در لیست آبشارهای چشمه‌ای جهان، نام مارگون است که در جایگاه اول نشسته است. این آبشار مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است و حتی در اوج گرما هم دمای آب آن کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد است! آبشارها معمولا رودهایی است که از ارتفاعات به یک دره می‌ریزند، اما تفاوت مارگون با بقیه آبشارها اینجا معلوم می‌شود. همان اول هم گفتم که این آبشار چشمه‌ای است، یعنی آب آن از چشمه‌های دل کوه می‌آید و به زمین می‌ریزد!

آبشار مارگون حدود ۷۰ متر ارتفاع و ۱۰۰ متر عرض دارد. برای آسایش گردشگران در محوطه اطراف این آبشار پارکینگ، سرویس بهداشتی و آلاچیق‌هایی ساخته شده تا گردشگران بدون اینکه نگران امنیت ماشینشان باشند یا دنبال چند وجب سایه برای نشستن باشند، کمی خوش بگذرانند.

اطراف رودخانه مارگون باغ‌های سیب، زالزالک، بوته‌های زرشک و درختان جنگلی بی‌شمار وجود دارد که این منطقه را به بهشتی روی زمین تبدیل کرده. مردم روستای مارگون لرند و به زبان لری صحبت می‌کنند. اهالی این منطقه بسیار مهمان‌نوازند و آماده‌اند که از گردشگران پذیرایی کنند.

اصلا مارگون یعنی چه؟

شاید این سوال برایتان به‌ وجود بیاید که چرا مارگون؟ چرا یک نام دیگر نه؟ مارگون دیگر از اسمش پیداست، یعنی شبیه مار. خب، در جواب این سوال باید بگویم که آب این آبشار مانند مار رشته‌رشته بوده و به‌سمت پایین سرازیر است. بیشتر آبشارها از مسیرهای عریض به پایین می‌ریزند، اما آبشار مارگون، شامل چند رشته باریک و طولانی مانند مار می‌شود.

بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون                                      

عواملی مانند سرسبزی، پرآب‌بودن و ارتفاع از سطح دریا باعث شده که این منطقه میانگین دمای پایینی داشته باشد. اگر اواخر پاییز و زمستان به آبشار مارگون بروید، اطراف آن سرمای استخوان‌سوزی را تجربه خواهید کرد که ممکن است شما را به این منطقه دلسرد کند. البته در زمستان قندیل‌هایی کنار آبشار درست می‌شود. این قندیل‌ها زیبایی را برای آبشار به ارمغان می‌آورد که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

من معتقدم که هیچ‌جایی روی زمین نیست که بهارش زیبایی خاصی نداشته باشد، مخصوصا اگر آنجا آبشار مارگون باشد که دورتادورش باغ است و سرسبزی. مطمئنم منظره‌ای را که در بهار از آبشار مارگون می‌بینید، در هیچ فصل دیده نمی‌شود. البته نباید از تابستان این منطقه هم غافل شد. این آبشار یکی از بهترین جاها برای فرار از گرمای تابستان محسوب می‌شود و می‌توانید روزهایی خاطره‌انگیز را در آن سپری کنید.

به‌نظرم بهار و تابستان بهترین فصل‌هایی است که می‌توانید برای رفتن به آبشار مارگون انتخاب کنید، البته آن را خودتان باید بسنجید که می‌خواهید برف و یخ و سفیدی را ببینید یا سرسبزی و صدای شرشر آب و طراوت را! باید به این موضوع توجه داشته باشید که در فصول سرد حتما لباس گرم و کمی تجهیزات مانند گاز پیک‌نیکی همراه داشته باشید که مشکلی برایتان پیش نیاید.

در فصل زمستان قبل از اینکه راهی مسیر مارگون شوید از بازبودن راه این روستا اطمینان پیدا کنید، زیرا به‌دلیل کوهستانی بودن و بارش‌های مکرر ممکن است مسیرها مسدود باشد.

کجاست این آبشار زیبا؟

نوبت آن رسیده که به آبشار مارگون بروید. این آبشار در بخش شمالی استان فارس واقع شده و با شهر شیراز حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این یعنی شما بعداز اینکه مکان های شیراز  را دیدید، سوار ماشین شوید و به دل جاده بزنید تا بعداز حدود ۲ ساعت رانندگی این آبشار را از نزدیک ببینید.

آدرس: ۴۸کیلومتری شمال سپیدان در استان فارس، جنب روستای مارگون

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *