تنگ گمبیل،شاهکاری از نقاش طبیعت در استان فارس

زندگی کردن در شهر به خصوص شهرهای بزرگ مزیت‌های زیادی دارد اما معایبی هم دارد که دوری از طبیعت یکی از آن‌هاست. حتی شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین عیب آن است. علاقه و وابستگی ذاتی ما به طبیعت سبب می‌شود تا هر از چند گاهی که دچار رخوت زندگی شهری می‌شویم، به دامان طبیعت پناه ببریم و آرامش از دست رفته خود را از آن طلب کنیم. تماشای زیبایی‌های طبیعت همچون دشت‌های سرسبز، درختان سر به فلک کشیده، رودهای خروشان و آبشارهای باشکوه نه تنها روح ما را سیراب می‌کند، بلکه پیاده روی و فعالیت در چنین محیط‌هایی توانایی جسمی را نیز افزایش می‌دهد. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همراه ما باشید تا با تنگ گمبیل ،  .شاهکاری از نقاش طبیعت در استان فارس آشنا شوید. در این منطقه غاری کوچک و همچنین بنایی خشتی در زیر صخره‌ای قرار دارد که از دیگر جاذبه‌های تنگ گمبیل است. خیلی از ما وقتی هوس طبیعت گردی می‌کنیم اغلب سراغ شهرهای شمالی می‌رویم. چرا که هم در دسترس‌تر است به خصوص برای پایتخت نشین‌ها و هم آب و هوایی مطبوع و طبیعتی بهشتی و شگفت انگیز دارد. اما بهت‌های کوچک زمینی فقط در شهرهای شمالی نیستند، در هر گوشه و کنار کشورمان ایران می‌‌توان نشانی از آن‌ها را دید. تنگ گمبیل در شهرستان سپیدان در استان فارس یکی از زیباترین و چشم نوازترین مناطق ایران است که سفر به آن آرامشی وصف ناپذیر را نصیب شما می‌کند. در اولین فرصت و اولین تعطیلات پیش رویتان حتما برای سفر به تنگ گمبیل برنامه ریزی کنید و خاطراتی فراموش نشدنی رقم بزنید.

تنگ گمبیل کجاست؟ چطور به آن‌جا برویم؟

این تنگ در روستای ساران بهشت مکان (بشمکان) در شهرستان سپیدان استان فارس قرار دارد و همچون تکه‌ای از بهشت است که نقاش طبیعت به زیبایی هر چه تمام‌تر آن را نقش زده است. اگر قصد رفتن به تنگ گمبیل را دارید باید ابتدا از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه عبور کنید. پس از طی کردن حدود ۴۰ کیلومتر و بعد از این که از شش پیر و روستای خوش آب و هوا و سرسبز کهکران بگذرید به روستای ساران بهشت مکان خواهید رسید. از این روستا حدود ۳۰ دقیقه که پیاده روی کنید به تنگ گمبیل می‌رسید. در مسیر رسیدن به این تنگ از میان درختان سر به فلک کشیده سپیدار و صنوبر و باغ‌های میوه می‌گذرید و علفزارهای اطراف نوید ورود به طبیعتی بکر و تماشایی را به شما می‌دهد.

چه زمانی به تنگ گمبیل سفر کنیم؟

برای سفر به تنگ گمبیل و این که نهایت لذت را از زیبایی‌های طبیعت آن ببرید، بهترین زمان از اوایل اردیبهشت تا اواخر تابستان است. در این زمان‌هاست که طبیعت به اوج سرسبزی و شادابی  خود می‌رسد . در این منطقه غاری کوچک و همچنین بنایی خشتی در زیر صخره‌ای قرار دارد که از دیگر جاذبه‌های تنگ گمبیل است.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *