جزیره هنگام کجاست؟

جزیره هنگام، جزیره‌ای کوچک با آبادی‌های کوچک با وسعت حدود ۳۶٫۶ کیلومتر مربع در خلیج فارس است که از دیدنی های استان هرمزگان به حساب می‌آید و در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم قرار دارد. این جزیره بخشی از شهرستان قشم و یکی از دهستان‌های این شهرستان به مرکزیت روستای ماشی (هنگام جدید) است.

جزیره هنگام با ۹ کیلومتر طول و ۶ کیلومتر عرض به‌شکل یک مخروط ناقص به چشم می‌آید. جزیره هنگام ارتفاعات آهکی (تشکیل شده از سدیم کربنات) دارد و بلندترین نقطه آن، کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است. طولانی‌ترین قطر این جزیره نیز از «روستای هنگام کهنه» تا «روستای هنگام جدید» حدود ۹ کیلومتر و و کوتاه‌ترین قطر جزیره پنج کیلومتر طول دارد. فاصله جزیره هنگام تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی (۷۹٫۶ کیلومتر) و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی (۵۳٫۷ کیلومتر) است.

  • آدرس: استان هرمزگان، دو کیلومتری جنوب جزیره قشم

مسیر دسترسی به جزیره هنگام

برای دسترسی به جزیره هنگام در ابتدا باید به جزیره قشم بروید. برای رسیدن به قشم می‌توانید از سه اسکله شهید باهنر و شهید حقانی در شهر بندرعباس و بندر پل در شهرستان خمیر سوار قایق‌های تندرو یا لنج‌ها شوید. البته جزیره قشم دارای فرودگاه بین‌المللی نیز است و شما می‌توانید با پرواز راهی این جزیره شوید.

بندرعباس تا تهران، ۱,۲۶۰ کیلومتر فاصله دارد و شما می‌توانید با قطار، هواپیما، تاکسی، اتوبوس یا ماشین شخصی به بندر عباس بروید.

از جزیره قشم خود را به اسکله کندالو یا اسکله شیب دراز برسانید. فرودگاه قشم تا اسکله کندالو ۱۰ کیلومتر و شهر قشم تا اسکله کندالو ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. در این اسکله‌ها بلیط بخرید و سوار قایق شوید تا پس از حدود هفت تا ۱۰ دقیقه به هنگام برسید. قایق‌ها در این دو اسکله از ساعت هشت صبح تا غروب آفتاب به جابه‌جایی مسافران می‌پردازند. برای رسیدن به اسکله کندالو یا اسکله شیب دراز در قشم نیز سوار تاکسی‌ها شوید یا با ماشین شخصی به آنجا بروید. دو مسیر دسترسی به اسکله کندالو در شهر قشم وجود دارد؛ جاده ساحلی جنوبی که در امتداد ساحل با مناظری بی‌نظیر از دریا شما را به اسکله می‌رساند و اتوبان قشم – درگهان که از وسط شهر و پس از عبور از فرودگاه قشم به اسکله منتهی می‌شود.

شما همچنین می‌توانید با شرکت کردن در تورهای هنگام از جزیره قشم به‌همراه لیدر به این جزیره زیبا سفر کنید و تجربه‌ای متفاوت و به‌یادماندنی در جنوب کشور کسب کنید.

با جزیره هنگام بیشتر آشنا شوید

تاریخچه جزیره هنگام

جزیره هنگام در میان آب‌های خلیج فارس قرار دارد و به تنگه هرمز و جزیره قشم نزدیک است؛ یک موقعیت جغرافیایی خاص و استراتژیک که اهمیت راهبردی و نظامی شایان توجهی را به این جزیره اعطا می‌کند. جزیره هنگام از گذشته مورد توجه بیگانگان بود و دوره حکومت صفویان به اشغال پرتغالی‌ها درآمد. 

انگلیسی‌ها نیز اعتقاد داشتند که جزیره هنگام، با داشتن سواحل عمیق و مناسب و البته چاه‌های آب برای انداختن لنگر کشتی‌هایشان، مکان مناسبی به شمار می‌آید. علاوه بر این، کارشناسان نظامی‌ آن‌ها این جزیره را به‌دلیل واقع شدن در منطقه استراتژیک به‌لحاظ نظامی و ژئوپلیتیک مهم ارزیابی کرده بودند. به همین دلیل، «سر جان ملکم» در سال ۱۷۹۹ به ایران آمد و ضمن ارائه تحلیلی از اوضاع ایران و رفتار ایرانیان، مقدمات حضور استعماری‌ انگلیس را فراهم آورد. در آن زمان، کریم خان زند حاکم ایران بود و انگلیسی‌ها موفق به تصاحب هنگام نشدند؛ اما آن‌ها دست نکشیدند و در نهایت در دوره قاجار این جزیره را تصرف کردند.

دولت انگلیس روشی سیاستمدارانه را برای اشغال جزیره هنگام در پیش گرفته بود؛ این دولت در حرف، هنگام را متعلق به ایران می‌دانست و همواره بر مالکیت دولت ایران نسبت به این جزیره تاکید می‌کرد؛ اما در عمل با مستقر کردن دائمی نیروهای نظامی خود در این منطقه از اعمال حاکمیت دولت ایران بر این بخش از کشور ممانعت به عمل می‌آورد.

هم‌زمان با حضور نیروهای نظامی انگلیس، یک شیخ عرب قبیله بنی فلاسی و سنی مذهب با گرایش وهابی نیز بر جزیره هنگام حکم‌فرمایی می‌کرد. جالب است بدانید که حتی سلطان مسقط (پایتخت کشور پادشاهی عمان) نیز چشم طمع به هنگام داشت و همواره تلاش می‌کرد تا بر این جزیره تسلط پیدا کند. در این میان، دولت انگلیس از یک طرف بر حاکمیت ایران بر جزیره هنگام تاکید داشت و از سویی دیگر از نافرمانی‌های شیخ هنگام نسبت به دولت ایران و مداخلات سلطان مسقط پشتیبانی می‌کرد. در واقع تمام تلاش‌های دولت انگلیس برای این بود که دولت ایران در هنگام قدرتی نداشته باشد. این شرایط برای سال‌ها ادامه داشت تا زمانی که رضاشاه بر تخت سلطنت نشست.

دولت ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۰۷ درصدد اعمال حاکمیت بر جزیره هنگام برآمد. پس از این تصمیم‌گیری، سه کشتی نظامی ایران به نام‌های گیلان، آذربایجان و پهلوی به فرماندهی ریاست ساخلوی (پادگان) در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۰۷ از بندرعباس به سوی هنگام حرکت کردند تا این جزیره را از اشغال نظامیان انگلیسی درآورند. سفارت انگلیس در تهران، یادداشتی را در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۱۱ به وزارت امور خارجه ایران می‌فرستد و از مسئولان وقت می‌خواهد که از تقاضای تخلیه جزیره هنگام از نظامیان و کشتی‌های انگلیسی صرف‌نظر کنند؛ اما درخواست وی، مورد قبول واقع نمی‌شود و چاره‌ای جز خروج از هنگام و تحویل جزیره به دولت ایران برای نظامیان انگلیسی باقی نمی‌ماند.

محل‌های دیده‌بانی یکی از آثار جالبی هستند که بقایای آن‌ها در جزیره دیده می‌شود؛ مکان‌هایی که در گذشته برای نگهبانی از جزیره استفاده می‌شدند و این روزها چیزی جز بناهای متروکه از آن‌ها باقی نمانده است.

وجه تسمیه نام جزیره هنگام

جزیره هنگام در گذشته با نام‌های هنجام و هنیام شناخته می‌شد. این جزیره در زبان پارسی باستان «هنگاما» نام داشت و در ارمنی نیز به «انگام» مشهور بود. نام جزیره هنگام از دو بخش «هن» و «گام» به‌معنای وقت، زمان و گاه تشکیل شده است.

بهترین زمان سفر به جزیره هنگام

بهترین زمان سفر به جزیره هنگام از دید بیشتر گردشگران از اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت است؛ البته اگر می‌خواهید دلفین‌ها را ببینید، بهتر است در ماه‌های آذر و دی به این جزیره سفر کنید.

تعداد گردشگران در تعطیلات عید نوروز در جزیره قشم و هنگام به اوج خود می‌رسد و این زمان از سال فصل داغ گردشگری این جزیره به شمار می‌آیند. مسافران تا نیمه اول اردیبهشت نیز در هنگام دیده می‌شوند؛ اما با گرم شدن هوا و آغاز فصل تابستان، کمتر گردشگری به این منطقه سفر می‌کند. آب و هوا در فصول پاییز و زمستان نیز معتدل و دلچسب است.

نکات مهم در سفر به جزیره هنگام

در سفر به جزیره هنگام موارد زیر را رعایت کنید:

  • کفش مناسب پیاده‌روی، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، کیسه زباله، آب، داروهای عمومی، میان وعده، شارژر موبایل و وسایل لازم برای کمپ در صورت اقامت در شب از جمله وسایلی هستند که در سفر به جزیره هنگام باید به‌همراه داشته باشید.
  • حتما پول نقد به‌همراه داشته باشید؛ زیرا در جزیره کارتخوان به‌ندرت پیدا می‌شود.
  • در جزیره هنگام، پلاژ یا محل مخصوصی برای شنا وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با سوال از محلی‌ها نقاط بکر و مناسب شنا را پیدا کنید. بهتر است در هنگام تنها شنا نکنید و فقط در صورت تجربه شنا در دریا دست به این فعالیت بزنید. در زمان شنا مراقب توتیاهای دریا و خرچنگ‌ها باشید. توتیا یکی از ساکنان خلیج فارس است که با تیغ‌های تیز ممکن است به شما آسیب بزند؛ البته نیازی به نگرانی نیست. توتیا و تیغ‌های تیز آن مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نمی‌کند و درد آن‌ها نیز پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود. برای شستشوی خود پس از آبتنی، حتما لوازم مورد نیاز و به‌ویژه آب شیرین به‌همراه داشته باشید تا شوری آب شما را اذیت نکند.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *