع شده‌اند. سطح دره تندیس‌ها غالبا از ترک‌های گلی پوشیده شده است. ترک گلی یک ساخت رسوبی است که در مباحث رسوب‌شناسی به آن پرداخته می‌شود. این پدیده‌های رسوبی از دیدنیهای قابل‌توجه در دره تندیس‌ها هستند که چشم‌انداز زیبایی از دره را به شما نشان می‌دهند. لازم به ذکر است که در هنگام بارش باران یا بعد از بارش، زمین در این نقاط بسیار چسبنده و باتلاقی می‌شود.

تفریحات دره تندیس ها

دره تندیس‌ها سوژه‌ای فوق‌العاده برای عکاسی است و شما می‌توانید با کمی خلاقیت عکس‌های بی‌نظیری از جاذبه شگفت‌انگیز و سنگ‌های با اشکال مختلف آن بگیرید. اگر توانستید به بالای یکی از صخره‌ها بروید، حتما دوربین خود را بیرون بیاورید و عکس پانوراما بگیرید. در این دره خرید صنایع دستی را نیز فراموش نکنید. گاهی اوقات ساکنان محلی در دره تندیس‌ها صنایع‌دستی زیبای خود را به‌همراه می‌آوردند؛ سوغاتی‌هایی ساخته شده از صدف‌ها و گوش‌ماهی‌ها که هدایایی مناسب برای عزیزان و یادگاری‌هایی زیبا به شمار می‌آیند.

اگر خوش‌شانس باشید در مسیر رسیدن به دره تندیس‌ها با شترها نیز روبه‌رو خواهید شد. قدم زدن و پیاده‌روی در شب در دره تندیس‌ها از دیگر تفریحاتی است که برخی گردشگران به آن علاقه بسیار دارند؛ تجربه‌ای مرموز و شگفت‌انگیز با آسمانی پرستاره.

بهترین زمان بازدید از دره تندیس ها

جزیره قشم آب و هوایی بسیار گرم و شرجی دارد. متوسط دمای این جزیره در گرم‌ترین زمان سال یعنی از اوایل تیر تا اوایل مرداد، ۳۴ درجه سانتی‌گراد است و تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش پیدا می‌کند. متوسط دمای سردترین زمان سال نیز که از اوایل دی ماه تا اوایل بهمن ادامه دارد، ۱۸٫۵ درجه سانتی‌گراد، حداقل دما ۱۳٫۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دما ۲۳ درجه ساتنیگراد است.

با توجه به آب و هوای قشم، بهترین زمان سفر به دره تندیس‌ها از اواسط پاییز تا اوایل بهار است. در این زمان از سال متوسط دما تقریبا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و دما از ۲۴٫۵ سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود. لازم به ذکر است که جزیره قشم در فصل پاییز و زمستان معمولا شلوغ است؛ اما آب و هوای مطلوب ارزش این شلوغی را دارد. هوا در فصل زمستان در این جزیره به‌قدری معتدل و دلچسب است که می‌توانید با لباس‌هایی خنک در دره تندیس‌ها قدم بزنید.

شرایط بازدید از دره تندیس ها

  • قبل از رفتن به دره تندیس‌ها حتما آب و هوا را چک کنید. به‌دلیل موقعیت جغرافیایی دره، بعد از بارندگی، برخی نقاط چسبنده و تبدیل به باتلاق می‌شوند و خطر مرگ دارند.
  • در دره تندیس ها تجهیزات نورپردازی وجود ندارد. این دره همچنین از جاهای شلوغ شهر دور است؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم در گشت و گذارهای شبانه خود در این دره با یک لیدر محلی همراه شوید و تجهیزات لازم مانند هدلایت به‌همراه داشته باشید. تجربه شب در دره تندیس‌ها با سکوت مطلقی همراه است که می‌تواند تجربه‌ای ترسناک و منحصربه‌فرد باشد.
  • به‌دلیل مسیرهای صعب‌العبور، دره تندیس‌ها مناسب توان‌یابان، سالمندان و بچه‌های کوچک نیست.
  • برای بازدید از دره تندیس‌ها حتما کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید و کلاه ضدآفتاب، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، آب معدنی و خوراکی به‌همراه داشته باشید.
  • در دره تندیس‌ها از قدرت تخیل خود استفاده کنید و از تندیس‌ها لذت ببرید.
  • در زمان بازدید از دره تندیس‌ها مراقب محیط زیست باشید و تغییری در ساختار دره ایجاد نکنید. حتما کیسه زباله به‌همراه داشته باشید و زباله‌های خود اعم از زباله تر، ته سیگار و بطری آب را در محیط رها نکنید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *