آبشار پای تف از جاذبه های طبیعی شهرستان رستم

از جاذبه های طبیعی شهرستان رستم (از شهرستان‌های تازه‌بنیاد استان فارس می‌باشد که در سمت شمال غربی این استان واقع شده ) آبشار پای طوف میباشد که در حدود 45 کیلومتری شمال غربی شهر مصیری نزدیک به روستای سالاری واقع شده  که این آبشار از لحاظ ارتفاع، دومین آبشار استان فارس است که جنگل، کوه، باغهای انار و خانه مسکونی سنتی منظرگاه این نقطه پرصفا بوده .

 در خصوص مشخصه طبیعی شهرستان رستم می توان گفت که این شهرستان ناحیه ای از دو بخش کوهستان و دشت تشکیل شده و با توجه به تقسیم بندی شهرستان به دو بخش سورنا و مرکزی میتوان گفت بخش سورنا در ناحیه تماما کوهستانی شهرستان واقع و بخش مرکزی در دشت واقع شده که ادامه سلسله جبال زاگرس نیز اطراف دشت را احاطه کرده است.

 قسمت شمالی کوه ها به کوه های استان کهکیلویه و بویر احمد و بخش شرقی و جنوبی که از دو بخش کوه و دشت ترکیب یافته به شهرستان ممسنی و از طرف غرب به تپه ماهورهای گچساران می پیوندد.کوه ها از لحاظ زمین شناسی و ریخت شناسی و نمای بیرونی متنوع می باشند و جنس سنگها نشان می دهد که کوهای این ناحیه در دورانهای متلف زمین شناسی شکل گرفته.

وجود غارهای بزرگ در دل کوها و آثار روشنایی آتش و دیگر آثار سفالین مکشوفه نشان از وجود حیات انسان در دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی جدید 8000 سال قبل غارنشینی و سپس با اهلی کردن حیوانات و آشنایی با کشاورزی ، دشت نشینی را شروع نموده. پس از گذر از روستای کناره به دشت صافی میرسی که پر از بادامهای وحشی است وبعد در ادامه مسیر روستاهایی وجود دارد که به دلیل همخوانی ظاهری آنها با طبیعت اونجا دل هر بیننده ای را جذب میکند و درادامه به روستای سالاری میرسی که مردمی خونگرم که رشادت، تعصب وغیرت مردان آن در برابر رژیم پهلوی در جنگ گجستان زبان زد است.

با طی مسیر در اطراف راه درختان بلوط جلوه زیبایی ایجاد میکنند ،بعد به آبشار میرسی ،آبشاری سرد گویی که احساس میکنی از دل یخچال بیرون می اید که سر چشمه آن از سوراخهای درون کوه وچشمه های آب سرد بالا دست بیرون می آید که سرازیر میشود و جلوه زیبایی ایجاد میکند.

وجود تپه های باستانی در این شهرستان اغلب مربوط به دوران پیش از تاریخ قبل از 5000سال است. در شهرستان رستم وجود رودخانه معروف مراسخون، رودخانه تنگ شیو و.. طبیعت خاصی برای شهرستان ایجاد کرده است. در مسیر رودخانه ها غاز وحشی، مرغابی،پرندگان کوچک، لک لک و دیگر موجودات آبی چون غاز آبی،ماهی،سگ آبی،خرچنگ و.. را می توان مشاهده کرد.

آبشار زیبای پای طوف در30 کیلومتری بخش کوپن و در دل طبیعت واقع شده است، بعد از گذر از روستای کناره به دشت همواری میرسید که پر از بادامهای وحشی بوده و در ادامه مسیر به روستای سالاری میرسید و سپس با ادامه مسیر به آبشار پای طوف خواهید رسید .

آدرس آبشار پای طوف

ایران-فارس-رستم ممسنی- 30 کیلومتری کوپن-ابشار

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *