معرفی باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان نه‌تنها به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان است، بلکه مرکزی برای شناسایی و بازدید و تحقیق دانش‌پژوهان و محققان نیز به شمار می‌آید. این مجموعه فعالیت خود را در مرداد سال ۱۳۷۵ آغاز كرد و مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ متر مربع دارد. مساحت داخلی زیر توری باغ ۱۷۰۰۰ متر مربع و مساحت توری ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این توری روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداكثر ۳۲ متر قرار دارد. در این مجموعه از بیش از ۱۳۰ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود. 

باغ پرندگان اصفهان کجاست؟

باغ پرندگان اصفهان در مجموعه ناژوان، در ساحل زاینده‌رود قرار دارد. این موقعیت یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده‌رود و از نظر آب‌و‌هوا، مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان است. بهترین گزینه‌ها برای دسترسی به این مجموعه استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی‌های آنلاین است. برای دسترسی شخصی از پل وحید به‌سمت سه‌راه سیمین در امتداد پارک ناژوان پیش بروید. نرسیده به خیابان سیمین  سهروردی ، بعد از میدان به‌سمت راست بپیچید و وارد پارک ناژوان شوید. در پارک کافی است در خیابان الفت پیش بروید تا به باغ پرندگان برسید. شلوغی و ترافیک را در ایام پرگردشگر و تعطیلات در نظر بگیرید. 

در سال‌های اخیر بخش خصوصی به کمک شهرداری شهر اصفهان نمونه‌هایی از پروانه‌ها و نمونه‌هایی از خزندگان را گرد‌آوری کرده و در مجموعه‌هایی به نام‌های باغ پروانه‌ها و باغ خزندگان در ناژوان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است. آکواریوم اصفهان نیز در فاصله کمی از باغ پرندگان قرار دارد و می‌توانید هم‌زمان از تمام مجموعه‌ها در یک روز بازدید کنید.

زیستگاه‌های باغ پرندگان اصفهان

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان در نظر گرفته شده است:

  • بركه‌ها

چهار بركه كوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد كه محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک‌ها، قوها، غازها و… است. بركه بزرگی در قسمت مركزی باغ قرار دارد؛ به‌طوری كه تعداد زيادی از اين پرندگان آبچر را در برمی‌گيرد.

  • صخره

صخره باغ كه در ضلع شرقی قرار دارد محيط زيستی مناسب جهت پرندگان كوهستانی و بيابانی است. پرندگانی چون كبک‌ها بيشتر در اين محيط ديده می‌شوند.

  • قفس‌های شیشه‌ای 

از آنجا كه اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود است، این قفس‌ها با داشتن امكانات ویژه‌ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و كولر محیط مناسبی را برای پرندگانی فراهم می‌کند كه در محیط زیست طبیعی آن‌ها شرایط خاص آب‌و‌هوایی حاكم است.

  • قفس‌های آهنی 

اين قفس‌ها به دليل نوع تغذيه پرندگان شكاری ساخته شده است؛ زيرا اين پرندگان در صورت آزاد بودن در محيط از ساير پرندگان و جوجه آن‌ها استفاده می‌كنند. همچنين سعی شده است محيط زيست طبيعی آن‌ها كه مناطق صخره‌ای كوهستانی است، در قفس‌های مربوط مهيا شود.

  • فضاهای سبز جنگلی 

اين فضا كه از جمله مناطق زيست پرندگان جنگلی است در سراسر محيط باغ ايجاد شده است و پرندگان به‌صورت آزاد در اين فضا پرواز می‌كنند.

واحدهای تخصصی باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان علاوه بر جاذبه‌های تفریحی، دارای واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی نیز است. واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان اصفهان عبارت‌اند از :

  • واحد تکثیر

در این بخش شرایط و امکانات مناسب جهت تخمگذاری و جوجه‌آوری پرندگان فراهم می‌شود. نگهداری از جوجه‌های تکثیر یافته تا مرحله رسیدن به سن خاص جهت رهاسازی در باغ پرندگان به عهده این بخش است.

  • واحد تغذیه

گونه‌های مختلف پرندگان نیازهای غذایی متفاوتی دارند، به‌علاوه منبع تامین این نیازها نیز در هرگونه متفاوت است. برخی از پرندگان میوه‌خوار، برخی دانه‌خوار، برخی گوشت‌خوار و برخی همه چیزخوار هستند. در این بخش نیازهای پرندگان بر اساس جداول احتیاجات غذایی برآورده می‌شود.

  • واحد کلینیک و بهداشت

پرندگان بیمار پس از تشخیص بیماری وارد این بخش می‌شوند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجارب کارشناس مربوطه درمان می‌شوند. ضدعفونی و بهداشت کلیه قسمت‌های باغ به عهده این بخش است. واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز از وظایف این بخش است.

  • واحد قرنطینه

باغ پرندگان پذیرای پرندگانی است که از سوی افراد دوستدار پرنده به باغ اهدا می‌شود. علاوه بر این در دوره‌های زمانی مختلف بسته به نیاز، پرندگان جدیدی خریداری می‌شود. جهت کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از گسترش آن‌ها در این مجموعه، پرندگان تازه وارد ابتدا به‌مدت ۱۴-۱۰ روز وارد قرنطینه و پس از انجام آزمایش‌ها لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می‌شوند.

  • واحد تاکسیدرمی

تاکسیدرمی به‌معنای فن نگهداری درازمدت پیکر جانوران است. در این بخش پس از پوست کنی لاشه و چربی زدایی از پوست و همچنین پر آرایی، قالبی به‌اندازه بدن پرنده تهیه و پس از اسکلت‌بندی پوست پرنده روی این قالب کشیده می‌شود. در هر یک از این بخش ها تحقیقات علمی و عملی مفیدی روی گونه‌های پرندگان انجام می‌شود، به‌طوری که باعث شده باغ پرندگان علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی جنبه‌های علمی آموزشی و تحقیقاتی نیز پیدا کند و علاقه‌مندان به تحقیق در مورد پرندگان می‌توانند از این جنبه‌ها بهره‌مند شوند. البته برخی از فعالان حقوق حیوانات و دوستداران حیات وحش با نگهداری پرندگان در چنین محیطی موافق نیستند. از نظر این عده، پرندگان می‌بایست مانند سایر جانوران در محیط‌های بومی خود، آزادانه زندگی کنند و چنین محیط بسته‌ای موجب افسردگی آن‌ها می‌شود. 

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *