سیسنگان کجاست؟

  • آدرس: مازندران، ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور

پارک جنگلی سیسنگان، از جمله مشهورترین پارک‌های جنگلی مازندران و ایران به شمار می‌رود. پوشش گیاهی فوق‌العاده پارک جنگلی سیسنگان در کنار امکانات رفاهی و تفریحی درجه یک، آن را به جاذبه‌ای محبوب در بین گردشگران تبدیل کرده است. گستردگی و قرارگیری در کنار دریا، دو ویژگی اصلی پارک جنگلی سی‌ سنگان به شمار می‌رود. پارک جنگلی سیسنگان در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد؛ سیسنگان از شمال به دریای خزر، از غرب به روستای توسکاتک، از جنوب به سلسله کوه‌های البرز و از شرق به روستای صلاح‌الدین کلا محدود شده است.

تاریخچه پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان در سال ۱۳۴۴ شکل گرفت

پارک جنگلی سیسنگان در سال ۱۳۴۴ با طراحی مهندس آشتیانی به بهره‌برداری رسید. هدف اصلی از شکل‌گیری این پارک جنگلی، حفاظت از گونه‌های خاص شمشاد و گونه‌های جانوری این منطقه بود؛ با این حال،‌ استقبال بی‌نظیر مردم از پارک جنگلی سیسنگان سبب شد تا بیشتر به آن توجه شود؛ در سال‌های پس از آن، امکانات تفریحی و رفاهی بیشتری به پارک جنگلی سیسنگان اضافه شدند تا این پارک جنگلی به یکی از بهترین پارک‌های جنگلی و ساحلی شمال ایران تبدیل شود.

دلیل نام‌گذاری سیسنگان

درباره نامگذاری این پارک جنگلی دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. برخی از داستان‌های قدیمی و نقل‌شده حاکی از آن است که ملکه‌ای به نام «شیمای چهل گیس» بر سرزمینی سرسبز حکمرانی می‌کرده است؛ روزی او با پادشاه توران یعنی افراسیاب پیمان دوستی می‌بندد. در همان زمان، فردی به نام منوچهر تازی که در جنگ با افراسیاب، پدر و عموهایش را از دست داده بود، تصمیم می‌گیرد برای انتقام گرفتن و نابودی پیمان دوستی بین افراسیاب و شیما، سد ماز کجوز را نابود کند. از بین رفتن سد سبب می‌شود تا تمام منطقه به زیر آب برود و لشکریان افراسیاب و ملکه نابود شوند؛ از همین رو، این سرزمین از آن پس به‌عنوان سرزمین سیل و سنگان یا سیسنگان مشهور شده است.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان در ضلع جنوبی جاده اصلی و در امتداد خط ساحلی نوشهر واقع شده است؛ از همین رو، برای رسیدن به این پارک باید در این جاده ساحلی حرکت کنید. برای رسیدن به پارک جنگلی سیسنگان دو مسیر وجود دارد.

  • مسیر اول: خود را به شهر نوشهر برسانید و پس از آن، در جاده ساحلی نوشهر به‌سمت شهر نور حرکت کنید و پس از طی مسافتی ۲۷ کیلومتری،‌ پارک جنگلی سیسنگان در دست راست شما دیده خواهد شد.
  • مسیر دوم: خود را به شهر نور برسانید و پس از طی ۳۵ کیلومتر از مسافت جاده نور به نوشهر، تابلوی ورودی پارک جنگلی سیسنگان را خواهید دید. حال، باید از دوربرگردان، دور بزنید و وارد پارک جنگلی سیسنگان شوید.

فاصله تهران تا سیسنگان از مسیر جاده هراز حدود ۲۶۰ کیلومتر و از مسیر جاده چالوس در حدود ۲۰۰ کیلومتر است که به‌طور میانگین حدود سه تا چهار ساعت طول می‌کشد.

مساحت پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان که بیش از ۶۰۰ هکتار مساحت دارد، امروزه، بزرگترین ذخیره شمشاد در ایران و حتی خاورمیانه را درون خود جای داده است. بخش قابل‌توجهی از پارک جنگلی سیسنگان در کنار دریای خزر قرار دارد؛ ترکیب ساحل، جنگل و دریا، مناظری بسیار زیبا و تماشایی را ایجاد کرده است. ارتفاع پارک جنگلی سیسنگان به حدود ۵۰ متر نیز می‌رسد؛ ولی هرچه بیشتر به‌سمت ساحل حرکت کنید، این ارتفاع کاهش پیدا می‌کند.

بهترین زمان بازدید از پارک سیسنگان

استان‌های شمالی ایران، در هر فصل از سال، ویژگی‌های خاص خودشان را دارند؛ از همین رو، باید با توجه به سلیقه و هدف خود از سفر به این استان‌ها، زمان سفر خود را انتخاب کنید؛ هر چند، برای لذت بردن از زیباهای سرسبز و تماشایی پارک جنگلی سیسنگان، باید در فصل بهار و اوایل تابستان به این پارک جنگلی سفر کرد. در این موقع از سال، حس سرزندگی طبیعت به‌خوبی به شما منتقل خواهد شد و صدای آرامش‌بخش آب رودخانه نیز گوش‌نواز خواهد بود. در اواسط فصل تابستان، آب‌وهوای پارک جنگلی سیسنگان، شرجی و پر از پشه‌های مزاحم است و همین باعث می‌شود تا بازدید از آن چندان خوشایند نباشد؛ البته، در تابستان، گذراندن اوقات در کنار ساحل و شنا در آب‌های دریای خزر دلنشین خواهد بود.

سفر به پارک جنگلی سیسنگان در فصل پاییز همانند سفر به بوم نقاشی است؛ در این موقع از سال، رنگ برگ‌های درختان دچار تغییر می‌شود و مناظری تماشایی و چشم‌نواز را شکل می‌دهند که سرشار از رنگ‌های متنوع است. علاوه بر این، خنکای مه شکل گرفته از روی دریا، عطر درختان و خاک باران‌خورده در این فصل،‌ حس و حالی به‌یادماندنی دارد.

برای سفر در فصل زمستان به پارک جنگلی سیسنگان باید با احتیاط عمل کرد. اگر قصد اقامت در پارک را دارید، پس حتما تجهیزات و وسایل ضروری را به‌همراه داشته باشید. بازدید از پارک جنگلی سیسنگان در فصل زمستان می‌تواند با قدم زدن در ساحل، جمع کردن صدف، نشستن دور آتش و خوردن چای آتشی داغ به گردشی جذاب و دلچسب تبدیل شود.

اقامت در پارک جنگلی سیسنگان

امکانات رفاهی مختلفی در پارک جنگلی سیسنگان در دسترس است؛ از همین رو، اقامت در پارک جنگلی سیسنگان راحت است. برپا کردن چادر و خوابیدن در پارک جنگلی سیسنگان هیچ‌گونه منعی ندارد؛ اما باید برای آن هزینه پرداخت کرد. علاوه بر این، حضور نیروهای امنیتی نیز خیال افراد برای کمپ زدن در طبیعت پارک جنگلی سیسنگان، به‌خصوص به هنگام شب، را راحت خواهد کرد.

اگر اهل کمپ زدن در طبیعت نیستید می‌توانید از سوئیت‌های اطراف پارک جنگلی استفاده کنید. برای اجاره ویلا نیز می‌توانید به نزدیک‌ترین شهرهای اطراف پارک جنگلی سیسنگان یعنی نور، نوشهر و چمستان بروید.

امکانات رفاهی و خدماتی جنگل سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان، جاذبه گردشگری مجهزی به شمار می‌رود که امکانات رفاهی و خدماتی قابل‌توجهی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. در سیسنگان،‌ امکاناتی همچون آلاچیق،‌ رستوران، کافه، پلاژ آقایان و بانوان، سرویس‌های بهداشتی و همچنین زمین‌های ورزشی فوتبال و والیبال ساحلی در دسترس قرار دارند که اوقات خوشی را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

در پارک جنگلی سیسنگان، پنج ایستگاه نگهبانی وجود دارد؛ علاوه بر آن،‌ گشت‌های امنیتی متعددی در آن حضور دارند تا جلوی هرگونه مشکل را بگیرند. امنیت بالای پارک جنگلی سیسنگان سبب شده است تا گردشگران بتوانند به آسودگی در آن کمپ بزنند و بخوابند. برپایی چادر در طبیعت و لذت از فضای جنگل در دل شب با داشتن اطمینان خاطر از لحاظ امنیت، بسیار جذاب و دلنشین خواهد بود.

از دیگر امکانات پارک جنگلی سیسنگان می‌توان به فروشگاه، محوطه پیکنیک، پارک کودک، پارک بادی، محوطه اسب‌سواری، کافی‌شاپ، سفره‌خانه و ساختمان نمایشگاه دائمی منابع طبیعی اشاره کرد.

دیدنی ها و تفریحات سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان، در کنار ساحل دریای خزر قرار دارد؛ از همین رو، علاوه بر دیدنی‌ها و تفریحات درون جنگل می‌توان به انجام فعالیت‌های مختلف ساحلی نیز پرداخت. امکانات تفریحی متعددی در پارک جنگلی سیسنگان وجود دارند؛ اما برای استفاده از این امکانات باید هزینه‌ای پرداخت کرد.

قایق‌سواری و شاتل دریایی

یکی از تفریحات ساحلی که می‌توان در مجموعه سیسنگان انجام داد، قایق سواری به‌همراه خانواده و دوستان است. تجربه شاتل دریایی نیز می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده و به‌یادماندنی باشد. بسته به نفرات، هزینه قایق‌سواری در دریای خزر متفاوت است. شاتل‌های دریایی نیز دو تا ۶ نفره هستند و هرچه تعداد افراد بیشتر باشد، لذت بیشتری به همراه خواهد داشت.

جت اسکی

جت اسکی یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات آبی است. در پارک جنگلی سیسنگان و در منطقه ساحل آن، جت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید با سوار شدن بر آن‌ها، روی موج‌های دریای خزر، ترشح آدرنالین و هیجان را احساس کنید. 

موتورهای چهارچرخ

سواری با موتورهای چهارچرخ، یکی دیگر از لذت‌هایی است که می‌توان در پارک جنگلی سیسنگان تجربه کرد. رانندگی با موتورهای چهارچرخ بسیار راحت است و افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و در درون درختان پارک جنگلی سیسنگان گردش کنند. هزینه استفاده از موتورهای چهارچرخ به‌صورت دقیقه‌ای محاسبه می‌شود.

بزرگترین پیست کارتینگ شمال کشور

در پارک جنگلی سیسنگان، یکی از بزرگترین و مجهزترین پیست‌های کارتینگ شمال کشور وجود دارد. تجربه رانندگی داخل پیست کارتینگ می‌تواند تجربه‌ای جذاب را برای هر گردشگری رقم بزند. حداقل سن استفاده از کارتینگ، ۱۲ سال است و افراد زیر ۱۶ سال نیز می‌توانند در حضور والدین خود از امکانات این پیست بهره ببرند.

عکاسی از طبیعت

پارک جنگلی سیسنگان، از ساحل و جنگل گرفته تا دریا و صخره، مناظری خارق‌العاده دارد که سوژه‌های خوبی برای عکاسی به شمار می‌روند. به هنگام تماشای طبیعت و لذت بردن از آب‌وهوای دلپذیر و همچنین قدم زدن در درون پارک جنگلی سیسنگان، عکاسی از نقاط مختلف آن می‌تواند خاطرات شما را ماندگار کند.

اسب‌سواری

اگر عاشق اسب‌سواری هستید، افرادی در پارک جنگلی سیسنگان حضور دارند که اسب‌های کرایه‌ای را در اختیار شما قرار خواهند داد تا بتوانید سوار بر اسب،‌ کمی در جنگل گردش کنید. حتی اگر تجربه اسب‌سواری ندارید، می‌توانید به‌همراه فرد کاربلد، خاطره‌ای لذت‌بخش را رقم بزنید.

پوشش گیاهی و جانوری سیسنگان

در نقاط مختلف پارک جنگلی سیسنگان، درختچه‌های شمشاد را می‌توان مشاهده کرد؛ در حقیقت، پارک جنگلی سیسنگان، بیشترین تعداد این نوع درختچه‌ها را در ایران دارد. جدای از این شمشادها، درختان بلوط تنومندی در پارک جنگلی سیسنگان وجود دارند که ارتفاع برخی از آن‌ها به بالاتر از ۱۰ متر نیز می‌رسد. برخی از درختان بلوط نیز حدود دو متر قطر دارند.

از درختان دیگر این پارک می‌توان درخت افرا، توسکا، لرگ، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه را نام برد. پارک جنگلی سیسنگان علاوه بر داشتن تنوع بالای گیاهی، سکونت‌گاه جانوران زیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به خرس قهوه‌ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز، شوکا، مرال و شغال اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *