جزایر ناز از جاهای دیدنی استان هرمزگان است و در جنوب شرق جزیره قشم قرار دارد. این جاذبه شگفت‌انگیز که یکی از سایت‌های ژئوپارک قشم و یکی از عجایب هفت‌گانه این جزیره به شمار می‌آید، با فرودگاه بین‌المللی قشم ۳۷٫۲ کیلومتر فاصله دارد. فاصله جزایر ناز با اسکله مسافربری شهید ذاکری، ۲۹ کیلومتری (نیم ساعت) و تا بندر لافت (جابه‌جایی همراه با خودرو ۶۱ کیلومتر است.

ژئوپارک‌ها مکان‌های دارای پدیده‌های زمین‌شناسی جالب توجه هستند که ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی، دارای آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی، میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز باشند. ژئوپارک جزیره‌ قشم نخستین و تنها ژئوپارک خاور‌میانه است که در سال ۲۰۰۶ میلادی در شبکه‌ جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در یونسکو به ثبت رسید. ایران پس از از چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام، ششمین کشور آسیایی است که ژئوپارک دارد.

ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است که در میان آن‌ها می‌توان به دره‌ ستاره‌ها، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، نمکدان، کریان، موزه‌ ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخره خرچنگ‌ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک و تنگه چاهکوه اشاره کرد.

آدرس: استان هرمزگان، جنوب شرق جزیره قشم

مسیر دسترسی به جزایر ناز

برای دسترسی به جزایر ناز ابتدا باید به جزیره قشم بروید. جزیره قشم دارای فرودگاه بین‌المللی است و شما می‌توانید به‌راحتی و در کمتر از دو ساعت خود را به فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم برسانید. از فرودگاه برای رسیدن به جزایر ناز یا سوار تاکسی شوید یا ماشین اجاره کنید. راه‌های دیگر برای رسیدن به بندرعباس، قطار و اتوبوس هستند. زمان تقریبی سفر با قطار از تهران تا بندرعباس، ۱۹ ساعت است.

مسیر اول: فاصله تهران تا بندر عباس از این مسیر، ۱,۲۷۶ کیلومتر (۱۴ ساعت و ۲۰ دقیقه) است. از تهران از اتوبان خلیج فارس و سپس آزادراه تهران – قم به قم بروید و از آنجا مسیر خود را به‌سمت کاشان ادامه دهید. از اتوبان کاشان – نطنز و جاده ۷۱ به‌سمت یزد و سپس سیرجان بروید تا به بندرعباس برسید. از آنجا اگر قصد دارید با ماشین شخصی به قشم بروید، خود را به بندر پل برسانید. این مسیر حدود یک ساعت ۸۱ کیلومتر است. سپس با ماشین وارد شناورهای خودروبر یا لندینگ‌کرافت‌ شوید تا به بندر لافت بروید. جزایر ناز در فاصله ۵۰ دقیقه‌ای بندر لافت قرار دارد.

مسیر دوم: فاصله تهران تا بندر پل از این مسیر، ۱,۳۴۹ کیلومتر (۱۵ ساعت) است. این مسیر از قم، کاشان، اصفهان، شیراز، جهرم و لار می‌گذرد و در نهایت به بندر پل می‌رسد. اگر قصد ندارید با ماشین به قشم بروید، مسیر را تا بندر عباس ادامه دهید و ماشین خود را پارک کنید.شما همچنین می‌توانید ماشین خود را پارک کنید و به اسکله شهید حقانی بندرعباس بروید. از این اسکله با اتوبوس‌های دریایی به بندر شهید ذاکری یا درگهان قشم می‌رسید. ساعت کاری اتوبوس دریایی از بندر عباس به قشم هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۱:۳۰ شب است. زمان سفر با اتوبوس دریایی تا قشم ۵۰ دقیقه و تا درگهان یک ساعت و ۳۰ دقیقه است. توجه داشته باشید که در روزهای دریایی اتوبوس‌های دریایی مسافران را جابه‌جا نمی‌کنند.

پس از رسیدن به اسکله شهید ذاکری قشم با ماشین شخصی وارد بلوار آزادگان شوید و مسیر را به‌سمت جنوب ادامه دهید تا در انتهای بلوار وارد جاده ساحلی جنوب جزیره به نام جاده دریا شوید. پس از عبور از سازه اسکله نفتی و پشت سر گذاشتن ساحل طلایی در سمت راست خود پارکینگ بزرگ ساحل ناز را خواهید دید. ماشین خود را پارک کنید و در اسکله با قایق‌ها و لنج‌های محلی به جزایر ناز بروید.

از شهر درگهان به‌سمت جزایر ناز دو مسیر با مسافت مساوی وجود دارد. یکی از این دو مسیر از درگهان آغاز و پس از عبور از روستای رمچاه به جاده دریا وصل می‌شود. مسیر دوم از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ عبور می‌کند و نرسیده به سوزا به‌سمت شرق می‌پیچد و به جاده دریا وصل می‌شود. هر دو مسیر حدود ۲۸ کیلومتر است و پیمودن آن‌ها نزدیک به ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

از فرودگاه قشم تا جزایر ناز نیز حدود نیم ساعت راه است. در این مسیر از خروجی فرودگاه بین‌المللی قشم به‌سمت شرق و دوراهی دیرستان بروید. سپس مسیر را به‌سمت روستای جی‌جیان ادامه دهید. پس از این روستا به رمکان می‌رسید. از این مکان به‌سمت راست یعنی سمت جنوب جزیره بپیچید و سپس نرسیده به سوزا جهت غرب به شرق جاده دریا را در پیش بگیرید تا در فاصله یکی دو کیلومتری سوزا جزایر ناز را در سمت راست خود ببینید. 

برای یافتن جزیره ناز در نقشه گوگل مپ، کلمه «جزایر ناز» را جستجو کنید تا شما را به‌درستی هدایت کند. در گوگل مپ دو مکان نزدیک به هم به نام ناز ثبت شده است؛ پس مراقب باشید تا در مسیریابی دچار مشکل نشوید.

ویژگی‌های جزیره ناز قشم

جزایر ناز متشکل از دو جزیره است. مساحت این دو جزیره که ساحل شنی ندارند تقریبا سه هکتار است. جزایر ناز با دیوارهای صخره‌ای احاطه شده است؛ دیوارهایی که ارتفاع آن‌ها به پنج تا ۱۰ متر می‌رسد. در زمان جزر چند صخره بیرون آمده در ساحل جزیره ناز با باریکه‌ای از شن‌های درخشان به جزیره قشم متصل می‌شود؛ پدیده‌ای که دیدن آن هر گردشگری را شگفت‌زده خواهد کرد. این باریکه یک کیلومتری، تامبولو نامیده می‌شود و گردشگران پس از طی کردن آن به جزایر ناز با مساحت حدود ۳۰ هزار متر مربع می‌رسند؛ مکانی مسطح که موج‌های خروشان بر صخره‌ها می‌کوبد و چشم‌اندازی متفاوت و به‌یادماندنی از خلیج فارس را به بیننده ارائه می‌کند.

در گذشته ماهیگیران برای استراحت به جزایر ناز می‌آمدند. آن‌ها چند اتاقک نیز برای استراحت در این جزایر ساخته بودند که امروزه بقایای آن‌ها در این مکان دیده می‌شود. جزایر ناز امکانات رفاهی خاصی ندارد و سرویس بهداشتی در فاصله نسبتا زیاد، دست‌فروشی خوراکی و صنایع دستی (برخی از اقلام و اجناس خیلی ضروری)، پارکینگ با سکوی مناسب کمپ جلوی خودرو و برق تنها امکانات آن به شمار می‌آیند.

جزایر ناز لوکیشن فصل دوم سریال پایتخت نیز بوده است. اگر به خاطر داشته باشید در یک قسمت این سریال، خانواده معمولی تجربه‌ای از توقف در کنار دریا و گیر افتادن روی جزیره را داشتند. ماشین‌ آن‌ها از آب پر و همه‌چیز خیس شد. این قسمت در ساحل زیبای ناز و با توجه به ساعت جزر و مد دریا فیلم‌برداری شده است.

 دلیل نامگذاری جزیره ناز چیست؟

مردم محلی به جزایر ناز «دو کرده» (Do Kardah) می‌گویند؛ یعنی جایی که نیمی از روز به خشکی متصل می‌شود و نیمی از روز در آب قرار دارد. اهالی جزیره نام «ناز» را نیز به‌دلیل رفتاری که از این جزیره دیده‌اند، انتخاب کرده‌اند. جزایر ناز زمانی که سطح آب دریا بالا می‌آید، تنها از ساحل قشم قابل تماشا هستند؛ اما زمانی که سطح آب پایین می‌رود، راه نسبتا باریکی بین این دو جزیره باز می‌شود؛ مسیری که می‌توان با پای پیاده طی کرد. در واقع دو جزیره قشم و ناز مدام به ساحل متصل و دوباره جدا می‌شوند؛ درست به همین دلیل به این جزایر، ناز می‌گویند؛ گویی دریا هر روز محکوم به کشیدن ناز این جزایر کوچک در نزدیکی ساحل است.

زمان جذر و مد جزیره ناز

برنامه‌ریزی بازدید از جزایر ناز نیاز به آگاهی از زمان جزر و مد دریا دارد و بازدید از این پدیده طبیعی کاملا وابسته به پایین بودن سطح آب دریا است. هر نوبت جزر یا مد تدریجی دریا ۶ ساعت طول می‌کشد. حدود سه ساعت پس از آغاز جزر پایین رفتن آب ، دریا به حدی عقب می‌رود که باریکه راه جزایر ناز از زیر آب بیرون می‌آید و شما می‌توانید خود را به این جاذبه شگفت‌انگیز برسانید.

شما تا یک ساعت پس از آغاز مد فرصت دارید که به ساحل اصلی قشم بازگردید. فراموش نکنید که اگر دیر کنید و سطح آب بالا بیاید، باید حدود پنج تا ۶ ساعت در جزایر ناز معطل شوید. البته نگران نباشید؛ ماندن در جزایر ناز خطرناک نیست و تنها ممکن است که برنامه سفر شما را به هم بریزد. 

با توجه به زمان جزر و مد، شما حدود چهار ساعت برای بازدید از جزایر ناز فرصت دارید. توجه داشته باشید که برنامه جزر و مد دریا گردشی است و برای انتخاب زمان مناسب برای بازدید باید به جداول دریانوردی مراجعه کنید. اپلیکشن‌های بسیاری برای آگاهی از ساعت و میزان جزر و مد دریا وجود دارند که در میان آن‌ها می‌توان به برنامه موبایل اندرویدی سازمان نقشه‌برداری کشور به نام ncc tide اشاره کرد. این اپلیکیشن مخصوص اندروید، اطلاعات جزر و مد جزیره قشم را پوشش می‌دهد و کاربری آسانی دارد . اگر سیستم عامل گوشی شما IOS است، با استفاده از دو سایت معتبر بین‌المللی پیش‌بینی جزر و مد و سایت جزر و مد برای ماهیگیری جدول جزر و مد قشم را بررسی کنید؛ البته باید بدانید که زمان تخمینی این منابع با اپلیکیشن بالا چند دقیقه‌ای اختلاف دارد.

علت به وجود آمدن جزیره ناز

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پدیده جزر و مد چگونه باعث ارتباط جزیره با خشکی می‌شود. جزایر ناز در سمت جنوب قرار دارند و باد از پشت به آن‌ها می‌وزد. زمانی که باد به جزیره می‌رسد و به صخره‌ها برخورد می‌کند از اطراف آن‌ها پهلو می‌گیرد و به‌جای اینکه امواج دریا را به‌سمت ساحل هدایت کند، باعث پیوستن و شکافتن آن‌ها به‌سمت هم می‌شود.

 بهترین زمان سفر به جزیره ناز

جزیره قشم دارای آب و هوایی بسیار گرم و شرجی است. متوسط دمای این جزیره در گرم‌ترین زمان سال یعنی از اوایل ماه تیر تا اوایل ماه مرداد، ۳۴ درجه سانتی‌گراد است و تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد. گرما و رطوبت در فصل تابستان در قشم به‌حدی بالا است که غیربومیان تحمل حتی چند دقیقه‌ آن را نیز ندارند. متوسط دمای سردترین زمان سال از اوایل دی ماه تا اوایل بهمن نیز، ۱۸٫۵ درجه سانتی‌گراد، حداقل دما ۱۳٫۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دما ۲۳ درجه ساتنیگراد است.

با توجه به آب و هوای قشم، بهترین زمان سفر به جزیره ناز از اواسط پاییز تا اوایل بهار و به گفته برخی گردشگران فصل زمستان است. در این زمان از سال متوسط دما تقریبا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و دما از ۲۴٫۵ سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود؛ به‌علاوه این زمان از سال زمان مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها نیز است و شما می‌توانید این موجودات خارق‌العاده را در جزیره ناز مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که جزیره قشم در فصل پاییز و زمستان معمولا شلوغ است؛ اما آب و هوای مطلوب ارزش این شلوغی را دارد. هوا در فصل زمستان در این جزیره به‌قدری معتدل و دلچسب است که می‌توانید با لباس‌هایی خنک در ساحل و خود جزیره ناز قدم بزنید.

نکات مهم در بازدید از جزیره ناز

  • کرم ضدآفتاب، کلاه آفتابگیر، آب معدنی، حوله، دمپایی و صندل، دوربین، عینک آفتابی، لباس اضافه، لباس نخی و خنک، پول نقد و میان‌وعده از جمله وسایلی هستند که در زمان بازدید از جزیره ناز به آن‌ها نیاز خواهید داشت.
  • توجه داشته باشید که در جزیره ناز مغازه، کافه و مکانی برای تهیه خوراکی یا نوشیدنی وجود ندارد؛ پس قبل از رفتن به این جزیره وسایل لازم را از جزیره قشم خریداری کنید.
  • در جزیره ناز تابلوی راهنما و هشدار درباره جزر و مد وجود ندارد؛ پس قبل از سفر از شرایط جزر و مد آگاهی کسب کنید و سپس به این جزیره بروید. توجه داشته باشید که در زمان مد (بالا آمدن آب)، سطح ساحل نرم‌تر می‌شود و ممکن است که ماشین گیر کند.
  • سرویس حمل و نقل عمومی در جزیره ناز وجود ندارد و شما باید با پای پیاده یا ماشین شخصی در جزیره تردد کنید. البته بهتر است که با ماشین شخصی به این جزایر نروید؛ زیرا بردن ماشین منظره جزیره را خراب و بستر دریا را آلوده می‌کند. به‌علاوه همیشه ممکن است لاستیک ماشین در شن‌ها گیر کند و شما را در دردسر بیندازد.
  • در صورت گیر کردن ماشین شما در جزیره امدادخودرو و نیروهای امدادی حاضر در محل به کمک شما می‌آیند؛ اما بهتر است که از این دردسر دوری و به هشدارهای ایمنی پرسنل حاضر در محوطه ساحل ناز توجه کنید. 
  • در زمان بازدید از جزایر ناز قشم مراقب محیط زیست باشید و تغییری در ساختار دره ایجاد نکنید. حتما کیسه زباله به‌همراه داشته باشید و زباله‌های خود اعم از زباله تر، ته سیگار و بطری آب را در محیط رها نکنید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *