بهشت گمشده شیراز

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است که در فصل‌های مختلف سال به‌خصوص در اردیبهشت ماه مسافران بسیاری را به خود جلب می‌کند. شیراز را در بهار بهشت ایران لقب داده‌اند و زیبایی‌های این شهر دراین فصل در وصف نمی‌گنجد؛ اما در نزدیکی این شهر و در شهرستان مرودشت، منطقه‌ای زیبا با طبیعت منحصربه‌فرد وجود دارد که از آن با عنوان بهشت گمشده شیراز یاد می‌کنند.

بهشت گمشده در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت قرار دارد و نام اصلی آن تنگ بستانک است. ییلاق زیبا و سرسبز تنگ بستانک با صدای دلنشین آبشارهای روان و رودهای خروشان، نسیم ملایم و آفتاب دلچسب، مناظر کوهستانی و دشت‌های خرم، از زیباترین دیدنی های اطراف شیراز به شمار می‌رود و نام بهشت گمشده را از آن خود کرده است.

منطقه تنگ بستانک از جمله مناطق حفاظت شده کشورمان در استان فارس است که گردشگران بسیاری در طول سال برای بازدید از آن به این منطقه سفر می‌کنند. این منطقه در شمال غربی شیراز قرار دارد و پوشش گیاهی آن بسیار انبوه است. در گوشه و کنار بهشت گمشده می‌توانید مناظری زیبا از آبشارهای کم ارتفاع ببینید که آب فراوانی دارند و در بخش‌های مختلف کوهپایه‌ای روان شده‌اند. محیط اطراف این منطقه ظرفیت‌های بالایی برای کوهنوردی و جنگل‌نوردی دارند. در بسیاری از نقاط جنگلی به‌دلیل در هم پیچیدگی شاخه‌های درختان راهی برای عبور نور خورشید وجود ندارد و سایه‌هایی همیشگی این بخش‌ها را تاریک می‌کنند.

روستای «دشتک» در شهرستان کامفیروز، نزدیک‌ترین روستا به تنگ بستانک است و می‌توانید در بازدید از این منطقه خوش آب و هوا، به این روستا نیز سری بزنید و از گشت و گذار در طبیعت زیبای آن لذت سفر خود را دوچندان کنید.

منطقه کامفیروز در مجاورت رشته کوه دنا قرار دارد و می‌توان آن را مهم‌ترین منطقه ییلاقی در اطراف شیراز دانست. در طول سال‌های اخیر این منطقه مورد توجه بیشتر نسبت به سال‌های قبل قرار گرفته است و گروه‌های مختلف طبیعت گرد و کوهنورد از این منطقه بازدید می‌کنند.

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

بهشت گمشده یا تنگ بستانک در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از شمال غرب شیراز قرار گرفته است و گستره وسیعی به مساحت ۲۰ هزار هکتار را شامل می‌شود. ارتفاع این منطقه در نقاط مختلف بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر از سطح دریا تغییر می‌کند و ارتفاع متوسط دربیش‌تر قسمت‌ها در حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است.

بهشت گمشده در نزدیکی روستای دشتک در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت قرار دارد. منطقه تنگ بستانک در جوار رشته کوه دنا قرار گرفته و پوشش جنگلی آن در دامنه کوه‌ها گسترده است. نزدیکی این منطقه ییلاقی و سرسبز به جاذبه‌های برجسته گردشگری در استان فارس، اهمیت تنگ بستانک را دوچندان می‌کند. 

  • آدرس تنگ بستانک: استان فارس، شمال غربی شهر شیراز، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، تنگ بستانک
  • مسیر دسترسی از شهر شیراز به بهشت گمشده از جاده‌های مرودشت و بیضا میسر است. فاصله شیراز تا مرودشت در حدود ۵۰ کیلومتر است و مرودشت نیز ۱۰۰ کیلومتر تا کامفیروز فاصله دارد. پیمودن این مسیر نزدیک به دو ساعت و ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. مسیر دیگر در جاده بیضا مسافت کوتاه‌تری دارد و در حدود ۱۲۰ کیلومتر است.
  • برای رفتن به بهشت گمشده یا تنگ بستانک می‌توانید در شمال غربی شهر شیراز به جاده روستای بیضا وارد شوید. پس از گذشتن از روستاهای «بیضا» و «پشت باغ»، از خروجی سمت راست جاده به‌سمت روستای «هفتخوان» بروید و سپس به‌سمت چپ بپیچید. ادامه مسیر تا بخش کامفیروز در امتداد همین جاده قرار دارد. تنگ بستانک پس از کامفیروز و قبل از روستای «مهنجان» قرار گرفته است.

اگر تمایل دارید از مسیر جاده مرودشت به تنگ بستانک برسید، می‌توانید از خروجی شمال شیراز به بزرگراه مرودشت-شیراز وارد شوید و پیش از ورود به مرودشت به جاده مرودشت-کامفیروز در سمت چپ بپیچید. پیش از رسیدن به روستای «خانیمن» تابلوی خروجی به‌سمت تنگ بستانک را خواهید دید.

علت نام‌گذاری بهشت گمشده

منطقه تنگ بستانک در میان شهرها و مناطق گرمسیر در استان فارس قرار دارد. رودهای روان، چشمه‌های پر آب، طبیعت سرسبز کوهستانی و جنگل‌های پر درخت در تنگ بستانک، این منطقه را به بهشتی زیبا تبدیل می‌کند و به همین دلیل گردشگران و مردم این منطقه از آن با عنوان بهشت یاد می‌کنند.

سرسبزی و زیبایی منحصربه‌فرد و ناشناخته بودن منطقه تنگ بستانک در طول سالیان دراز، سبب نامیده شدن این منطقه به نام «بهشت گمشده» یا «بهشت پنهان» شده است

از طرف دیگر تا پیش از سال ۱۳۶۰، این منطقه زیاد شناخته شده نبود و کمتر کسی از وجود این ییلاق سرسبز خبر داشت. ناشناخته ماندن این منطقه خوش آب و هوا باعث شد تا نخستین گردشگران و مردم محلی لقب بهشت گمشده را به این منطقه بدهند. تنگ بستانک را با نام «بهشت پنهان» نیز می‌شناسند. در حال حاضر تنگ بستانک یا بهشت گمشده از زیباترین ییلاق های نزدیک به جنوب ایران به شمار می‌رود.

بهترین زمان سفر به بهشت گمشده

برای سفر به بهشت گمشده همه فصل‌ها مناسب هستند. طبیعت منحصربه‌فرد این منطقه در روزهای مختلف سال زیبایی‌های متنوعی دارد؛ اما اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت، رودها در پر آب‌ترین حالت خود هستند. باغ‌ها در این زمان از سال پر از شکوفه می‌شوند و طبیعت تنگ بستانک سبز و سرزنده است. در این زمان از سال آب و هوا بسیار مطلوب و قدم زدن میان درختان سرسبز و زیر نور خورشید دلپذیر است.

بهترین زمان سفر برای لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت تنگ بستانک، در فصل بهار و به‌خصوص اردیبهشت ماه است

اگر کمی تحمل سرما را داشته و از علاقه‌مندان طبیعت در فصل پاییز باشید، می‌توانید پس از پایان تابستان به دیدن بهشت گمشده بروید. در فصل پاییز زیبایی جنگل‌های تنگ بستانک دوچندان می‌شود. ترکیبی از رنگ‌های زرد، نارنجی و سرخ همه جا را می‌پوشاند و مناطری منحصربه‌فرد از طبیعت در مقابل چشمان شما نقش می‌بندند. فصل زمستان نیز با وجود سرمای هوا در این منطقه، طبیعت بهشت گمشده زیبا می‌ماند. برای علاقمندن به سفر در زمستان نیز این منطقه از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود، تنها کافی است لباس گرم و کفش مناسب به‌همراه داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *