آکواریوم استانبول کجاست؟

 • آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه باکیرکوی، فلوریا، محله شنلیکوی، خیابان یشیلکوی هالکالی، پلاک ۹۳

آکواریوم استانبول در شهر استانبول، پایتخت فرهنگی کشور ترکیه، در محله فلوریا و در نزدیکی دریای مرمره قرار دارد. فاصله این جاذبه بی‌نظیر تا مرکز شهر استانبول حدود ۲۰ کیلومتر (نیم‌ساعت) است. آکواریوم استانبول تا میدان تکسیم، ۲۴ کیلومتر (۳۳ دقیقه)، تا فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، ۹ کیلومتر (۲۲ دقیقه) و تا فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، ۶۰ کیلومتر (۶۵ دقیقه) فاصله دارد.

مسیر دسترسی آکواریوم استانبول

از آنجا که آکواریوم استانبول در فاصله نسبتا دوری از مرکز شهر قرار دارد، برای رفت و برگشت به آن باید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

 • مسیر اتوبوس: برای دسترسی به آکواریوم استانبول می‌توانید در میدان تکسیم و ایستگاه اتوبوس تکسیم، سوار اتوبوس‌های تکسیم – باکیرکوی شوید. پس از ۱۷ ایستگاه به ایستگاه ساحل یدیکوله (Yedikule Coast) خواهید رسید. در این ایستگاه پیاده شوید و با اتوبوس BN1 هالکالی استیشن (BN1 Halkalı İstasyon) خود را به آکواریوم استانبول برسانید. این ایستگاه اتوبوس درست روبه‌روی آکواریوم قرار گرفته است.
 • مسیر مترو و اتوبوس: از ایستگاه مترو تکسیم سوار خط M2 مترو و در ایستگاه ینیکاپی از مترو پیاده شوید. از ایستگاه حدود ۶ دقیقه پیاده‌روی کنید تا به خیابان کندی و ایستگاه لانگا – داووپاشا (Langa-Davutpaşa) برسید. در این ایستگاه سوار اتوبوس BN2 کوچوکچکمچه (BN2 Küçükçekmece) شوید تا پس از ۱۷ ایستگاه به ایستگاه آکواریوم استانبول برسید.
 • تاکسی: تاکسی یکی از راحت‌ترین و البته گران‌ترین گزینه‌های حمل‌و‌نقل در استانبول است. قیمت پایه تاکسی‌ها در سال ۲۰۲۲ در حدود ۹٫۸ لیر ترکیه است و به‌ازای هر یک کیلومتر ۶٫۳ لیر به این مبلغ اضافه می‌شود. پس اگر از میدان تکسیم به‌سمت آکواریوم استانبول تاکسی بگیرید، باید حدود ۱۶۰ لیر ترکیه هزینه کنید؛ این قیمت بدون احتساب ترافیک در مسیر است. در ترافیکی که بیش از پنج دقیقه به طول بیانجامد، باید به‌ازای هر کیلومتر، ۰٫۸ لیر بیشتر به راننده پرداخت کنید.
 • مسیر از فرودگاه بین‌المللی آتاتورک: از آنجا که آکواریوم فاصله کمی تا فرودگاه آتاتورک دارد، بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند تا در زمان رفت یا برگشت از فرودگاه از آکواریوم دیدن کنند.

درباره آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول یکی از بی‌نظیرترین جاهای دیدنی استانبول است که در هر چهار فصل سال، می‌توان به بازدید از آن رفت. این آکواریوم، بزرگ‌ترین آکواریوم کشور ترکیه و همچنین بزرگ‌ترین آکواریوم موضوعی جهان به شمار می‌آید. آکواریوم استانبول در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و با وجود طراحی جدید و امکانات پیشرفته، گردشگران بسیاری را در طول سال به‌سمت خود می‌کشاند.

آکواریوم استانبول حدود ۲۲,۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و دو طبقه است. در این آکواریوم بیش از ۱۷,۰۰۰ گونه جانوری در بخش‌هایی شبیه به زیستگاه اصلی خود در ۱۷ بخش مختلف نگهداری می‌شوند. شما در آکواریوم استانبول می‌توانید به نواحی مختلف دنیا از دریای سیاه در میان قاره آسیا و اروپا گرفته تا اقیانوس آرام و اطلس سفر کنید. در این مجموعه علاوه بر بازدید از ماهی‌ها و جانداران دیگر، تفریحات بسیاری وجود دارند که همه رده‌های سنی به‌خصوص بچه‌ها را جذب خود می‌کنند.

دانستنی‌های آکواریوم استانبول

 • در آکواریوم استانبول برنامه‌های متنوعی مانند نمایشگاه بدن انسان به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود که بازدید از آن می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. برای اطلاع از رویدادهای این آکواریوم می‌توانید به این مکان مراجعه کنید.
 • آکواریوم استانبول مطابق با قوانین و مقررات اجرایی ساخته و تمام استانداردهای زیست محیطی، ایمنی و سلامت در آن رعایت شده است.
 • در آکواریوم استانبول درمجموع ۶,۰۰۰ متر مربع فضا و ۱٫۲ کیلومتر مسیر در اختیار بازدیدکنندگان است.
 • آکواریوم استانبول عضو رسمی انجمن جهانی باغ‌وحش‌ها و آکواریوم‌ها است؛ انجمنی که وظیفه حمایت و رهبری از آکواریوم‌ها، باغ وحش‌ها و سازمان‌های مربوطه در حمایت از محیط زیست را بر عهده دارد.
 • در ساخت و طراحی آکواریوم استانبول از مشارکت شرکت مشهور اروپایی «اوشن پراجکت» بهره گرفته شده است؛ شرکتی که در ساخت و تجهیز آکواریوم‌ها تخصص دارد.

تفریحات آکواریوم استانبول

در آکواریوم استانبول علاوه بر بازدید از جانداران آبزی و غیر آبزی، تفریحات متعددی برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

هزارتوی آینه (MirrorMaze)

قدم زدن در هزارتوهای مرموز و هیجان‌انگیز و بیرون آمدن از آن‌ها تفریحی جذاب است. در آکواریوم استانبول با هزارتویی روبه‌رو هستید که در هر پیچ‌وخمی با وجود آینه‌ها، شما را بیشتر گمراه می‌کند و به همین دلیل، مسیر دشوارتری برای بیرون آمدن از آن در انتظار شما خواهد بود. بلیط هزارتوی آینه را می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید.

غواصی با کوسه‌ها

در آکواریوم استانبول امکان غواصی با کوسه‌ها برای علاقه‌مندان فراهم شده است. در این آکواریوم می‌توانید بیش از ۲۰ کوسه از مناطق مختلف جهان را از نزدیک ببینید و با آن‌ها شنا کنید؛ تجربه‌ای که چه به‌تنهایی و چه به‌همراه خانواده و دوستان، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. تمام  افراد بالای ۱۴ سال می‌توانند با همراهی متخصصان در این فعالیت شرکت کنند؛ البته به این شرط که مشکل سلامتی برای غواصی نداشته باشند.

شرکت‌کنندگان پس از غواصی در آکواریوم استانبول، «گواهی ویژه غواصی استانبول آکواریوم» را دریافت می‌کنند؛ البته باید بدانید که این گواهینامه اعتبار خاصی ندارد و تنها نشان می‌دهد که شما در این آکواریوم در فعالیت غواصی با کوسه شرکت کرده‌اید. برای شرکت در این فعالیت باید هزینه را از حداقل دو روز قبل به حساب آکواریوم استانبول واریز و از تورهای آکواریوم استانبول استفاده کنید یا به آژانس‌های مسافرتی ترکی بروید. برای غواصی در آخر هفته‌ها (شنبه و یکشنبه) باید تا پیش از ساعت ۱۲ روز پنجشنبه، کارهای لازم را انجام دهید.

غواصی با کوسه‌ها در آکواریوم استانبول شامل برنامه زیر می‌شود.

 • ۳۰ دقیقه آموزش تئوری: ارائه اطلاعاتی در مورد تنفس از طریق تنظیم‌کننده، تنظیم فشار گوش میانی، نحوه استفاده صحیح از باله‌های غواصی، علائم اولیه غواصی زیر آب و گونه‌های موجودات زنده در مخزن اصلی آکواریوم
 • ۱۵ دقیقه پوشیدن لباس غواصی
 • ۳۰ دقیقه غواصی
 • ۱۵ دقیقه برای بیرون آمدن از آب و درآوردن تجهیزات غواصی

برای افرادی که با غواصی آشنا هستند، اما مدت‌ها است که به این فعالیت نپرداخته‌اند، به‌جای نیم ساعت آموزش تئوری، برنامه دیگری اجرا می‌شود. آن‌ها پس از پوشیدن لباس وارد آب می‌شوند و برای پنج دقیقه، نکاتی چون تنفس صحیح از طریق رگولاتور غواصی، تنظیم فشار گوش میانی در غواصی، کنترل شناور ماندن و علائم ابتدایی غواصی را به آن‌ها یادآوری می‌کنند.

قوانین غواصی در آکواریوم استانبول

 • داوطلبان غواصی در این آکواریوم نباید ۲۴ ساعت قبل و بعد از غواصی سوار هواپیما شوند.
 • اگر برای غواصی زمان رزرو کرده‌اید، باید در روز و در ساعت مشخص شده در آکواریوم استانبول حاضر باشید و تاییدیه رزرو خود را از میز رزرو آکواریوم بگیرید.
 • تمام لوازم و لباس‌های لازم برای غواصی توسط خود آکواریوم استانبول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و شما نباید لوازم و لباس‌های شخصی غواصی خود را به داخل آکواریوم بیاورید.
 • پیش از غواصی باید فرم ثبت‌نام غواصی را امضا کنید و مسئولیت هرگونه اتفاق ناشی از بیماری یا مشکلات را بر عهده بگیرید.
 • تمام متقاضیان غواصی با کوسه‌ها باید از قواعد و برنامه مشخص‌شده پیروی کنند. علاوه بر این، انجام هرگونه رفتار خارج از مسیر و جدا از تیم غواصی ممنوع است؛ به‌طور مثال می‌توان به ترک مربی در حین غواصی، تلاش برای لمس موجودات درون آکواریوم، غذا دادن به آن‌ها، دنبال کردن موجودات درون مخزن یا بستن راه آن‌ها اشاره کرد. در صورت مشاهده این رفتارها، مربی می‌تواند جلوی غواصی فرد را بگیرد.
 • برای غواصی در آکواریوم استانبول باید لباس شنا، حوله، دمپایی حمام و شامپو سر و بدن به‌همراه داشته باشید. شما می‌توانید تمام این وسیله‌ها به‌جز لباس شنا را از فروشگاه آکواریوم استانبول نیز بخرید.
 • اگر به هر دلیلی نتوانید در روز مقرر برای غواصی به آکواریوم بروید، پول شما بازگردانده نخواهد شد.

غذا دادن به ماهی‌ها

تماشای غذا دادن مسئولان آکورایوم به کوسه‌ها، کروکودیل‌ها و بسیاری دیگر از موجودات دریایی از نزدیک یکی از پرطرفدارترین تفریحاتی است که می‌توان در آکواریوم استانبول به آن پرداخت.

غذا دادن به کوسه‌های بزرگ و کوچک، سفره ماهی‌ها، هامورها، نرم‌آبشش‌داران و دیگر موجودات دریایی، همه‌روزه به‌جز دوشنبه‌ها ساعت ۱۱ مقابل تونل پاناما انجام می‌شود. البته در روزهایی که جلسه غواصی با کوسه‌ها برنامه‌ریزی شده باشد، تغذیه از ساعت ۱۰:۳۰ آغاز می‌شود. غذا دادن به کوسه‌های ببر شنی نیز روزهای چهارشنبه و یکشنبه ساعت ۱۴:۳۰ در مقابل پنل اصلی اقیانوس اطلس غربی انجام می‌شود. برنامه غذادهی به سوسمارهای «کیمن کوتوله کوویر» در جنگل‌های بارانی استانبول آکواریوم در روز شنبه ساعت ۱۶ انجام می‌گیرد.

شبیه‌ساز هلیکوپتر سواری

شبیه‌ساز هلیکوپتر یکی از تفریحات جذاب آکواریوم استانبول است؛ جایی که در آن به‌صورت نمادین سوار یک هلیکوپتر می‌شوید و گشتی مجازی و هیجان‌انگیز در آسمان شهر استانبول می‌زنید. در این شبیه‌ساز می‌توانید در زمان نیز سفر کنید و گذشته ترکیه را در مهم‌ترین آثار باستانی آن همچون شهرهای باستانی افسوس، نمرود، آسپندوس و … از نزدیک ببینید. شبیه‌ساز هلیکوپتر آکواریوم استانبول یک سینمای پنج‌بعدی (با امکان پخش هفت فیلم مختلف) با ظرفیت ۱۵ نفر است که در آن از افکت‌هایی چون باد و آب نیز استفاده می‌شود. 

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *