از جنوب شیراز حرکت کنیم وارد جاده ای می شویم که با پوشش گیاهی زیبا و درختان بلوط، فضایی خیال انگیز را ایجاد کرده است. مسیری پر پیچ و خم از لا به لای سنگ ها و دریاچه ها و غیره به مسافت 50 کیلومتر باید طی شود تا به تنگه دم اسب رسید. این تنگه مانند نامش به دم اسب شباهت دارد. آب درون این پدیده طبیعی زیبا به رنگ سبز براق است. هوای این تنگه به حدی خوب و روح نواز است که هر گردشگری با حضور در این مکان، جان تازه ای می یابد. برای رسیدن به این تنگه، باید مسیری دشوار را در میان راه های مالرو طی کرد. دشوار بودن مسیر دسترسی به این پدیده طبیعی یک خاصیت مهم دارد و آن این است که محیط آن را در حالت بکر و دست نخورده باقی نگه می دارد. بخشی از این مسیر یا باید از طریق شنا کردن و یا با استفاده از قایق پیموده شود. رفتن به این تنگه برای افراد علاقه مند به ماجراجویی و هیجان، تجربه ای لذت بخش و عالی خواهد بود. در امتداد مسیر تنگه به آبشار دم اسب می رسیم.

تاریخچه تنگه دم اسب

خود را در میان فضایی تصور کنید که زیبایی اش آنقدر زیاد است که نمی دانید به کدام سمت نگاه کنید. رنگ های طبیعت در اوج درخشش و سنگ ها به حدی خوش فرم هستند که انسان تصور می کند یک مجسمه ساز ماهر آن ها را تراشیده است. حدس می زنید چنین فضایی چگونه به وجود آمده است. شاید باورتان نشود ولی خشم طبیعت چنین منظره فوق العاده ای را ایجاد کرده است. در گذشته های بسیار دور، یک زلزله شدید مسیر رودخانه جاری در این منطقه را تغییر داد و باعث شد که این رودخانه در مسیری دیگر به طول 200 متر جاری شود.در دوره ساسانیان این منطقه با نام “رم دیوان” شناخته می شد. رم دیوان نقطه اتصال کوره های شاپور خره، اردشیر خره و جنوب شیراز بوده است. این کوه در دوران اشکانیان پناهگاه قبایل چوپانی اشکانیان بوده است. در حال حاضر نیز این منطقه محل زندگی عشایر استان فارس می باشد که در فصول گرم سال به اینجا مراجعت می کنند. تاریخچه تنگه دم اسب مانند فضای طبیعی اش، سرشار حوادث گوناگون است.

تجهیزات و نکات ایمنی لازم برای بازدید و گردش

نخستین نکته مهم در رابطه با سفر به این منطقه طبیعی آن است که رسیدن به آن مستلزم مقداری کوهنوردی می باشد. پس حتما کفش مناسب و تجهیزات ویژه کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید. البته کوهنوردی در تنگه دم اسب، یک کوهنوردی سخت و دشوار نیست و هر کسی می تواند از پس آن بربیاید. زمانی که به تنگه رسیدید باید کفش های خود را از دربیاورید و از قدم زدن در آب خنک لذت ببرید. البته اگر کفش و یا دمپایی مناسب برای راه رفتن در رودخانه با خود به همراه داشته باشید هم بد نیست.

در این آب خنک حتی می توانید شنا هم کنید. خنکی مطبوع آب، باعث می شود از شنایتان بیشتر لذت ببرید. از مسیر باریک تنگه که عبور کنید به دریاچه ای زیبا و خوشرنگ می رسید که در آن آبشار دم اسب جاری است. ارتفاع آبشار، حدود 30 متر می باشد. این رودخانه حدود 200 متر طول دارد. در گذشته مردمان بومی منطقه این مسیر را با کمک چهارپایان طی می کردند. اما امروزه این امکان وجود ندارد و در نتیجه گردشگران مجبورند با استفاده از قایق این مسیر را بپیمایند.

قایق های موجود در این رودخانه اکثرا بادی هستند و کنترل آن ها بسیار ساده است. در برخی از جاها، مسیر به حدی باریک می شود که جا فقط برای عبور یک نفر وجود دارد. برای رد شدن از چنین بخش هایی لازم است که دستکش کوهنوردی نیز با خود به همراه داشته باشید تا با تکیه دادن دست هایتان به صخره ها بتوانید عبور کنید. استفاده از دستکش موجب می شود تا دست هایتان زخمی نشود و یا آسیب نبیند. به هر حال، فشارآب و تنگی مسیر، عبور در برخی از مسیرها را دشوار می کند. سفر به تنگه دم اسب، یک ماجراجویی هیجان انگیز است.

با توجه به اینکه این منطقه بکر است و هیچ رستوران و سوپرمارکتی در اطراف آن وجود ندارد، باید همراه خود غذای سبک داشته باشید. با توجه به اینکه ممکن است خسته شوید و نیاز به استراحت داشته باشید، چادر مسافرتی و کیسه خواب نیز فراموش نشود. جعبه کمک های اولیه به همراه چسب زخم، بانداژ، بتادین و غیره را نیز برای اطمینان خاطر به خود به همراه بیاورید. قطعا لباس هایتان خیس خواهد شد، حتما لباس اضافی را در کوله پشتی خود جای بدهید.

بهترین زمان برای رفتن به تنگه دم اسب

با وجود آنکه شهر شیراز در منطقه گرمسیری ایران واقع شده است اما آب و هوای اطراف تنگه و آبشار با داخل شهر شیراز بسیار متفاوت است. هوای این بخش از طبیعت استان فارس بسیار خنک و روح نواز می باشد. در این حد که هر آدم افسرده و یا خسته ای در آن محیط قرار بگیرد، روحش تازه و دلش باز می شود و به بیان بهتر جان دوباره می یابد. اگر قصد کمپ زدن در این منطقه را دارید، حتم پوشاک گرم با خود به همراه داشته باشید. در کل بهتر است در فصول بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید. زیرا هوای آنجا در پاییز بسیار سرد و در زمستان برفی خواهد بود. به حدی که نتوانید سرمای هوا و سختی مسیر را تحمل کنید.