معرفی آبشار لاتون

در مجاورت کوه استوار اسپیناس و در میان جنگلی انبوه با گیاهان سرسبز، درختانی چون آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی؛ آبشاری مرتفع و دیدنی جای گرفته است. این آبشار لاتون نام دارد و از فاصله ۵۰۰ متری نیز قابل مشاهده است. این آبشار چهار فصل و زیبا یکی از ۳۰ آبشار بلند جهان است و از بلندترین آبشار‌های ایران شناخته می‌شود. ارتفاع آبریز اصلی و فوقانی آبشار لاتون ۱۰۵ متر و عرض آن پنج متر است. همچنین آبریز تحتانی لاتون ۶۵ متر با پهنای ۱۰ متر است و درمجموع ارتفاع آن به ۱۰۷ متر می‌رسد.

آبشار لاتون بلندترین آبشار شمال ایران محسوب می‌شود

آبشار لاتون از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به‌سمت کوته کومه و لوندویل حرکت می‌کند و در آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب این آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است؛ ولی در تمام فصول آب دارد.

آبشار لاتون به‌عنوان یک اثر طبیعی و ارزشمند در سال ۱۳۹۸ به شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

آب و هوای لاتون

آب‌وهوای لاتون مانند سایر مناطق شمالی کشور و گیلان است. فصل زمستان آب‌وهوایی سرد و نیمه دوم بهار و تابستان هوا شرجی است؛ بنابراین اگر تصمیم گرفتید به دیدن آبشار لاتون بروید، به غیر از این زمان این سفر را آغاز کنید.

آبشار لاتون کجاست؟

نام و نشان آبشار لاتون می‌توانید در خطه شمالی کشور و در مرز دو استان گیلان و اردبیل پیدا کنید. این آبشار چشم‌نواز یکی از مکان های دیدنی آستارا است که در ارتفاعات این شهر بندری و ۱۵ کیلومتری جنوب آن در شهر لوندویل و ۶ کیلومتری روستای کوته کومه واقع است.

مسیر دسترسی آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید؛ سپس راه فرعی برای جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه خواهید رسید و سپس از آن باید راه مال‌رویی به طول تقریبی ۶ کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه طی کنید. از طریق مسیردریاچه سوها به لاتون نیز امکان دسترسی به این آبشار وجود دارد

توجه کنید مسیر دسترسی به لاتون پرپیچ‌وخم و دره‌های عمیق دارد و بارها خطراتی برای افراد ناآشنا به منطقه ایجاد کرده است. به‌طور معمول در این مسیر خودروهای شاسی بلند بومی برای نقل‌وانتقال روستائیان تردد می‌کنند و عبور خودروها و موتورسیکلت‌های معمولی، با خطر سقوط به دره و خسارت‌های جانی و مالی همراه است.

  • موقعیت جغرافیایی: E۴۸۴۷۴۶ N۳۸۱۸۲۲
  • آدرس آبشار لاتون: ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا، شهر لوندیل

نقشه مسیر سوها به لاتون (جی پی اس)

در سفر به آبشار لاتون کجا اقامت کنیم؟

بعد از دیدن آبشار زیبای لاتون و گشت‌وگذار در طبیعت بکر و دل‌نواز این منطقه اگر برنامه بازدید از مکان دیگری را ندارید، برای اقامت می‌توانید به روستای کوته کومه برگردید و شب را در این روستای جنگلی و تماشایی سپری کنید.

دیدنی‌های نزدیک آبشار لاتون

در طی مسیر رسیدن به لاتون مناظر و چشم‌انداز بی‌نظیری همچون آبشارها، تپه‌های جنگلی و بسیار زیبا با چشمه‌های فراوان با آبی خنک و نوشیدنی وجود دارد که از تماشای آن‌ها لذت خواهید برد.

  • روستای کوته کومه: در ابتدای سفرتان به لاتون روستاگردی در کوته کومه و دیدن زبیایی‌های آن را از دست ندهید. این روستا نزدیک‌ترین روستا به آبشار لاتون است و دارای جاذبه‌های چون آبگرم، آسیابی به نام آسیه شوان، گورستان قدیمی است.
  • آبگرم کوته موته: آبگرم کوته موته تنها آبگرم درون جنگلی کشور است که آن را در ابتدای مسیر صعود به لاتون می‌توانید ببیند. این آبگرم دارای سه دوش و یک استخر، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق‌هایی جهت پذیرایی از گردشگران و مسافران هستند.
  • آبشارها: در نزدیکی لاتون و بالا دست آن سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. توجه کنید انتهای مسیر منتهی به آبشار لاتون وخصوصا ما بین دو آبشار ۱۰۵ و ۶۵ متری نیز دارای پرتگاه‌های خطرناک و مرگباری است؛ پس کاملا مراقب باشید.
  • قلعه لاتون: بر فراز کوه اسپیناس یا اسپینه که در نزدیکی آبشار لاتون قرار دارد قلعه‌ای تاریخی جلب نظر می‌کند. این قلعه متعلق به بابک خرمدین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. اگر اهل کوهنوردی هستید، دیدن این مکان را بر بلندای کوه و در ارتفاع دو هزار متری از دست ندهید.

ییلاق هلودشت کجاست؟

«هالی دشت» یا همان «هلودشت» که به گیلکی «هلیودشت» یا «هلی دشت» نیز خوانده می‌شود، روستایی زیبا در جنوب دهستان لات لیل و شهرستان املش استان گیلان است. املش از لحاظ جاذبه‌های بکر طبیعی بسیار غنی است. هلودشت در دولت نهم، جزو مناطق نمونه گردشگری شهرستان املش انتخاب شد.

در تقسیمات کشوری، این منطقه در حوزه استحفاظی بخش اطاقور شهرستان لنگرود واقع شده است؛ اما از نظر اداره کل منابع طبیعی، این منطقه به نام «پارک جنگلی هلودشت» و در محدوده شهرستان املش قرار دارد. از مرکز شهر املش تا هلودشت حدود ۳۰ کیلومتر راه است.

از مرکز شهر املش تا هلودشت حدود ۳۰ کیلومتر راه است

پارک جنگلی هلودشت در ۱۲ کیلومتری جاده ییلاقی و کوهستانی بلوردکان – خصیل‌دشت قرار دارد. هلودشت از نظر جغرافیایی در جنوب غربی شهرستان رودسر و در میان رشته کوه‌های البرز واقع شده است. وسعت ییلاق هلودشت به حدود ۴۳۵ هکتار می‌رسد.

این منطقه به‌دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، طبیعت بی‌نظیر، آب‌و‌هوای مطبوع کوهستانی، وجود جنگل و مرتع و پوشش گیاهی و جانوری بدیع، در میان طبیعت‌دوستان جایگاه ویژه‎‌ای دارد.

در طول مسیر آسفالته املش تا هلودشت، از مناطق جنگلی و ییلاقی بسیار زیبا عبور خواهیم کرد. این منطقه پوشیده از جنگل‌های ممرز، توسکا، باغ‌های فندق و چای است. جاده کوهستانی املش به هلودشت، جنگلی، پرپیچ‌و‌خم و بسیار چشم‌نواز است.

هلودشت در واقع ورودی ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان است

هلودشت در ۱,۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله روستای هلودشت از شهر لنگرود حدود ۴۰ کیلومتر و از بلوردکان ۱۳ کیلومتر است. این منطقه در واقع دوازه ورودی ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان است. 

در سرشماری مرکز آمار طی سال ۱۳۸۵، جمعیت روستای هلودشت سه خانوار ثبت شده است که در طول فصل سرما، خالی از سکنه می‌شود. این منطقه یک رستوران و چند خانه ویلایی دارد. البته ساخت‌و‌ساز در آن، رو به افزایش است. راهدارخانه شهرستان املش، در هلودشت مستقر است و فصل سرما مسیرهای ییلاقی را برف‌روبی می‌کند. در ادامه مسیر، بعد هلودشت به خصیل‌دشت می‌رسیم که مناظر خاص و دیدنی آن بسیار معروف هستند.

مسیر دسترسی به ییلاق هلودشت 

هلودشت در انتهای جنوبی روستای لات لیل و شهرستان املش قرار دارد که برای رسیدن به آن باید اول از لاهیجان به‌سمت املش حرکت کنید. از لاهیجان تا هلودشت حدود ۴۵ دقیقه راه است.

بعد از املش باید در جاده لات لیل به بلوردکان، به‌سمت روستای لات لیل حرکت کنید. این جاده آسفالته، در حاشیه شلمان رود احداث شده است. در این جاده نرسیده به بلوردکان باید وارد دوراهی سمت چپ شوید تا به هلودشت برسید و در انتها وارد جاده خاکی هلودشت شوید. این مسیر خاکی کوتاه، شما را به روستای زیبای هلودشت می‌رساند.

  • آدرس: استان گیلان، جنوب شهرستان املش

فاصله تهران تا هلودشت

فاصله تهران با هلودشت حدود ۱۸۶ کیلومتر است و تقریبا پنج تا ۶ ساعت باید راه طی کنید تا به هلودشت برسید. برای شروع مسیر وارد آزادراه تهران-کرج شوید و در مسیر آزادراه کرج-قزوین به مسیر خود ادامه دهید. بعد از قزوین، وارد آزادراه قزوین-رشت شوید. با رسیدن به رشت، به‌سمت لاهیجان حرکت کنید و ادامه مسیر را همان طور که در قبل گفته شد، به‌سمت هلودشت پیش روید.

آب و هوای هلودشت

هلودشت به‌دلیل قرار گرفتن در میان رشته‌کوه‌های البرز، دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است. این منطقه سرسبز پوشیده از جنگل و مرتع است و به‌دلیل ارتفاع زیاد، داری آب و هوای خنک و مطبوع است. درخت غالب در این منطقه توسکا است و مزارع چای بسیاری در آن به چشم می‌خورند.

منطقه هلو دشت پوشیده از درختان توسکا و مزارع چای است

در مسیر، هرچه به روستای هلودشت نزدیک‌تر می‌شویم، آب و هوا دل‌انگیز‌تر و مناظر زیبا‌تر می‌شوند. قله‌های برفی از دیگر چشم‌اندازهای این پارک جنگلی زیبا است. املش و روستاهای اطراف آن به‌دلیل طبیعت کوهستانی و جنگلی، به قطب توریستی تبدیل شده‌اند. ساکنان این منطقه به شغل دامداری و تهیه محصولات دامی مشغول هستند.

جاده آسفالته‌ای که به هلودشت می‌رسد، پوشیده از درختان جنگلی راش، توسکا، ممیز و خردمندی است. مراتع سرسبز پوشیده از گل‌های رنگارنگ، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده‌اند. در مسیر، چشمه خنک و گوارای «منجق غوله» وجود دارد که گردشگران از آن می‌نوشند. از سوغاتی‌های منطقه هلودشت املش می‌توان به شیر، ماست، کره محلی، گل گاو زبان، گردو و فندق اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به هلودشت کدام فصل است؟

منطقه ییلاقی هلودشت در تمام طول سال، زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ اما اگر شما یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای نیستید، نیمه اول سال بهترین زمان بازدید از این بهشت زمینی است. به‌دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی، رفتن به هلودشت در فصول سرد سال می‌تواند سخت و پرمشقت باشد. البته که مناظر پیچ‌های برفی، خود به‌تنهایی می‌توانند انگیزه انسان را برای سفر زمستانی به هلودشت تقویت کنند.

نیمه اول سال بهترین زمان سفر به هلودشت است

جشن‌های محلی مردم هلودشت، یکی از زیبایی‌های آن هستند. اگر در اردیبهشت ماه راهی هلودشت شوید؛ شاهد یکی از این جشن‌ها‌یی خواهید بود که هر سال برگزار می‌شود. 

همه ساله در نیمه‌های مرداد، مراسمی دیگری به مناسبت شروع سال دیلمی برگزار می‌شود که می‌توانید در آن شرکت کنید. «نوروز بل» به معنی «آتش نوروزی» نام این مراسم است. در این مراسم با شعرخوانی، رقص و موسیقی محلی به استقبال سال جدید می‌روند. خانم‌ها نان محلی می‌پزند و آقایان می‌رقصند، تا روز خاصی را رقم بزنند. در این مراسم آتش برپا می‌کنند و اعتقاد دارند که آتش از شدت برف و سرما می‌کاهد. در صورتی که تمایل به بازدید از این مراسم داشته باشید، تورهایی برای حضور در این مراسم برگزار می‌شوند.

برای سفر به ییلاق هلودشت چه تجهیزاتی همراه ببریم؟

برای سفر به منطقه زیبا و ییلاقی هلودشت نیاز به کفش مناسب و چند دست لباس دارید. در این منطقه محل‌های مناسب برای اتراق، بسیار است و اگر قصد شب‌مانی در چادر را دارید؛ حتما تجهیزاتی مانند کیسه خواب، چادر مسافرتی و خوراکی به‌همراه داشته باشید.

مسئله نبود اینترنت در مناطق ییلاقی و کوهستانی دلیلی برای عدم حضور افراد وابسته به اینترنت، در این مناطق است؛ اما منطقه هلودشت این مشکل را ندارد و در آنجا می‌توانید حضور در قلب طبیعت خارق‌العاده و برخورداری از اینترنت را در کنار هم داشته باشد. اجاره ویلا در منطقه امکان‌پذیر است و همه این امکانات سبب اطمینان خاطر مسافران این بهشت زمینی است.

در سفر به هلودشت کجا ساکن شویم؟

سوییت‌هایی در اطراف قهوه‌خانه سنتی ارتفاعات هلودشت، برای اقامت گردشگران وجود دارند. در مسیر بالا آمدن از دره، خانه‌های روستایی وجود دارند که می‌توانید با پرداخت اجاره، در آن‌ها اقامت کنید. به‌علاوه، اقامتگاه بوم‌گردی در این منطقه، گزینه دیگری برای اقامت راحت و دلنشین در هلودشت زیبا است.

جاهای دیدنی هلودشت

زیبایی‌های هلودشت از همان شروع مسیر آغاز می‌شود. در این مسیر با گذر از دل کوهستان‌های جنگلی، اوج می‌گیرید. ییلاق هلودشت به‌دلیل ارتفاع زیاد و رطوبت بالای هوا، بسیاری از روزهای سال را میان ابرها به نظر می‌رسد.

هلودشت به‌دلیل ارتفاع زیاد و رطوبت هوا، اغلب میان ابرها به نظر می‌رسد.

ییلاق هلودشت با مناظر زیبا و آب و هوای بی‌نظیر آن، بهشتی در میان ابرها است. اگر شما هم رویای قدم زدن روی ابرها را دارید؛ هلودشت همان جایی است که به این رویای شما جامه عمل می‌پوشاند و ناگاه خود را درمیان ابرها می‌یابید و حس حرکت در آسمان را تجربه می‌کنید.

از دیگر جاذبه‌های هلودشت به‌دلیل ارتفاع زیاد، زاویه دید آن به مناطق اطراف و شهر است. در روزهای آفتابی می‌توان از هلودشت، جلگه‌های شرق گیلان و نمایی از شهرهای لنگرود، رودسر، لاهیجان و آستانه اشرفیه را دید.

شهرستان املش

شهرستان املش با مناظر زیبا و خیره‌کننده در استان گیلان واقع شده است. املش از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است. این شهر در ۷۵ کیلومتری رشت، ۱۶ کیلومتری لنگرود و مجاورت شلمان رود قرار دارد. 

املش از ترکیب دو کلمه «ام» به معنی رود و «لش» به معنی راکد تشکیل شده است. بنابراین املش به معنی رود راکد است. باغ‌های زیبای چای و مناطق ییلاقی خوش آب و هوای املش، معروف است. این شهرستان زیبا، خود به‌عنوان یک جاذبه توریستی در مسیر رسیدن به هلودشت قرار دارد.

املش به داشتن باغ‌های چای و مناطق ییلاقی معروف است

سه‌شنبه بازار املش، از بازارهای سنتی و معروف است؛ که هر هفته افراد زیادی در آن حضور پیدا می‌کنند. رفتن به این بازار محلی یکی از سرگرمی‌های افراد بومی به شمار می‌رود. در این بازار، صنایع دستی، محصولات محلی و حتی اجناس خارجی به فروش می‌رسند. در کنار فروشندگان محلی، حضور فروشندگان دوره‌گرد، مارگیرها، معرکه‌گیر‌ها و درویشان را شاهد هستیم، که عده زیادی را به دور خود جمع می‌کنند.

از دیگرمکان های دیدنی املش می‌توان به تالاب زر بیجار، غار لیاروی، بافت تاریخی املش، چشمه آب معدنی لوزان، برج تاریخی میل امام و یخچال طبیعی ملجه دشت اشاره کرد.

بلوردکان

بلوردکان، روستایی در یک کیلومتری جنوب غربی املش است. این منطقه از توابع روستای لات لیل و بخش اطاقور لنگرود به شمار می‌رود. بلوردکان منطقه‌ای کوهستانی، با چشم‌اندازهای بسیاز زیبا و جاذبه‌های طبیعی است. از دیدنی‌های این منطقه می‌توان به پارک جنگلی، رودخانه و آثار تاریخی مثل کاروان‌سرا و پل صفویه اشاره کرد.

جنگل‌های صفرا بسته

صفرابسته نام روستایی از توابع بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه است. این روستا با قدمتی ۱,۵۰۰ ساله، به‌لحاظ تاریخی مورد توجه قرار گرفته است. وجود جنگل‌های صفرابسته و طبیعت بکر، این منطقه را به‌لحاظ گردشگری ویژه کرده است. روستای صفرابسته مکانی بسیار زیبا، به‌خصوص برای پیاده‌روی در فصل پاییز و بهار به شمار می‌رود. هوا در این منطقه طی فصل پاییز اغلب بارانی و خنک است.

برای رسیدن به صفرابسته، باید جاده‌ای که به پارک جنگلی هلودشت می‌رسد را ادامه دهید. در این مسیر وارد جاده‌ای خاکی می‌شوید. بعد از طی حدود هفت کیلومتر به جنگل‌های صفرا بسته می‌رسید. اگر خوش‌شانس باشید این جنگل هم پوشیده از ابر‌ها است و رویای ابری شما را برآورده می‌کند. از دیگر جاذبه‌های توریستی این منطقه، جاده‌ تونلی یا تونل‌ جنگلی است که با به هم رسیدن شاخه‌های درخت توسکا ایجاد شده است. به‌دلیل رشد تونلی درختان در کنار جاده، این پارک به تونل جنگلی صفرابسته شهرت پیدا کرده است.

آبشار میلاش

برای رسیدن به آبشار میلاش باید از هلودشت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مسیری سربالایی و سر پایینی پیاده‌روی کنید. این آبشار در بخش کوهپایه‌ای و جنگلی پوشیده از درختان قدیمی ممرز، توسکا، افرا، انجیلی و شمشاد قرار دارد و حضور حیوانات وحشی همچون گراز و روباه در آن محتمل است.

نشستن در کنار آبشار میلاش و شنا کردن در استخر آن، گزینه مناسبی برای گذران یک روز گرم تابستانی است

هوای معتدل، چشمه و آب فراوان، آبشار میلاش را به محلی پرطرفدار تبدیل کرده است. این آبشار زیبا از منطقه ییلاقی «زرچال» سرچشمه می‌گیرد و با عبور از دامنه‌های پر‌پیچ‌وخم جنگل، به‌صورت آبشاری با عرض سه متر و طول ۹ متر پایین می‌ریزد.

آبشار میلاش، پایین دو کوه و در دل سنگ‌ها استخری پر آب و لبریز ایجاد می‌کند که برای آب‌تنی و شنا مناسب است. از این استخر، رودخانه‌ای کوچک به طرف روستای لات لیل سرازیر می‌شود و به رودخانه لیل می‌ریزد؛ از آنجا به‌سمت شلمان رود حرکت می‌کند و در آخر به دریا می‌پیوندد. دیواره‌های سنگی آبشار میلاش به‌گونه‌ای است که هر صخره‌نوردی نمی‌تواند از آن بالا برود. مساحت زیر آبشار در حدود ۱۰۰ مترمربع است. امکان شنا در استخر این آبشار، پوشش جنگلی و آب و هوای معتدل از ظرفیت‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌روند.

خصیل دشت

در ادامه مسیر هلودشت، منطقه‌ای با مناظر بدیع، به نام خصیل دشت یا خصیب دشت انتظار شما را می‌کشد. این منطقه در ۱۹۰۰ متری کوهای جنوبی املش به نام «رانکوه» قرار دارد و در پاییز و زمستان پوشیده از برف است. خصیل دشت، منطقه ییلاقی با قله‌های برفی، دامنه پوشیده از جنگل و چشم‌انداز فوق‌العاده است که شما را به لحظاتی آرام در دل طبیعت دعوت می‌کند. در ادامه مسیر کوهستانی خصیل دشت، از شرق به سفید آب و از غرب به دیلمان می‌رسید.

در مسیر حرکت از هلو دشت به‌سمت خصیل دشت، پوشش گیاهی کمتر می‌شود و مراتع سرسبز، رخ نشان می‌دهند. این روستا کمی بالاتر از هلودشت قرار دارد و مسیر آن پرپیچ و خم، بدون علائم رانندگی و خاکی است. بهتر است برای رفتن به خصیل دشت یک فرد آشنا به منطقه همراه شما باشد.

بهترین زمان بازدید از طبیعت بکر خصیل دشت اردیبهشت ماه است. این منطقه حتی در اردیبهشت، آب و هوای خنک دارد؛ پس بهتر است لباس گرم به‌همراه داشته باشید. در این روستا خانه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای چند شب آن‌ها را اجاره کنید؛ البته جای‌جای این منطقه برای چادر زدن مناسب است.

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *