جزیره بیوک آدا کجاست؟

جزیره بیوک آدا از زیباترین مناطق گردشگری استانبول است که گردشگران در طول سفر به این شهر زمانی را به بازدید از این جزیره اختصاص می‌دهند. مساحت جزیره بیوک آدا در حدود پنج کیلومتر مربع است و بیش از ۷۰۰۰ نفر در این جزیره زندگی می‌کنند؛ اما با توجه به جاذبه‌های گردشگری این جزیره و استقبال بالای مسافران از آن در های سیزن گردشگری تعداد ساکنان جزیره بیوک آدا در این زمان تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

جزیره بیوک آدا بزرگ‌ترین جزیره در استانبول در مجاورت منطقه «آدلار» است و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند. در زبان ترکی «بیوک» به معنی بزرگ است و «آدا» معنی جزیره می‌دهد. در زبان یونانی بیوک آدا به معنی شاهزاده است و به همین دلیل در گذشته از این منطقه با نام جزیره شاهزاده نیز یاد می‌کردند. این جزیره در دریای مرمره و در مجموعه جزایر پرنس قرار دارد. بیوک آدا به‌دلیل طبیعت زیبا و هوای پاکی که دارد در طول سال مورد توجه گردشگران و بسیاری از ساکنان ترکیه قرار می‌گیرد.

تردد وسایل نقلیه دودزا در جزیره بیوک آدا ممنوع است و تنها ماشین‌های پلیس و شهرداری در آن تردد می‌کنند. تا چند سال پیش کالسکه‌هایی در این جزیره برای جابه‌جایی مسافران تردد می‌کردند؛ اما به‌دلیل آمار بالای مرگ و میر اسب‌های کالسکه‌ها، با تلاش پیوسته حامیان حقوق حیوانات، تردد این وسایل نیز در بیوک آدا ممنوع شد. در حال حاضر تنها ماشین‌های برقی و دوچرخه‌ها اجازه تردد در این جزیره را دارند.

جزیره بیوک آدا روی تپه‌هایی محصور میان دریای مرمر در نزدیکی استانبول قرار دارد و به‌دلیل عدم تردد وسایل نقلیه دودزا در این جزیره، آب و هوا در این منطقه بسیار پاک و طبیعت سرسبز است .

ویلاهای زیبای جزیره بیوک آدا میان بوته‌های رنگارنگ گل قرار گرفته‌اند و کوچه‌های این جزیره سرسبز و تماشایی هستند. در معماری ویلاها و خانه‌های جزیره بیوک آدا سبک معماری قرن ۱۹ میلادی به چشم می‌خورد و ویلاها روی شیب تپه‌ها قرار گرفته‌اند. اگر علاقه‌مند به دوچرخه سواری یا پیاده روی در محیطی طبیعی با چشم‌انداز تماشایی هستید، جزیره بیوک آدا گزینه‌ای مناسب برای گشت و گذار در طبیعت در سفر به استانبول به شمار می‌رود.

جزایر پرنس که بیوک آدا یکی از آن‌ها است، از مجموع ۹ جزیره در دریای مرمره استانبول تشکیل می‌شوند. بازدید از تمام این جزایر امکان‌پذیر است؛ اما به‌دلیل زیرساخت‌های مناسب برای گردشگران در جزیره بیوک آدا و طبیعت زیبای آن حجم تردد به این جزیره با سایر بخش‌های جزایر پرنس قابل‌مقایسه نیست.

جزیره بیوک آدا از دو تپه شمالی و جنوبی تشکیل می‌شود که بخش‌های اصلی آن هستند. بخش شمالی «ماناستیر تپه» و بخش جنوبی «یوجه تپه» نام دارد. کشف سکه‌های طلا در این جزیره در سال ۱۹۳۰ میلادی، ارزش تاریخی این منطقه را مشخص کرد. در حال حاضر از آثار کشف‌شده این جزیره در موزه مردم شناسی استانبول نگهداری می‌کنند. پلاژهای ساحلی و رستوران‌های متنوع در بخش‌های مختلف این جزیره به چشم می‌خورند.

جزایر پرنس در بخش آسیایی استانبول قرار گرفته‌اند و تردد خودرو در دیگر جزیره‌ها نیز مانند بیوک آدا ممنوع است. از دیگر جزایر این مجموعه می‌توان به جزایر «کینالی»، «هیبلی» و «بورقاز» اشاره کرد. این جزایر نیز مانند بیوک آدا پسوند «آدا» به معنی جزیره را دارند. در دامنه تپه‌های بیوک آدا خانه‌ها و عمارت‌های تاریخی به‌همراه کلیسا و صومعه به چشم می‌خورند که اگر به بازدید این ساختمان‌ها بروید، زیباترین چشم‌انداز این جزیره پیش روی شما قرار می‌گیرد. برای بازدید از جزیره بیوک آدا می‌توانید سفری یک یا چند روزه را برنامه‌ریزی کنید.

 • آدرس جزیره بیوک آدا: دریای مرمره، بخش آسیایی استانبول، مجاورت منطقه آدلار، جزایر پرنس، جزیره بیوک آدا

تاریخچه جزیره بیوک آدا

جزیره بویوک آدا از مناطق تاریخی در استانبول است و ساختمان‌های قدیمی یادگار دوران امپراتوری بیزانس و عثمانی قدمت این جزیره را نشان می‌دهند. ساخت نخستین قصر در این جزیره به زمان پادشاهی جوستین دوم، یکی از پادشاهان امپراتوری بیزانس باز می‌گردد. جوستین در سال ۵۶۹ پیش از میلاد دستور به ساخت یک عمارت و یک کلیسا در جزیره بویوک آدا داد؛ اما بعدها از این ساختمان‌ها برای تبعید امپراتورهای بیزانس استفاده شد. کلیسای جوستین نیز زندانی برای نگهداری از پادشاهان تبعیدی بود.

جزیره بیوک آدا در سال‌های بسیار دور تبعیدگاه برخی پادشاهان امپراتوری بیزانس بود و پس از آن نیز در طول تاریخ افراد سرشناسی مانند «لئون تروتسکی» به این جزیره تبعید شدند

از دیگر معماری‌های قابل‌توجه در جزیره بیوک آدا می‌توان به ساختمان‌های به جا مانده از دوره حکومت عثمانیان اشاره کرد. کلیساهای این جزیره با سبکی یونانی ساخته شده‌اند و توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کنند. در زمان عثمانیان بسیاری از ساکنان استانبول برای تفریح و گذراندن تعطیلات به جزیره بیوک آدا می‌رفتند و بسیاری از ویلاهای قدیمی این جزیره توسط آن‌ها ساخته شد.

در سال ۱۹۲۹ میلادی «لئون تروتسکی»، مبارز انقلابی پیرو مکتب مارکسیسم به جزیره بیوک آدا تبعید شد و به‌مدت چهار سال در این جزیره زندگی کرد. او در این مدت دو اثر زندگینامه خود و تاریخ انقلاب روسیه را نوشت. امروزه هنوز خانه محل زندگی تروتسکی در این جزیره پابرجا است و گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. از دیگر سازه و ساختمان‌های معروف این جزیره می‌توان کلیسا و صومعه ارتدوکس یونانی، کلیسای آگوس دیمیتریوس از دوره بیزانس، مسجد حمیدیه و اسکله قدیمی این جزیره را نام برد.

چگونه به بیوک آدا برویم؟

یکی از راه‌های عبور و مرور داخل استانبول استفاده از قایق و اتوبوس‌های دریایی است. وجود تنگه بسفر در این شهر تردد بین برخی ایستگاه‌ها را به‌صورت دریایی نیز میسر می‌کند و سبب کوتاهی مسیرها می‌شود؛ اما دسترسی به جزیره بیوک آدا از طریق اتوبوس‌های دریایی و قایق‌ها امکان‌پذیر است.

اسکله‌های مختلفی در استانبول مسیر دریایی به‌سمت جزیره بیوک آدا دارند که با توجه به محل اقامت خود می‌توانید به این اسکله‌ها بروید. اسکله‌های کادیکوی، بستانچی و کارتال در بخش آسیایی استانبول و سیرکجی و کاباتاش در بخش اروپایی شهر قایق به مقصد این جزیره دارند؛ اما بهترین راه برای تردد به جزیره بیوک آدا ایستگاه کاباتاش است. در این ایستگاه بیشترین تردد به جزایر پرنس انجام می‌شود. ایستگاه مترو کاباتاش نیز در جوار اسکله کاباتاش قرار گرفته است و تنها دو ایستگاه با میدان تکسیم فاصله دارد.

تردد به جزیره بیوک آدا از اسکله کاباتاش از ساعت هشت صبح (در روزهای تعطیل ۸:۳۰) آغاز می‌شود و تا ۱۶:۳۰ ادامه داد. این جزیره آخرین ایستگاه در این مسیر دریایی است و جزیره‌های دیگر ایستگاه‌های قبلی هستند. نخستین جزیره در این مسیر کینالی آدا است؛ سپس با عبور از هیبلی آدا به بیوک آدا می‌رسید. قیمت بلیط قایق‌ها برای جزیره بیوک آدا بیش از سایر ایستگاه‌ها است؛ پس دقت کنید زمان تهیه بلیط مقصد خود را عنوان کنید.

قیمت بلیط کشتی بیوک آدا چقدر است؟

از اسکله کاباتاش تا جزیره بیوک آدا در حدود یک ساعت و نیم راه پیش رو دارید. کشتی‌ها بوفه با سرو انواع نوشیدنی و میان وعده دارند و در طول سفر دریایی خود می‌توانید از بوفه کشتی خوراکی‌های مورد نظر خود را تهیه کنید. برای بازدید از جزیره بیوک آدا نیازی به پرداخت هزینه نیست و اگر قصد بازدید از جزیره‌های ابتدایی را دارید نیز هزینه کمتری باید بپردازید.

اگر قصد اقامت شبانه در جزیره بیوک آدا را ندارید، زمان برگشت آخرین کشتی را در ورود به جزیره استعلام کنید و بازگشت خود را به ساعت‌های پایانی موکول نکنید؛ زیرا ممکن است از آخرین اتوبوس دریایی جا بمانید

در سفر به استانبول به خاطر داشته باشید برخی هتل‌ها و شرکت‌های گردشگری تورهای جزایر پرنس را با هزینه‌های بسیار بالا برگزار می‌کنند و گردشگران زیادی به‌دلیل عدم آگاهی از راه‌های سفر به این جزیره مجبور به پرداخت این هزینه‌ها می‌شوند. اگر جداگانه و از طریق اسکله‌های داخل شهر اقدام به سفر به جزیره بیوک آدا کنید، به مراتب در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

در اسکله کاباتاش از ساعت هشت صبح در روزهای هفته و ۸:۳۰ در روزهای پایان هفته در فاصله‌های زمانی تقریبی یک‌ ساعته اتوبوس‌های دریایی به مقصد جزیره بیوک آدا حرکت می‌کنند. ساعت حرکت آخرین کشتی ۱۶:۳۰ است. ساعت حرکت کشتی‌ها از جزیره به‌سمت اسکله کاباتاش نیز در بازه زمانی ۱۳:۳۰ تا ۲۰:۳۰ قرار دارد. چنانچه قصد بازدید یک روزه از این جزیره را دارید، برای ساعت بازگشت خود در زمان ورود به بیوک آدا برنامه‌ریزی کنید و این کار را به ساعت‌های پایانی روز موکول نکنید. درهای سیزن گردشگری تجمع مسافران در جزایر پرنس بالا است و امکان دارد با صفی طولانی برای تهیه بلیط در مسیر برگشت مواجه شوید. در این زمان در صورت اتمام بلیط‌ها مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف به قایق‌های خصوصی یا اقامتگاه‌های این جزیره خواهید شد.

دیدنی های جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا ضمن محیط زیبا و تماشایی و سواحل دیدنی، ساختمان‌ها و بناهای تاریخی زیبایی نیز دارد که بازدید از آن‌ها برای علاقه‌مندان به فضاهای تاریخی خالی از لطف نیست. این جزیره به‌شکل تپه‌های پرنشیب و فراز است و برای بازدید از جاهای دیدنی جزیره بیوک آدا نیاز به پیاده روی طولانی یا دوچرخه سواری در مسیرهای دور با شیب بالا دارید؛ پس به آمادگی جسمانی خود توجه کنید. در میان دیدنی‌های این جزیره جاذبه‌های طبیعی و تاریخی به چشم می‌خورند که بنا به سلیقه خود می‌توانید از این مکان‌ها دیدن کنید. در ادامه به معرفی دیدنی های جزیره بیوک آدا می‌پردازیم.

کلیسای آیا یورگی

کلیسای آیایورگی در جزیره بیوک آدا را قدیمی‌ترین کلیسای جزایر پرنس می‌دانند. این کلیسا بر بلندای یوجه تپه قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از میان خانه‌های تاریخی قدیمی و مناظر زیبا می‌گذرد. شیب خیابان به‌سمت کلیسای آیا یورگی بسیار زیاد است و به همین دلیل مسافران زیادی در ابتدای مسیر این خیابان و در میدان اصلی یوجه تپه برای سواری قاطر کرایه می‌کنند. قدمت کلیسای آیایورگی به بیش از ۹۰۰ سال می‌رسد؛ اما این بنا در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است و بخش‌های زیادی از آن را در طول زمان ویران کرده‌اند. آخرین بار این بنا در حدود ۳۰۰ سال پیش توسط عثمانیان مرمت شد و امروزه بازدید از بخش‌های محدودی از این کلیسا ممکن است.

کلیسای آیا یورگی بالای یوجه تپه قرار دارد و مسیر آن بسیار پرشیب است

یکی از جاذبه‌های خیابان کلیسای آیا یورگی در یوجه تپه خانه تاریخی متعلق به «رشات نوری گون تکین» ادیب معروف ترکیه است. در مسیر این کلیسا می‌توانید از این خانه تاریخی نیز بازدید کنید. اطراف کلیسای آیا یورگی نیز بخش‌های مختلفی به چشم می‌خورند. در سمت راست این کلیسا محل زندگی کشیشان قرار دارد که بازدید از آن نیز خالی از لطف نیست.

کلیسای آیا یورگی بر فراز یوجه تپه چشم‌انداز مناسبی از دیگر تپه‌ها و جنگل‌های جزیره بیوک آدا دارد. بسیاری از گردشگران به قصد تماشای زیبایی‌های این جزیره از بلندترین نقطه آن به‌سمت این کلیسا می‌روند. اطراف کلیسای آیا یورگی رستوران‌های محلی و کافه‌های کوچک نیز قرار گرفته‌اند که مکانی مناسب برای رفع خستگی به شمار می‌روند.

کلیسا و صومعه سنت جورج کودوناس

کلیسا و صومعه سنت جورج کودوناس نیز بر بلندی یوجه تپه قرار دارد و قدمت آن به زمان امپراتوری بیزانس در این جزیره باز می‌گردد. در طول چند دهه گذشته این صومعه خالی از سکنه بوده است و قبرستانی متعلق به کارگران ساختمانی در نزدیکی این صومعه به چشم می‌خورد. بنا بر گفته محلیان این مقبره‌ها متعلق به کارگران سازنده کلیساها و صومعه‌های این منطقه هستند.

صومعه سنت جورج از کلیساهای مختلف و عبادتگاه‌های کوچک برای اقشار مختلف تشکیل می‌شد. کتیبه‌ای تاریخی در این صومعه به چشم می‌خورد که نشان از اهدای این بنا توسط زنی یونانی به سنت جورج دارد. 

یتیم خانه یونانی پرینکیپو

یتیم خانه یونانی پرینکیپو در جزیره بیوک آدا یکی از نخستین سازه‌های چوبی بزرگ در جهان است و از آن با نام دومین سازه چوبی بزرگ اروپا یاد می‌کنند. این بنا نزدیک به بیش از ۱۲۰ سال پیش به دست معماری فرانسوی در دولت عثمانی ساخته شد و کاربری نخست آن هتل بود؛ اما در حدود ۶۰ سال و بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۶۴ میلادی به یتیم خانه تبدیل شد. این ساختمان چوبی در طول ۵۰ سال گذشته متروکه بوده است.

موزه بیوک آدا (موزه آدالار)

موزه بیوک آدا که آن را با نام موزه آدالار نیز می‌شناسند مکانی مناسب برای آشنایی با سبک زندگی و سنت مردمان بومی این جزیره از گذشته‌های دور تاکنون است. این موزه یکی از نخستین موزه‌های معاصر مردم شناسی در استانبول به شمار می‌رود و اندوخته قابل توجهی از یادگارهای تاریخی این منطقه دارد. در این موزه بیش از ۶ هزار عکس، فیلم، ابزار تاریخی و وسایل مکشوفه از جزیره بیوک آدا و مناطق اطراف آن پیش چشم بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند.

خانه های تاریخی و عمارت های قدیمی

اگر به گشت و گذار میان خانه‌های قدیمی با معماری تاریخی علاقه دارید،‌ خود را به کوچه پس کوچه‌های قدیمی جزیره بیوک آدا برسانید تا با خانه‌هایی تاریخی و عمارت‌های قدیمی روبه‌رو شوید. بیشتر خانه‌های این جزیره به بازسازی فضای داخلی قناعت کرده‌اند و سبک معماری اصیل مربوط به دوره پادشاهی عثمانیان در بسیاری از بناهای این جزیره همچنان به چشم می‌خورد. از معروف‌ترین خانه‌های تاریخی جزیره بیوک آدا می‌توان به خانه‌های خیابان «جان کایا» و برجسته‌ترین عمارت آن «کوسکو میزی» اشاره کرد.

مسجد حمیدیه

مسجد حمیدیه یکی از آثار تاریخی مربوط به دوره پادشاهی عثمانیان در جزیره بیوک‌ آدا است. معماری این مسجد توجه علاقه‌مندان به بناهای تاریخی را به خود جلب می‌کند و گردشگران علاقه‌مند به معماری در سفر به این جزیره از این مسجد بازدید می‌کنند. مسجد حمیدیه بیش از یک قرن پیش به دستور شاه عبد الحمید عثمانی ساخته شد.

کلیسای آیروس نیکولاس والدگریک

کلیسای آیروس نیکولاس والدگریک در بخش قدیمی جزیره بیوک آدا قرار گرفته است و مانند سایر بناهای این جزیره معماری زیبا و قابل توجهی دارد. در این کلیسا هم‌چنان مراسم مذهبی انجام می‌شوند و ساکنان جزیره بیوک آدا در آن شرکت می‌کنند. بری بازدید از این کلیسا نیازی به تهیه بلیط نیست و شرکت در مراسم مذهبی آن برای همه گردشگران مجاز است.

به‌جز کلیساهای معروف در جزیره بیوک آدا، کلیسا و صومعه‌های دیگری نیز در این جزیره وجود دارند که دارای سابقه تاریخی هستند. وجه مشترک تمام این بناها معماری اصیل آن‌ها است که در بازسازی‌ها نیز سعی در حفظ آن کرده‌اند. اگر به بازدید از این بناها علاقه دارید، به ساختمان‌های زیر نیز سری بزنید.

 • کلیساهای ارتدکس یونان پاناجیا
 • کلیسای هاگیوس دیمیتریوس
 • کلیسای فرانسیسان سان پاسیفیکو
 • کلیسای ارمنی سورپ آستوادزادزین وراپولیوم
 • صومعه ارتدکس یونان هاگیوس

جنگل کاج بیوک آدا

جنگل کاج جزیره بیوک آدا مکانی مناسب برای پیاده روی در طبیعت و بازدید از جنگلی زیبا است. در سفر به این جزیره اگر علاقه‌مند به بازدید از جاذبه‌های طبیعی هستید، زمانی را به گشت و گذار در این جنگل اختصاص دهید. هوای پاک این جزیره به‌خصوص در محدوده جنگل کاج، مسافران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.

تفریحات جزیره بیوک آدا

در سال‌های اخیر توجه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی به جزیره بیوک آدا سبب ایجاد امکانات مناسب برای گشت و گذار، تفریح و اقامت در این جزیره شده‌اند. اگر قصد بازدید از جزیره بیوک آدا را دارید می‌توانید از بین تفریحات زیر بهترین گزینه مورد توجه خود را انتخاب کنید.

شکم گردی در جزیره  بیوک آدا

غذاهای دریایی و محلی و خوراک‌های سنتی ترکیه از پرطرفدارترین غذاهای رستوران‌های جزیره بیوک آدا هستند. کافه‌ها نیز انواع دسر و بستنی ترکی با تنوع بالا را به مسافران عرضه می‌کنند. از معروف‌ترین مغازه‌های خوراکی در این جزیره می‌توان به بستنی فروشی‌های بیوک آدا اشاره کرد. این مغازه‌ها فروش بسیار بالایی دارند و بستنی‌هایی با شیر تازه و اسانس‌های مختلف میوه و ترکیبات مختلف با انواع آجیل‌ها به مسافران عرضه می‌کنند.

از معروف‌ترین کافه و رستوران‌های جزیره بیوک آدا می‌توان رستوران‌های «پاستانه سی»، «فیستیک احمد مکانی»، «اسکی باغ»، «پالیا بالیک»،‌ «سکرت گاردن»، «کوشم»، «کوناک» و «میلانو» را نام برد. در این رستوران‌ها وعده‌های صبحانه، ناهار و شام به مسافران ارائه می‌شوند.

دوچرخه سواری و پیاده روی در جزیره بیوک آدا

دوچرخه سواری در جزیره بیوک آدا از متداول‌ترین تفریحات میان گردشگران به شمار می‌رود. به‌دلیل عدم تردد خودروها در این جزیره، بسیاری از مسافران با کرایه دوچرخه میان کوچه‌های پرگل و زیبای این جزیره گردش می‌کنند. پیاده روی در سواحل بیوک آدا و تماشای طبیعت ساحل نیز خالی از لطف نیست.

در گذشته درشکه‌هایی نیز درجزیره بیوک آدا تردد و مسافران را برای گشت و گذار در بخش‌های مختلف این جزیره جابه‌جا می‌کردند؛ اما به‌دلیل نابودی اسب‌های زیاد و عدم رسیدگی مناسب به این حیوانات نجیب، با تلاش‌های طرفداران حقوق حیوانات این درشکه‌ها جمع شدند. امروزه ماشین‌های برقی را جایگزین درشکه‌های قدیمی کرده‌ند که برای بعضی گردشگران جذابیت زیادی دارند.

بازدید از جاهای دیدنی جزیره بیوک آدا

اگر به تماشای جاهای تاریخی علاقه دارید، در سفر به جزیره بیوک آدا به بازدید از ساختمان‌های قدیمی این جزیره بروید. بناهای تاریخی جزیره بیوک آدا به دوره‌های حکومت امپراتوری بیزانس و پادشاهان عثمانی باز می‌گردد. جاذبه‌های طبیعی در این جزیره نیز بسیار هستند. «دره عشق» بخشی از تپه‌های جزیره بیوک آدا است که محیطی بکر و تماشایی دارد.

عکاسی در جزیره بیوک آدا

اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید، بدون شک در جزیره بیوک آدا مناظر بسیاری برای عکسبرداری توجه شما را جلب خواهند کرد. خانه‌های قدیمی اما زیبا با معماری‌های قابل‌توجه برای عکاسی بسیار مناسب هستند. درختان پر گل و طبیعت سرسبز این جزیره نیز توجه گردشگران را برای ثبت خاطرات سفر جلب می‌کنند. در سواحل زیبای بیوک آدا نیز می‌توانید عکس‌هایی زیبا بگیرید.

تفریح در سواحل جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا امکانات مناسبی برای تفریحات دریایی دارد. پلاژهای ساحلی در سواحل این جزیره برای لذت از آفتاب، آبتنی و سایر تفریحات آبی مناسب هستند. این پلاژها امکانات مناسب برای اتراق در ساحل را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. از معروف‌ترین سواحل بیوک آدا می‌توان به «ناکی بی پلاژ»، «هالیک بی»، «پرنسس بی»، «هاجیا نیکولا»، «یوروک علی»، «کومسال» و «نکیبی» اشاره کرد.

بهترین زمان بازدید از جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا در جوار دریای مرمره از بهترین مقاصد گردشگری استانبول در فصل تابستان است. در این زمان از سال این جزیره بسیار سرسبز و تماشایی می‌شود و هوای آن معتدل است. فصل بهار نیز درختان بیوک آدا پوشیده از شکوفه‌های سفید و صورتی می‌شوند و چشم‌اندازهایی دیدنی به گردشگران نشان می‌دهند.

دمای هوای جزیره بیوک آدا در فصل تابستان بین یک تا دو درجه گرم‌تر از استانبول است؛ اما وجود دریا و سواحل زیبا در این جزیره بیشترین گردشگران را در این زمان از سال به این جزیره جذب می‌کند. اگر تحمل گرما را ندارید، بهترین زمان برای بازدید از بیوک آدا برای شما از اردیبهشت ماه تا تیر ماه و از اواسط شهریور ماه تا اواخر مهر ماه است.

در فصل‌های پاییز و زمستان نیز بازدید از جزیره بیوک آدا خالی از لطف نیست. گردشگران زیادی به‌دلیل خلوتی این زمان از سال را برای سفر به این جزیره انتخاب می‌کنند. در زمستان به‌ندرت در بیوک آدا برف می‌بارد و بارش‌ها تنها به‌صورت باران است؛ اما این زمان‌ها از سال هوا در جزیره بیوک آدا بسیار سرد می‌شود.

اقامت در بیوک آدا

در جزیره بیوک آدا گزینه‌های مختلفی برای اقامت وجود دارند. از هتل‌های شیک و گران قیمت گرفته تا هتل آپارتمان‌ها و ویلاهای شخصی در این جزیره فعالیت می‌کنند. برای اقامت شبانه در این جزیره بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید تا زمان کافی برای انتخاب اقامتگاه مورد نظر خود را داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است به‌دلیل پایان ساعت کاری اتوبوس‌های دریایی نتوانید به استانبول برگردید و مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا برای اقامت در هتل‌ها یا ویلاها شوید.

هتل های جزیره بیوک آدا

برای اقامت در هتل در جزیره بیوک آدا چند گزینه مناسب پیش روی شما قرار دارد. یکی از معروف‌ترین هتل‌های این جزیره هتل قصر باشکوه (Splendid Palace) نام دارد. این هتل با معماری زیبا توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. قصر باشکوه ۷۰ اتاق و چهار سوئیت ویژه دارد. روی بام این هتل دو گنبد بزرگ به چشم می‌خورند و پنجره‌هایی با کرکر‌های قرمز از دیگر مشخصه‌های معماری هتل قصر باشکوه هستند. قدمت بنای این هتل به حدود دو قرن پیش باز می‌گردد.

از امکانات هتل قصر جزیره بیوک آدا می‌توان به صندوق امانات، سالن بازی کودکان، اینترنت رایگان، استخر، سالن ورزش، اتاق کنفرانس و صبحانه رایگان اشاره کرد. این هتل در نزدیکی ساحل قرار دارد و زیباترین چشم‌انداز از سواحل این جزیره از پنجره‌های آن دیده می‌شود.

هتل پرنسس بیوک آدا (Buyukada Princess Hotel) از دیگر هتل‌های جالب توجه در جزیره بیوک آدا است که از یک سو به میدان ساعت و از سمت دیگر به ساحل چشم‌انداز دارد. بالکن‌های کوچک اتاق‌های این هتل بسیار زیبا و مملو از گل هستند. با اقامت در هتل پرنسس دسترسی مناسبی به رستوران‌ها، کافه‌ها، محل اجاره دوچرخه و بستنی فروشی‌های این جزیره خواهید داشت.

هتل آپارتمان‌های جزیره بیوک آدا

هتل آپارتمان‌های جزیره بیوک آدا نسبت به هتل‌های مجلل این جزیره امکانات کمتری دارند؛ اما محیط صمیمی داخل این هتل‌ها برای بسیاری از گردشگران جذاب است. اقامت در این هتل‌ها به مراتب هزینه‌های کمتری نسبت به هتل‌های بزرگ بیوک آدا دارد. تعداد هتل آپارتمان‌های جزیره بیوک آدا بیشتر از هتل‌های مجلل آن است و اقامت در آن‌ها گزینه مناسبی برای بسیاری از گردشگران به شمار می‌رود. «بوتیک هتل عاشیکلار»، «هتل مارینا هاوس»، «بوتیک هتل اسکی باغ»، «بوتیک هتل آدا پالاس» و «هتل چنار کونار» از معروف‌ترین هتل آپارتمان‌های بیوک آدا هستند.

اقامت در ویلاهای جزیره بیوک آدا

ویلاهای قدیمی جزیره بیوک آدا با معماری زیبا و قدیمی از بهترین جاذبه‌های این جزیره هستند. بسیاری از این ویلاها تنها در طول زمان بازسازی شده‌اند و سبک و سیاق معماری آن‌ها متعلق به سال‌ها قبل است. اطراف این ویلاها را با گلکاری‌های زیبا تزئین کرده‌اند و محیط داخل آن‌ها بسیار صمیمی است. برای اجاره این ویلاها توجه داشته باشید که بسیاری از آن‌ها زیر نظر سازمان گردشگری ترکیه نیستند و به‌صورت شخصی اجاره داده می‌شوند. برای امنیت بیشتر بهتر است ویلاهای زیر نظر سازمان گردشگری را برای اقامت انتخاب کنید .

اگر به اقامت در طبیعت علاقه داشته باشید، گزینه دیگر برای اقامت شبانه در جزیره بیوک آدا اتراق در پارک ساحلی این جزیره است. اقامتگاه‌های ساحلی توسط شهرداری ترکیه در این پارک تعبیه کرده‌اند که چشم‌اندازی زیبا از ساحل دارد. گرچه اقامت در طبیعت برای گردشگران زیادی جذاب است، لوازم و تجهیزات خاصی نیز نیاز دارد که در سفرهای خارجی تهیه همه آن‌ها مقدور نیست؛ پس در صورت عدم برنامه‌ریزی قبلی بهتر است از این گزینه صرف‌نظر کنید.

نکات مهم در بازدید از جزیره بیوک آدا

برای بازدید از جزیره بیوک آدا توجه به برخی نکته‌ها لذت گشت و گذار شما را بیشتر خواهد کرد. در این بخش به بررسی نکات مهم در این سفر یک روزه از استانبول خواهیم پرداخت.

 • پیش از شروع سفر یک روزه به جزیره بیوک آدا برای بازدید از جاهای دیدنی این جزیره و تفریحات مختلف برنامه‌ریزی کنید تا با کمبود زمان مواجه نشوید.
 • صبح زود برای سفر به جزیره بیوک آدا راهی شوید.
 • مسیر تردد به اسکله مورد نظر خود را از پیش مشخص کنید.
 • اگر کودک خردسال همراه دارید، برای کرایه دوچرخه یا گشت و گذار در بخش‌های دور و مرتفع جزیره بیوک آدا مشکل خواهید داشت و تنها می‌توانید در سواحل نزدیک این جزیره از کافه و رستوران گردی لذت ببرید.
 • بازدید از جاذبه‌های دیدنی این جزیره در یک روز نیازمند پیاده روی بالا یا دوچرخه سواری در مسیرهای پر شیب است و برای سالمندان یا افراد با توان بدنی محدود امکان‌پذیر نیست.
 • برای برگشت از این جزیره زمان مناسب را در نظر بگیرید تا به‌خصوص در فصل شلوغ گردشگری از کشتی‌ها جا نمانید.
 • اگر قصد اقامت شبانه در جزیره بیوک آدا را دارید، از قبل اقدام به رزرو هتل یا خانه کنید. در این مورد می‌توانید از اطلاعات هتل محل اقامت خود سوال کنید.
 • در سفر به جزیره بیوک آدا بهتر است به‌جای دلار با خود لیر ببرید.
 • پیش از سفر به جزیره بیوک آدا تفریحات در این جزیره را بررسی کنید تا از علاقه‌مندی خود از بازدید از این جزیره مطمئن شوید. این جزیره با وجود مناظر زیبا به‌دلیل عدم تردد ماشین در آن و دسترسی سخت به برخی جاذبه‌های آن مورد توجه برخی از گردشگران نیست.
 • کافه و رستوران‌های بیوک آدا گران قیمت هستند و صرف غذا و انواع دسر در آن‌ها برای شما هزینه‌های بیشتر نسبت به کافه و رستوران‌های داخل شهر استانبول خواهد داشت.
 • در سفر به بیوک آدا لباس و کفش راحت و مناسب پیاده روی بپوشید.
 • از کرم ضدآفتاب، کلاه آفتابگیر و عینک دودی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *