دره آکواریوم   

بسیار از جمله روستاهای باستانی، آبشارها، تنگه‌ها، دره‌ها و کوهستان‌های سرسبز، گردشگران و کوهنوردان بسیاری را در داراب، شهری باستانی با قدمتی چندهزار ساله در استان فارس است. این شهر زیبا با جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و کوهنوردی فصول مختلف به‌سمت خود می‌کشاند. دره آکواریوم، در نزدیکی بخش فورگ در ارتفاع ۱,۳۳۰ متری از سطح دریا واقع شده و با آبشارها، نیزارها و حوضچه‌های آبی متعدد، چشم‌اندازی بی‌بدیل و زیبا را برای تماشا کردن و لذت‌بردن، خلق کرده است.

بازدید از دره منحصربه‌فرد آکواریوم، یکی از بکرترین تجربه‌های طبیعت‌گردی در استان فارس به شمار می‌آید.

آشنایی با دره آکواریوم

دره آکواریوم با موقعیت ویژه خود، روزی پر از سکوت و آرامش را در کنار پرندگان و طبیعت خارق‌العاده، برای شما رقم خواهد زد. البته بهتر است بدانید که بازدید از این دره، علاوه بر علاقه به طبیعت، نیاز به کمی ریسک‌پذیری و خطر کردن هم دارد. سفر به دره آکواریوم به یک روز زمان نیاز دارد و فارغ از هر فصلی، لذت‌بخش‌ترین تجربه در این دره، گوش سپردن به صدای پرندگان و تماشای چشم‌اندازهای خلوت و زیبای منطقه است.برخی افراد، این آبشار را با نام کاسه‌رود می‌شناسند. کاسه‌رود، نام رودی پرآب است که در میان دره آکواریوم جریان دارد و پنج آبشار به آن می‌ریزد. این رود پس از پیوستن به چشمه‌های بالا‌دست، بخشی از اراضی دشت حاصلخیز بخش فورگ را سیراب می‌کند. کاسه‌رود با سقوط از آبشارهای بلند و جریان پیدا کردن در جوی‌هایی کم‌عمق، یکی از دلایل زیبایی بی‌بدیل دره آکواریوم است. 

در غرب دره آکواریوم به غیر از کاسه‌رود، رود دیگری هم وجود دارد که به این دره می‌ریزد. این دو رود، درست در زیر پل به یکدیگر می‌پیوندند. محلی‌ها نام این دو رود را نریون و مادیون یا چسته و بلیون گذاشته‌اند.

مسیر دسترسی به دره آکواریوم

برای رسیدن به دره آکواریوم، باید از شیراز به داراب بروید و سپس به‌سمت جنوب شرق و بندرعباس حرکت کنید. ورودی دره آکواریوم در زیر پل معروف منطقه در مسیر داراب به حاجی آباد قرار دارد. همان طور که پیش‌تر اشاره شد، این دره در ۹ کیلومتری شمال بخش فورگ واقع شده است. برای طی کردن طول دره آکواریوم بايد از ۱۰ صخره و پنج آبشار لغزنده، صخره‌نوردی کرده و در انتها برخلاف جهت خروشان آب در حوضچه‌ها شنا کنید‌.

با یک ساعت پیاده‌روی در کف دره آکواریوم، به یک نیزار بزرگ با نی‌هایی با ارتفاع سه متر و بیشتر می‌رسید. پشت این نیزارهای متراکم، چشمه‌ای زیبا و پر آب قرار دارد که به آن، چشمه پنجعلی می‌گویند. تک درخت نخل پنجعلی، یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است که حتی پس از وقوع آتش‌سوزی، کماکان استوار بر سر جای خود ایستاده است. پس از عبور از این چشمه، مسیر دره تنگ می‌شود و برای ادامه دادن، نیاز به مهارت‌های فنی کوهنوردی دارید. 

در انتهای دره آکواریوم، با گودال بزرگی روبه‌رو می‌شوید که آب زلالی در آن جمع شده است. جالب است بدانید که آب این حوضچه از بالا نمی‌آید و تمام آب آن از چشمه‌های زیرزمینی تامین می‌شود. پس از عبور از مسیر چهار کیلومتری دره آکواریوم، به زیباترین پل هوایی کشور و مجموعه‌ای بی‌نظیر در این منطقه خارق‌العاده می‌رسید.

این پل هوایی، دارای چهار دهانه ۳۵ متری است و حدود ۸۴ متر ارتفاع دارد. این پل بتنی به‌صورت قوسی بین دو تونل به طول‌های ۳۵۸ متر و ۲۷۸ متر ساخته شده است. تماشای دره آکواریوم از روی این پل مرتفع، تجربه‌ای شگفت‌انگیز و حیرت‌آور است. پل هوایی و مسیر اولیه منتهی به آبشار، دقیقا در مرز بین رستاق و فورگ قرار دارند.

اطلاعات لازم درباره دره آکواریوم

  • برای عبور از صخره‌ها باید از دست‌هایتان استفاده کنید و بالا بروید. آبشارهای مسیر نیز، سنگ‌ها را لغزنده می‌کنند و از همین روی، برای عبور از قسمت اول دره باید از آمادگی بدنی اولیه برخوردار باشید. استفاده از کفش مناسب را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید و حسابی مراقب باشید که لیز نخورید.
  • برای عبور از طول دره در برخی نقاط باید وارد آب شوید و اگر به ورزش‌های آبی علاقه دارید، حتما در بخش‌های پرعمق، شیرجه بزنید و شنا کنید.
  • پس از گذر از چشمه پنجعلی، مسیر تنگ می‌شود و برای ادامه راه باید کوهنورد یا صخره‌نورد حرفه‌ای باشید. توصیه می‌شود که بدون کمک و راهنمای حرفه‌ای به این مسیر وارد نشوید. ابتدای مسیر، چندان مشکل نیست؛ اما هرچه جلوتر بروید با چالش‌های مشکل‌تری روبه‌رو خواهید شد. استفاده از عصای کوهنوردی و کفش کوهنوردی دیگر تجهیزات حرفه‌ای برای پیمایش انتهای دره ضروری است.
  • نزدیک‌ترین پمپ بنزین‌ها به دره آکواریوم در ۱۷ کیلومتری غرب جاده اصلی به‌سمت شیراز و هشت کیلومتری شرق در بخش فورگ قرار دارند.
  • نزدیک‌ترین مراکز درمانی نزدیک دره در بخش فورگ در ۹ کیلومتری شرق دره و در بخش رستاق در ۱۴ کیلومتری غرب دره هستند.
  • بعد از پل فورگ، یک پارکینگ برای وسایل نقلیه وجود دارد. شما می‌توانید ماشین خود را در این پارکینگ یا کنار پل پارک کنید.
  • پاشش آب از آبشارها و عبور از چشمه‌های آب، باعث آسیب به گوشی همراه می‌شود، پس به‌همراه بردن کاور ضد آب برای گوشی همراه را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید تا بتوانید عکاسی کرده و لحظات بی‌نظیر خود را ثبت کنید.
  • متاسفانه، در دره آکواریوم مکان مناسبی برای کمپ‌کردن وجود ندارد. پس اگر قصد دارید شب را در این منطقه بمانید، به روستاهای اطراف دره آکواریوم بروید و از خانه‌ها و اقامتگاه‌های محلی استفاده کنید.
  • اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگ‌ها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید. 


تجهیزات کوهنوردی لازم

از تجهیزات لازم برای عبور از طول دره آکواریوم، می‌توان به وسایل فرود با طناب، طناب ۳۰ متری یک حلقه، کلاه کاسک و لایف، جلیقه نجات، کفش مناسب برای پیاده‌روی و آب‌نوردی و غذا اشاره کرد. توجه داشته باشید که تمام وسایل داخل کوله، باید آب‌بند شوند که اگر آب به داخل کوله شما نفوذ کرد، وسایل خشک بمانند. 

بهترین زمان سفر به دره آکواریوم

بهترین زمان سفر به دره آکواریوم، فصل بهار و به‌خصوص ماه اردیبهشت است و اغلب گروه‌های کوهنوردی در این زمان از سال به این منطقه می‌روند. البته حضور آن‌ها چندان منطقه را شلوغ نمی‌کند، زیرا دره آکواریوم، کماکان یکی از نقاط بکر به شمار می‌آید. آب‌و‌هوای مطبوع و دلپذیر منطقه در استانی خشکی چون فارس، دره آکواریوم را تبدیل به بهشتی می‌کند که به‌ هیچ‌وجه نباید بازدید از آن را از دست داد.
طبیعت بکر و دست ‌نخورده دره آکواریوم، سال‌ها است که با زیبایی و شکوه خود، چشم‌ها را به خود خیره و نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند. بیایید با پیروی از اصول گردشگری مسئولانه، از این منطقه طبیعی منحصربه‌فرد مراقبت کنیم تا دیگران و نسل آینده هم بتوانند از آن لذت ببرند.